Готовността за детска градина не е въпрос на наличие на един специфичен набор от умения, а комбинация от различни умения в много области, включително физически, теоретични и социално-емоционални. Докато много от тези умения се придобиват, когато детето е готово спрямо своето развитие да ги постигне, то за други – вие можете да му помогнете да подобри уменията, които вече има, като задълбочите и погледнете вашите ежедневни занимания заедно от малко по-различен ъгъл.
- Разглеждайте заедно с детето си книжки
Едно от най-важните умения за ранна грамотност, което детето ви е добре да притежава, може да се разглежда като разбиране за това, как се борави с книга и от какво е съставена тя. Вероятно вече сте чели приказки заедно, но сега е моментът да започнете да разглеждате задълбочено книгите и да дадете възможност на вашето дете да придобие представа за това, как са съставени те. Оставете го да борави с книгата, за да разбере къде е началото и къде е края на книжката, да разбере кой е правилният начин да я държи и да открие, че страниците се отгръщат отляво надясно.
Докато четете, използвайте пръста си, за да посочвате думите, за да може детето да разбере разликата между картинки и текст. След като усвои тези понятия, преминете към по-сложни, като например разбирането, че текстът е съставен от малки части (думи), а тези малки части са съставени от още по-малки – букви.
- Изследвайте езика и емоциите заедно с детето си
Разбира се, ежедневното общуване с детето му помага да изгради езикови и разговорни умения, но е време този процес да се ускори. Говорете с детето за вашите мисли, графика си и какво се случва в неговия свят, докато преминавате през събитията от деня си. Всичко това ще му помогне да изгради нови идеи, ще му осигури нов речник, който след това може да използва, за да говори с вас за собствените си преживявания и за това как вижда света.
Помолете детето си да говори, когато играе или изпълнява някаква задача, не само за да видите дали е в състояние да обясни какво прави, но и за да разберете какви стратегии използва за решаване на проблеми. Това е полезно умение, особено когато започне училище и ако се притеснявате, че разглежда задачите от по-различен ъгъл спрямо повечето деца или среща често затруднения.
- Изследвайте фините двигателни умения на детето си
Около шест месеца преди моето дете да започне детска градина, осъзнах, че никога не е работило, дори държало, ножица в ръцете си. Колкото и страшно да ви изглежда, че давате на детето си остри инструменти, то наистина трябва да се научи как да ги използва. Същото важи и за предмети като химикалки, моливи, пастели и маркери, за предпочитане с различна дебелина.
Така че, инвестирайте в подложка и хартия за рисуване за шедьоврите на вашето дете, осигурете стари вестници и списания, които да изрежете и бъдете готови да имате къща пълна с конфети!
- Проучете независимостта на детето си
Независимо дали ще ходи на целодневна или полудневна детска градина, от вашето дете ще се очаква не само да прекарва време далеч от вас, но и да взема решения и да изпълнява задачи без вашето присъствие и подкрепа. За много деца това е огромна промяна и дори най-независимите деца могат да намерят това занимание за обезсърчително и тревожно. Можете да облекчите този преход като започнете да отстъпвате леко назад и оставите детето си да поеме малко повече отговорност.
Това може да сe случи естествено като организирате с приятелско семейство разменни гостувания на децата за игра или като оставяте детето за известно време да играе в обособени детски центрове подходящи за възрастта му.
Източник: Verywellfamily.com
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.