Противно на общоприетото мнение, бебетата могат да правят много повече неща от това просто да ядат и спят. Ето десет научно доказани бебешки суперсили, на които всички сме били способни … някога.
- Супер сила
Докато за възрастните това е един ценен момент, то реално първото здраво хващане на пръста на родителя всъщност е просто рефлекс. Бебетата инстинктивно хващат с малките си пръсти всеки предмет, който се допира до дланите им в така нареченото палмарно хващане (хватателен рефлекс). Захватът е достатъчно силен, за да поддържа цялото телесно тегло на бебето, подвиг, с който малко възрастни могат да се похвалят. Счита се, че палмарното хващане е рудиментарна черта, останала от дните, когато хората са били по-космати и бебетата са се придържали към козината на родителите си като малки маймуни.
- Супер вкус
С три пъти повече вкусови рецептори, отколкото възрастните, разпръснати по езика, небцето, сливиците и бузите, бебетата имат силно чувство за вкус. Вкусовите предпочитания започват да се оформят в утробата, тъй като бебетата могат да открият аромати в хранителната амниотична течност, която приемат до края на бременността.
Ароматите, намиращи се в околоплодната течност и кърмата, се променят в зависимост от това, което яде майката. Изследователите смятат, че това може да играе роля в избора им на храна, тъй като ранното излагане на бебетата на определени вкусове е доказано, че оказва влияние върху бъдещите им предпочитания. Като цяло обаче кърмачетата са склонни да избират вкусове, открити в майчиното мляко. Междувременно младежите са склонни да изразяват предпочитание към сладкото, защото се нуждаят от допълнителната енергия на захарта, за да растат, като проявяват специална ненавист към зеленчуците. Тъй като чувството за вкус се притъпява с възрастта, хората често пораствайки се научават да оценяват горчивите храни като брюкселско зеле и бира.

- Супер умни
Бебетата се раждат в момента на своето развитие, когато огромните им глави са на ръба да станат твърде големи, за да се промъкнат през родовия канал и мозъкът им е много по-голям и по-силно развит от телата им. След раждането мозъкът на бебето продължава да расте бързо, достигайки повече от половината от размера на възрастен до тримесечна възраст.
Вътре в този голям бебешки мозък има същия брой неврони, които имат възрастните – около 86 милиарда. Бебетата изграждат връзки между тези неврони, наречени синапси, с всяко ново взаимодействие. В ранна възраст, само за няколко години, при детето са се образували 1000 трилиона синапси, което е около два пъти повече от тези при възрастните. През цялото детство и юношество протича процес, наречен синаптично подрязване, който освобождава мозъка от слабите и ненужни връзки.
- Супер сетива
Някои учени смятат, че всички бебета са родени синестети, което означава, че те преживяват света с взаимосвързани сетива, които им позволяват да свързват например цветове и форми. Това е рядко срещано състояние при възрастните, като синестезията може да накара хората да виждат звуци, да вкусват думи или да четат букви и цифри в цвят. Ако бебетата изпитват синестезия през първите няколко месеца от живота си, това може да се дължи на цялата онази допълнителна свързаност в синаптичните пътища на ума, която тепърва ще се подрязва.
- Супер плувци
До около шестмесечна възраст бебетата естествено знаят как да плуват с широко отворени очи и уста. Те могат да направят това поради водолазния рефлекс, който автоматично затваря дихателната тръба, за да отклони водата от белите дробове към стомаха. Това е възможно поради високото положение на ларинкса (гласовата кутия) в тази възраст. Ларинксът се спуска по-късно в ранна детска възраст, за да направи възможна речта, а след това отново през пубертета, което задълбочава гласа (промяната е по-очевидна за момчетата, но се случва и за момичетата). Същата анатомична странност позволява на бебетата да преглъщат и дишат едновременно, както правят по време на кърмене.
- Супер силно усещане към животните
Шестмесечни деца могат да определят разликата между ядосан и щастлив кучешки лай, според проучване на Brigham Young University. Бебетата в проучването, които преди това не са били в близък контакт с кучета, разпознават от първия път настроението на животното само по снимка спрямо неговото изражение на лицето.
- Супер лингвисти
Преди да могат да говорят, бебетата знаят значението на някои думи. Едно проучване показва, че бебетата дори на възраст от шест месеца гледат към определен предмет, когато родителите им го назовават, въпреки че повечето бебета не могат да кажат дори дума до първия си рожден ден.
От момента, в който детето се намира вътреутробно, докато се научи да говори, бебето обръща много внимание на ритъма и моделите или това е така наречената прозодия (лингвистика) на езика (свързване на ритъма, интонацията, ударението и качествата на речта). „Проучванията показват, че дори бебета, които са само на 24 часа, могат да различават познат език и език, който е прозодически различен от техния“, казва Вирджиния Валиан, ръководител на Изследователския център за усвояване на езици в Hunter College. Ето защо бебетата в двуезични домакинства могат лесно да разделят двата си родни езика. Спазването на просодията при кърмачетата също обяснява защо бебешкото дърдорене, може да звучи като разговор на бебешки език.

- Супер чувство за справедливост
Според изследователи от Центъра за познание на новородените в Yale University Infant Cognition Center, бебетата имат вродено чувство за справедливост и морал. В експеримента си на малки деца се показват кукли от куклен театър и след което са подканени да изберат една от двете: „Помощникът“ (хубавата кукла) или „Подлият“ (лошата кукла). Въпреки че куклите изглеждат еднакво, с изключение на цвета на дрехите им, бебетата непрекъснато посягат към „хубавата“ кукла или избягват „лошата“ кукла, което ни дава основание да предполагаме, че могат да направят разлика между добро и лошо.
- Супер възприятие
В The Philosophical Baby, University of California, Berkeley, професорът по психология в Alison Gopnik описва бебетата като „фенерни съзнания“ в сравнение с „вниманието прожектор“ на възрастните. Малките деца са силно свързани със заобикалящата ги среда, разсейвайки вниманието си като светлината на фенер, вместо да се фокусират върху едно важно нещо, както правят възрастните. На възрастните изглежда, че малките деца не обръщат внимание на нищо, но всъщност те обръщат внимание на всичко. Този начин на мислене насърчава ученето, въображението и креативността.
- Супер сладост
Някога искали ли сте да пощипвате, да целувате и/или образно казано да изядете наедрелите бузи на малкото бебе? Изследователите казват, че желанието се предизвиква от вкусната миризма на главата на новороденото, която активира същите схеми за наслада в мозъка на жените предизвикана от храна или други пристрастяващи вещества.
Има еволюционна причина, поради която бебетата изглеждат толкова прелестни и в основата си е да манипулират родителите да хранят, защитават и да се грижат за малките и иначе безпомощни хора. Бебетата все още имат много да растат и да се развиват след раждането си, а възрастните са подготвени да реагират на големите очи и кръгли лица (сред набора от сладки черти, които изследователите наричат бебешка схема), като им обърнат необходимото внимание, за да оцелеят.
Източник: Mentalfloss.com
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.