Мислите ли, че детето ви има „проблеми с гнева“?
Ако сте родител, вероятно сте се справяли с доста истерии, сривове и гневни изблици. Емоционалното регулиране е умение, което всички трябва да развиваме, включително децата. На някои деца им отнема повече време, за да овладеят самоконтрола, отколкото на други. Но как да разберете кога агресивното или насилствено поведение на вашето дете не е просто част от кривата на развитието му, а излиза извън контрол? И какво можете да направите, за да помогнете?
Повечето деца правят ли така?
Вaжно е да знаете какво е нормално за етапите на развитие. „Обикновено очакваме малките деца да изпитват някакво агресивно поведение“, казва педиатричният психолог д-р Емили Мъд.
„На този етап децата са склонни да прибягват до физически изрази на своето разочарование, просто защото все още нямат езикови умения, за да изразят себе си. Например бутането на връстник на детската площадка може да се счита за типично. Не е задължително да наречем това агресия, освен ако не е част от модел на поведение.“
Как да разпознаете истинската агресия?
Когато детето стане достатъчно голямо, за да има вербални умения да предава чувствата си – около 7-годишна възраст – физическите прояви на агресия трябва да намалеят значително, казва тя.
Ако това не се случва, време е да се притесните, особено ако детето ви излага себе си или другите в опасност или редовно уврежда имущество.
Внимавайте за следните предупредителни знаци, които показват, че поведението на вашето дете има отрицателно въздействие върху него:
- Има сериозни затруднения в училище.
- Изпитва затруднения в отношенията си с връстниците.
- Често причинява напрежение у дома.
„Тези предупредителни знаци са причина за безпокойство и не трябва да се пренебрегват“, казва тя.
Поведението на вашето дете може да има основна причина, която се нуждае от вашето внимание. Разстройство с дефицит на вниманието и хиперактивност, тревожност, недиагностицирани увреждания при учене и аутизъм могат да създадат проблеми с агресивното поведение.
„Каквато и да е причината, ако агресивното поведение влияе върху ежедневното функциониране на вашето дете, време е да потърсите помощ“, казва д-р Мъд.
Започнете с разговор с вашия педиатър. Ако е необходимо, той или тя може да ви насочи към специалист по психично здраве, за да диагностицира и лекува проблеми, които могат да причинят агресия.
Какво могат да направят родителите, за да помогнат на детето си?
Д-р Мъд препоръчва тези стратегии, за да помогнете на детето си да укроти своята агресия:
- Запазете спокойствие. „Когато детето изразява много емоции и родителите му отвръщат емоционално, това може само да увеличи агресията на детето“, казва тя. Вместо това се опитайте да моделирате емоционална регулация за вашето дете.
- Не се поддавайте на истерии или агресивно поведение. Например, ако детето ви изпадне в истерия в магазина за хранителни стоки, защото иска конкретна храна, не се поддавайте и не я купувайте. Това засилва неподходящото поведение.
- Хвалете детето си. Награждавайте доброто поведение, дори когато детето ви не прави нищо необичайно. Ако вечерята е безпроблемна, кажете: „Наистина ми харесва как се държя на вечеря“. Лакомства и награди не са необходими. Признанието и похвалата са достатъчни сами по себе си.
- Помогнете на децата да се научат да изразяват себе си като назовават емоции. Например, може да кажете „Мога да кажа, че наистина си ядосан в момента“. Това потвърждава какво чувства вашето дете и насърчава вербалното, вместо физическото изразяване.
- Наблюдавайте моделите на детето си и идентифицирайте нещата, които могат да го разстроят. Всяка сутрин преди училище случват ли се истерии? Работете върху структурирането на сутрешната си рутина. Разделете задачите на прости стъпки и давайте предупреждения за време, като например „Тръгваме след 10 минути“. Поставете си цели, като например да стигнете до училище навреме, четири дни от пет. След това наградете детето си, когато той или тя постигне тези цели.
- Намерете подходящи награди. Не се фокусирайте върху финансови или материални награди. Вместо това опитайте с награди като половин час специално време с мама или татко, като детето може да избере какво да яде семейството за вечеря или да избере какво да гледа семейството на филмовата вечер заедно.
Ако детето ви се бори със самоконтрола, включването на тези стратегии във вашето родителство трябва да ви помогне да овладеете това поведение. Ако ситуацията изглежда неуправляема, не забравяйте, че не сте единственият, който се бори с поведението на детето си. Педиатричните психолози могат да помагат на децата и семействата в решаването на емоционални и поведенчески проблеми.
Източник: Health.clevelandclinic.org
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.