От Мелиса Бърнстейн, съосновател и главен творчески директор на Melissa & Doug, компанията за играчки, ангажирана да запали въображението и чувството на учудване и любопитство при всички деца, за да могат да открият себе си, своите интереси и своята цел.
В днешния забързан свят даването на възможност на нашите деца за игра в реална среда се превърна в истинско предизвикателство. Като майка на шест деца и съосновател на компанията за играчки „Мелиса и Дъг“, усетих силно социалните промени, засягащи детството. Всеобхватността на прекомерното време на екрана, напълно запълнената програма на децата, образователната система, базирана на тестове и стрес, и свръх-бдителните родители, страхуващи се да позволят на децата да се разхождат свободно, изместиха изследователската игра необходима за изграждане на умения, откриването на интересите и потенциала на човека.
Но има добри новини.
През последните няколко години Американската академия по педиатрия (ААП) предприе драматични стъпки за справяне с кризата с дефицита на игрите. През 2016 г. публикуваха доклад, с препоръчителни насоки за времето пред екран, който ограничава общото време на екрана за деца на възраст от 2 до 5 години до един час на ден и почти никакво за деца на възраст от 18 до 24 месеца. Също така наскоро публикуваха и доклади, описващи най-полезните видове игра и най-добрите играчки за насърчаване на този вид игра. Като допълнение към тях, се появиха новаторски проучвания за ефектите от прекомерното стоене пред екрани за малки деца, извън препоръчителното за всяка възраст време.
Ето един поглед защо практическата игра е по-важна от всякога за здравето и благосъстоянието на вашето дете:
- ПЕДИАТРИ, НАСЪРЧЕНИ ДА ПРЕДПИСВАТ УКАЗАНИЯ ЗА ИГРА
През септември 2018 г. AAП представи нов клиничен доклад: „Силата на играта: Педиатричната роля за подобряване на развитието при малките деца“. Този доклад подчерта предимствата на играта и насърчи педиатрите да дават „рецепта за игра“ на възрастните, които се грижат за малки деца преди 2-годишна възраст, като ги съветва да участват в реални игри с децата си всеки ден. Това беше нехарактерно смела позиция и важно признание, че, както се казва в доклада, „Играта не е несериозна: тя подобрява мозъчната структура и функция“.
- ЛЕКАРИТЕ КАЗВАТ, НАЙ-ДОБРИТЕ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ИГРАЧКИ ЗА ДЕЦА СА КЛАСИЧЕСКИТЕ
AAП представи препоръката им за „рецепта за игра“ с практически съвети в доклад, наречен „Избор на подходящи играчки за малки деца в дигиталната ера“. Докладът предлага подкрепа, основана на доказателства, за избор на традиционни играчки пред виртуални „играчки“, базирани на цифрова медия. Той отбелязва, че висококачествените играчки в категории като игра на преструвки (кукли, коли, домакинство), практическа / манипулативна игра (блокове, пъзели), изкуства и занаяти, език, букви и физическа игра могат да улеснят взаимодействието между родителите и детето и да насърчат развитието на въображението.
Докладът също така определя ролята на педиатрите като важна в съветването на родителите относно играчки, които са подходящи за малки деца въз основа на етапа на развитие, възможностите за учене и безопасността. И най-важното е, че насърчава възрастните да избират игри и да позволяват на детето да играе с тях по различни начини, в периода на тяхното израстване.
- ИЗСЛЕДВАНИЯТА ПОКАЗВАТ ЗНАЧИТЕЛНИ РАЗЛИКИ ВЪВ ФУНКЦИОНИРАНЕТО НА МОЗЪКА ПРИ ДЕЦА, КОИТО ПРЕКАРВАТ ЧАСОВЕ НАРЕД ПРЕД ЕКРАНИ
Миналата есен беше публикуван доклад със заглавие „Новаторско проучване изследва ефектите от времето на екран върху децата“, което допълнително засили разбирането срещу прекомерното и безконтролно използване на технологии при малки деца. Д-р Димитри Кристакис, един от водещите автори на най-новите изследвания за време пред екран на AAП, беше включен в това проучване. „Това, което знаем за бебетата, които играят с iPad“, каза Кристакис, „е, че те не прехвърлят наученото от iPad в реалния свят. Което ще рече, че ако дадете на дете приложение, където да играе с виртуални лего, виртуални блокове и да ги подрежда, а след това поставите реални блокове пред него, то тепърва се учи какво да прави с тях… Малките деца не прехвърлят знанията от двуизмерния свят в триизмерния“.
Друго скорошно проучване разкри, че малки деца на възраст 2 и 3 години, които прекарват много време в гледане на екрани (средно от два до три часа на ден), показват по-лошо представяне на скрининговите тестове за развитие в тази възраст. Изследването е първото, което показва пряка връзка между времето на екрана и по-слабото представяне.
Данните са убедителни: Играта е нещо добро, прекомерното време на използване на екрана – не. Възможно ли е практическата игра да е само нещото, от което се нуждаем, за да се противопоставим на прекомерната стимулация в тази дигитална епоха?
Как да увеличите максимално обучението на детето си чрез практическа игра?
В своите доклади за играта AAП включва повтаряща се тема: значението на взаимодействията дете-родител. Всяко дете заслужава треньор по въображение – възрастен, който може да улесни ученето, като задава въпроси, провокиращи мисълта, осигурява време и пространство за изследване и превръща в приоритет неструктурираното, без екранно време за игра. Ето няколко идеи за обогатяване на играта:
Насърчавайте критичното мислене
Накарайте децата да мислят критично, като ги помолите да си представят сценарии, докато играят и творят. Питайте ги:
- Какви са всички възможни резултати?
- Какво очаквате да се случи?
- Защо бяхте прави или не?
Стимулирайте сетивата им
Докато децата играят, привличайте вниманието към сетивата им.
- Какви цветове виждате?
- Къде другаде можете да намерите тези цветове?
- Чували ли сте някога такъв звук?
- Кое изглежда / чувства / звучи по-добре, това или другото?
Предизвикайте тяхното творчество
Предизвикайте децата да измислят нови начини да играят със старите си играчки. Ето няколко сценария, които можете да използвате, за да помислят децата ви над тях:
- Каква игра можете да измислите, за да играете с определена играчка? Има ли име и какви са правилата?
- Измислете нова „употреба“ за играчката. Например: „Това не е просто играчка метла, това е китара на рок звезда!“
- Измислете история с участието на играчката: „Какво се случи? Тогава какво? Какво е драматичното заключение?‘
За съпруга ми Дъг, тези неотдавнашни доклади валидират неговата позиция, която той отстоява от три десетилетия насам, а именно че практическата игра е съществена за пълноценен живот. Вярваме, че е важно родителите да имат самочувствието да изберат игра и инструментите, които да предизвикат обогатяващо игрово изживяване. Независимо с какви играчки си играят децата, важно е тези взаимодействия да бъдат възможно най-активни, тъй като радостта от играта може да е един от най-важните подаръци, които можем да дадем на децата си. Не е важно количеството време, което споделяме с тях, а качеството.
Източник: TriveGlobal.com
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.