Във времена на дигитална революция и силен бум на съвременни технологии, да изберем правилното учебно заведение за децата ни съмсем не е приумица или каприз. Напротив, ако искаме учениците да бъдат „в крак с тенденциите и търсенето“ на пазара на труда, да учат иновативна специалност и най-важното, да развият на 100% своя потенциал и възможности, то изборът на гимназия се оказва един от важните избори в живота на децата и на нас като родители!
В тази статия споделяме 7 факта, които трябва да имаме предвид при избора на гимназия:
1. Няма достатъчно кадри за много специалности, необходими на бизнеса
Всеизвестен факт е, че в момента образованието и бизнесът не работят ръка за ръка. Търсенето на пазара е към нови и иновативни професии в ИТ сферата и дигиталните умения, които не са сред предлаганите от повечето гимназии. За да се подготвят учениците за професиите на бъдещето, имат нужда от придобиването и усвояването на необходимите умения.
2. Гъвкаво преподаване и мотивирани преподаватели
Преподаването, методологията на обучение и самата среда са факторите, които мотивират учениците да учат и да се развиват. Ето защо е толкова важно непрекъснато да се работи върху методологията на преподаване, а подходът към учениците да е водещият фактор при работата на всеки учител. Преподавателите са не просто учители, а вдъхновяващи личности, мотивирани да оставят следа в образователия живот на българското учителство и в сърцата на своите ученици.
3. Извънкласни занимания
Всеки родител се притеснява къде прекарва детето му времето си след училище – не иска то да тръгне по лош път. Обкръжаващата среда в такъв момент е от изключително значение за един подрастващ тинейджър – както учителите, така и съучениците. Извънкласните занимания развиват потенциала на детето, неговата креативност и абстрактно мислене. Ангажират го с полезни занимания и по този начин се учи да бъде отговорен. Чрез поетите отговорности и ангажименти, се чувства значим. И не на последно място, разбира се, това се случва в група със сходни интереси като по този начин се изгражда една общност.
4. Повече практика, по-малко суха и скучна теория
Системата на образование в повечето училища не позволява качествена практическа подготовка. Недостатъчни са часовете по специалните предмети, а стажантските програми са неефективни за практическа подготовка. Излиза, че учениците учат пет години неща на теория, които реално не могат да приложат на практика после. Ако обаче за вас е важно децата да развиват индивидуалните си умения и да наблягат на практиката – търсете училища, насочени към практиката и такива, които следват модела “учене чрез правене” – например осъществяват практика в работна среда и реални компании, където преподават както педагози, така и експерти от реални компании в комбинация от преподаватели от висши учебни заведения в страната.
5. Учебна база – удобство и сигурност
Като родители за нас сигурността и удобството на децата ни стоят на първо място. Самостоятелен учебен комплекс с просторни, технологично оборудвани класни стаи с изолиран достъп от външни лица е може би най-добрият вариант за учебна база. Някои училища предлагат достъп с персонален идентификационен чип, който отчита и посещаемостта (все пак е важно да знаем, ако случайно детето ни е пропуснало някой учебен час). Удобства като спортен комплекс, кафетария със здравословни храни и фреш-бар са само плюсове, на които могат да се радват нашите деца.
6. Избор на форма за обучение
Всяко дете учи по различен начин и именно поради тази причина персонализацията е важен елемент в процеса на обучение. Както знаем, в държавните училища формата на обучение с годините е константна: първият срок – първа смяна, вторият – втора. Няма възможност за избор. Вече това е в миналото – има свобода на избор! Ето какъв – редовно, дневна форма на обучение и дистанционно/електронно обучение. Компетенциите, придобити от учениците в дистанционна форма на обучение не се различават от тези, придобити в редовна форма на обучение.
7. Кариерно консултиране и реализация
Обременени от дългогодишния ни стаж, като родители понякога ни е трудно да дадем правилен съвет на децата ни и да ги ориентираме за избора и реализацията им в бъдеща специалност и работа. Кариерно консултиране от независима институция, обаче, е процес, целящ да улесни и подкрепи учениците в избора им на бъдеще, а именно записването и старта на продължаващото след гимназията образование. Като семейство – и учениците, и родителите имаме нужда от експертна консултация в бързо променящата се пазарна среда. Това ориентиране, подкрепа и насока изцяло и лично отношение са ценен фактор в помощ на правилния избор, който както знаем – често е за цял живот.
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.