С настъпването на есенно-зимния период настинките и вирусните инфекции са най-често срещаните поводи за притеснения на родителите. Предлагаме ви няколко полези съвета от д-р Julie Durnan – доктор по медицина, натуропатичен лекар, експерт по женско здраве, говорител, автор и майка. Тя разработва Simple Medicine – линия от чисти, натурални, здравни продукти за жени и деца. Джули е посветила живота си на чисто хранене, природните лекарства и отглеждането на децата си.
Течащи носове. Постоянни настинки. Повтарящ се грип. Стомашно-чревни проблеми. Тези състояния могат да бъдат доста често срещани при деца в детски градини и/или училища. Като лекар-натуропат и експерт по детска природна медицина, виждам деца от всички възрасти да идват с повтарящи се инфекции и имунна система, която хваща всичко, с което се срещне. Макар, че част от това е извън контрола на родителите, след десет години в натуропатичната медицинска практика, вече знам, че силната имунна система не се отнася само до здрави гени. Според моя опит съществуват редица мощни средства за укрепване на имунитета на децата, които са на разположение на родителите, с които да помогнат за безопасното поддържане на здравето на тяхното дете.
- Здравето започва с диета.
Имунната система на децата може да пострада, ако не се поддържа от здравословни храни. За да поддържате децата в добро състояние, ограничете общия им прием на захар и преработени храни, и ако имате нужда консултирайте се със специалист, за да разберете кои храни са алергени. В моята практика съм установила, че когато детето има хранителна алергия, храносмилането му страда, възпалението се ускорява, което прави отблъскването на вирусите и бактериите много по-трудно.
Подобна е историята, когато едно дете приема повече захар и консерванти, отколкото тялото му може да се справи – всъщност излишната захар също може да причини възпаление. Вместо това се съсредоточете върху поддържането на здравословна, балансирана диета с много пресни зеленчуци, плодове, ядки, семена, бобови растения и протеини.
- Поддържайте здравословен микробиом в детския организъм
Нашият микробиом е колекция от приятелски бактерии, които естествено се срещат в червата ни. Те защитават храносмилателния ни тракт, помагат ни да усвояваме храната и ни предпазват от нахлуване на бактерии и вируси. По този начин поддържането на здрав микробиом може да помогне на детето да се бори с инфекции. Затова препоръчвам пробиотични добавки, които могат да помогнат за поддържането на здрави черва и добър имунитет. Това е особено важно, имайки предвид компромисите с качеството на хранителните продукти, които се предлагат в търговските мрежи. Разбира се, преди да започнете да давате на детето си редовно пробиотици, се консултирайте с вашия семеен лекар, тъй като това трябва да бъде съобразено с възрастта и общото състояние на детето.
- Помогнете на детето да се справя със стреса и тревожността.
В днешния забързан свят, родителите често са пренапрегнати, а децата в много случаи са претоварени, което може да повлияе на техния имунитет. Детското тяло има същата реакция към стреса като възрастните – води до повишаване на кортизола и адреналина. Когато това повишаване на хормоните на стреса се поддържа, реакцията на имунната им система се понижава. Всъщност, един преглед на изследване, което разглежда специално стресовите фактори в ранна детска възраст, оценява, че „индивидите, изложени на хроничен стрес, могат да проявят имунен дисбаланс“.
Важно е децата да имат достатъчно време за почивка, време за творческа игра или просто време, в което да не са ангажирани с някаква дейност. След натоварване тялото трябва да направи почивка и този ритъм да се редува, за да работи добре и имунната система.
- Уверете се, че детето спи достатъчно добре.
Повечето деца не получават необходимото количество сън. В зависимост от възрастта децата се нуждаят от десет до 14 часа сън на ден. Сънят е важен по редица причини и е абсолютно необходим за повишаване на имунитета – изследване, публикувано в Physiological Reviews, отбелязва, че сънят и имунитетът са свързани, като всеки от тях влияе пряко върху другия.
А качеството на съня наистина има значение. За правилното отделяне на мелатонин (нашия хормон на съня), децата трябва да спят на тъмно, без нощна лампа или екрани. Тъй като времето на екрана може също да повлияе на качеството на съня, препоръчвам да се уверите, че електронните устройства на вашето дете са изключени поне час преди лягане.
- Добавките и билките могат да направят чудеса.
Според моя опит, най-добрите добавки за засилване на имунната система на детето са цинк и витамин D. Важно е да се отбележи, че макар детето ви да получава витамин D, когато е навън на слънце, през зимните месеци, това няма да бъде достатъчно и ще трябва да давате много храни, които съдържат витамин D (риба, гъби). Имайте предвид, че само с храни няма как да осигурите необходимите нива на витамин D, поради което е най-добре да помислите за добавки.
Разбира се, моля, не забравяйте да се консултирате с Вашия лекар, преди детето Ви да започне прием на някаква нова добавка.
Като цяло можете да помагате на детето си да поддържа здравословен начин на живот, което е от ключово значение за засилване на имунната му система. Просто не забравяйте да говорите с Вашия лекар, преди да правите големи промени в дневния режим на Вашето дете. А преди всичко, най-важно е да осигурите спокоен дневен режим на детето, с по-малко стрес и повече свободно време за почивка и игри.
Източник: Mindbodygreen.com
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.