Може би планирате по-спокойно лято? Въпреки това е добре да комбинирате научаването на нови умения към дългите горещи дни с тези лесни домакински задължения за деца.
Когато настъпи лятото, дните на вашите деца в голяма степен могат внезапно да се окажат напълно свободни. И докато се подготвяте да се насладите на спокойните дни с по-малко отговорности, може да пожелаете да използвате това време, за да научите детето на нещо ново и то да усвои нов навик независимо от възрастта със следните ежедневни домакински задължения.
Домакинската работа помага на децата да учат и да растат.
Ако детето ви хленчи и се оплаква безкрайно от времето определено за домакинска работа, може би ще се зачудите дали усилията за изпълнение на дадено задължение наистина си заслужават, но истината е, че въпреки това си струва.
Децата печелят толкова много по отношение на социалното и емоционалното си развитие с дейности, свързани с домакинска работа, включително:
- самочувствие;
- независимост;
- изпълнително функциониране (как да се изпълни задачата);
- връзка със семейното благосъстояние;
- умения за решаване на проблеми;
Изследвания показват, че децата, които извършват домашни задължения у дома, изпитват предимства през целия живот като по-добри академични и кариерни резултати и дори повече щастие!
Най-хубавото е, че домакинските задължения не трябва да се съревновават с начина на живот и движение. Ако сте този тип родител, който се чувства претоварен с планирането на дейностите и управлението на графиците на децата си това лято, можете напълно да се освободите от този манталитет и да се върнете към основните неща с този прост списък от летни задължения. Ето ги и тях.
20 прости летни домакински задължения:
- подреждане на стаята;
- пазаруване на дребни продукти – хляб, мляко;
- грижа за домашни любимци – разходка, хранене, измиване;
- подреждане на съдовете от и в съдомиялната машина;
- подреждане и изчистване на масата;
- сгъване и прибиране на прането;
- пускане на пералня с мръсни дрехи;
- подреждане на играчки и игри;
- прахосмучене или почистване на пода;
- приготвяне на салата или сандвич за вечеря;
- приготвяне на закуска;
- измиване на колело/кола;
- оправяне на леглото;
- избърсване на праха от мебелите;
- поливане на цветята;
- изхвърляне на боклука;
- разделно сортиране на отпадъци;
- избърсване на плотове;
- избърсване на огледалата и прозорците;
Каква е добрата система за налагане на летни задължения? Да бъдат изпълнявани ежедневно.
Начинът, по който ще се справят с летните задължения, ще варира много в зависимост от начина ви на живот и възрастта на децата ви. Въпреки това превръщането на задълженията в ежедневен навик трябва да бъде част от вашата стратегия. Дори ако децата ви извършват само една малка домакинска работа всеки ден, те ще започнат да я усвояват като част от ежедневието си. (С късмет това означава по-малко оплаквания!)
Домакинските задължения могат да бъдат обвързани с графика на деня (като оправяне на леглото или подреждане на масата за вечеря) или може да изникнат неочаквано, когато вие или децата ви забележите нещо, което трябва да се направи в/около дома.
Обикновено деца на възраст под 5 години могат да изпълняват една домакинска работа на ден, а деца над 6 години могат да извършват разумно две или повече домакински задължения. (Не забравяйте, че тези дейности не трябва да бъдат дълги или много сложни.)
И накрая, опитайте се да останете позитивно настроени по отношение на домашните задължения и вашите деца също с по-голяма вероятност ще подхождат към работата си положително. Някои деца ОБИЧАТ да прахосмучат или да пръскат вода от спрей бутилка. Не убивайте ентусиазма им!
Трябва ли да плащате на децата си да вършат домакинска работа?
Плащането на децата за изавършване на домакинската работа може да е популярна система, но експертите казват, че тя предава грешен урок на нашите деца. Първо, децата могат да откажат да вършат домакинска работа, когато нямат нужда от пари! По-важното е, че плащането на домакинска работа допринася за размяна на пари в домакинството, а не с това всеки да допринесе със своя дял за семейното благосъстояние. Това също може да намали чувството за гордост и постижения, които децата изпитват, след като помогнат.
Всичко това не означава, че не трябва да давате награди на децата си (управлението на парите също е добра възможност за обучение!) Но най-добре е да се отнасяте към парите и задълженията като към отделни субекти.
Източник: Superhealthykids.com
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.