Веселина Радкова е учител вече с над 40-годишна практика, работила с различни поколения ученици, учители и родители. Основател на една от първите частни образователни институции в София – „Светлина“ с верига от частни детски ясли, градини и основно училище с билингвално преподаване. Съосновател на Частна професионална гимназия за дигитални науки.
Опитът доказа, че трансформацията и развитието са единствените константи в образованието. Целта на образованието е, то да бъде използвано като средство, което да бъде адекватно и прогресивно за времето си. Като метод, който помага на децата да имат знания и умения, които да ги правят завършени личности, а не да им се налага да се справят в два коренно различни свята – училището и живота, по едно и също време. Но и в двата – с променлив успех.
Нуждата от образование в творчески и иновационен стил е повече от осезаема. Старите догми в стила на „научи всичко за 6, но си представяй какво са венчелистчета“, вече не работят. Усеща се „тежестта“ на старото, а новото идва с пълна сила. Потвърждение на тези думи е и мнението на доказания експерт за бъдещо развитие, автор на книгата от 2018 „Мостът към 21 век“, Фарид Чехаб.
На въпроса „Как следващото поколение млади професионалисти да се подготви за настъпващите промени?“ той отговаря: Трябва да развият нов начин на мислене, да свикнат с идеята, че технологичният прогрес е експоненциален. Затова трябва от възможно най-рано да каляват своята гъвкавост, да развиват своето любопитство и да запишат децата си в училища, в които на креативността се държи точно колкото на знанията. Трябва да се насърчава творчеството, а стоенето в зоната на комфорт да бъде забранено. Те трябва да започнат да правят това сега, не след 20 години. Не могат да си позволят лукса да отлагат.”
В този смисъл обучителни програми и курсове използвани в училищата, трябва да бъдат разработени на база на иновативни подходи и методики като:
- Холистичен подход– учене чрез преживяване. В себе си той включва мотивация на ученика и възпитание в любопитство към света.
- Видове знанията и уменията на бъдещето– критично и концептуално мислене, емоционална интелигентност, решаване на проблеми, дизайн мислене, ранно финансово възпитание и предприемачество, умения по проджект мениджмънт и др.
- Дигитални компетенции– изкуствен интелект и роботика, графичен дизайн, програмиране, 3Д принтиране, влог/блогърство, онлайн сигурност и др
- Използване на мисловни карти– Всяка мисловна карта започва с една концепция поставена в центъра, която може да бъде представена от дума и/или изображение. Разклоненията водят началото си от централна концепция и могат да бъдат направени в различни цветове и форми. Целта е лесно усвояване на информацията чрез креативност.
- Сугестопедия – Сугестопедията е система за ефикасно усвояване на знания, по позитивен и спонтанен начин, без стрес и напрежение. Този метод е популярен в постигането на резултати чрез умствена релаксация и ненапрегната концентрация, както и с помощта на изкуството. В основата на метода стои схващането, че човешкият мозък разполага с неизползвани резерви за усвояване на информация.
- Класическото Изкуство и Естетиката– Класическото Изкуство и Естетиката са особено ефективни медиатори, които стимулират способността да се разкрият скритият потенциал, чрез непринудена и приятна атмосфера. Те спомагат да се достигне до състояние на вдъхновение и да се изключи страха, свързан с ученето. Класическото изкуство се въвежда чрез специално подбрани произведения на класическата музика, песни и арии, литературни произведения и др.
- Био-градинарството– Знанията и уменията на децата в областта на пермакултурното отглеждане на растения им дава възможност да бъдат, както успешни градинари, така и да балансират ежедневието си чрез докосване до природата.
- Развитие на основните ключови способности
- Специализираните умения на следващото десетилетие и ефективното им усвояване: езиковите и комуникативни умения, високо квалифицирани професионални умения.
Тези принципи са доказано работещи и създават атмосфера на уют, любов и приятелство, която подпомага децата да се развиват, чувствайки се защитени и разбрани. А нима, това не е, което иска всеки родител за своето дете – да бъде щастливо и подготвено за бъдещето?
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.