Затварянето на училищата заради пандемията от Covid-19 през изминалата учебна година е повлияло на психичното здраве на около 40% от тийнейджърите, които са изпитали стрес заради откъсване от приятели и училищна среда, страх от разболяване и бъдеще, което е извън техния контрол.
Това е една от ключовите констатации на скорошно проучване на УНИЦЕФ и Международната федерация на студентските медицински асоциации (IFMSA), представено на панелна дискусия относно въздействието на пандемията върху психичното здраве на юношите.
Защо това е важно? Юношеството е периодът от живота, когато младежите стават самостоятелни хора, изграждат своята идентичност и начертават планове за бъдещето. Дори и без пандемия обаче, около 20% от юношите изпитват различни психични проблеми. С Covid-19 процесът на развитие е още по-застрашен заради блокирането на нормалния живот и последиците от това.
Въпреки, че са направени малко официални проучвания, наличните данни от тях са достатъчно тревожни:
- Около 70% от младите хора са развили негативни чувства за бъдещето в резултат на пандемията Covid-19;
- 79% са по-притеснени от заразяване от хора сред тях;
- 44% казват, че не знаят достатъчно за вируса и 38% вярват, че най-лошото предстои по отношение както на броя на случаите, така и на икономическото положение.
Pierre-Andre Michaud, почетен професор на Университета в Лозана и бивш ръководител на Здравното звено за юноши в Centre Hospitalier Universitaire Vaud, казва: „Има много клинични и физиологични проучвания върху Covid, но за въздействието му върху психичното здраве все още не е измерено количествено. Несъмнено такова въздействие има и ще бъде значително.“
Увеличаване на детските психиатрични консултации: Въпреки липсата на официална статистика, клиничните психиатри също съобщават за нарастване на консултациите по време и след онлайн обучението. Michaud прогнозира влошаване на депресиите и свързаните с пандемията тревожни разстройства, дори сред тези с добро психично здраве през следващите месеци.
Основни въздействия. Въздействието се засилва от социалните неравенства. Въпреки че юношите могат да бъдат по-малко податливи на тежко боледуване причинено от Covid-19, то те страдат от практическите последици на физическата изолация, което може да доведе до:
- Загуба на контакт със своите връстници, както и възможност за поддържане на физически добра форма, поради липса на места за отдих и спорт;
- Интернет зависимост;
- По-тежки семейни кризи, включително рискове от домашно насилие и стрес от хоспитализация или смърт на близки;
- Загуба на достъп до услуги за психично здраве заедно със страхове от заклеймяване или дискриминация, ако се появят симптоми;
- Прогресивно по-осезаеми чувства на безполезност и безпокойство.
Michaud: „Това широко разпространено чувство на безпокойство, което е извън контрол, поражда безпокойство при юношите, които по-принцип са крехки.“
В по-екстремни случаи, казва Michaud, това може да доведе до по-висок процент на: отпадане от училище; злоупотреба на тийнейджърите с наркотици и алкохол; хранителни разстройства; непланирана тийнейджърска бременност; тежка депресия или психоза, която често се появява първо в юношеството.
Отговори. Родителите и други възрастни, които работят с тийнейджъри, трябва да се съсредоточат в идентифицирането на младежи, които са в затруднение. Демонстративното и дори насилствено поведение може да бъде скрита проява на стрес.
Michaud: „Родителите и учителите трябва да говорят с тях, за да изразяват своите емоции и притеснения, и да изградят обмен въпреки ситуацията.“
Други важни стъпки могат да включват насърчаване на социалните взаимодействия между младите хора, дори на разстояние, и по-добри системи за мониторинг на психичното здраве.
В крайна сметка: Младежите се нуждаят от рамки, които насърчават взаимоотношения, словесен обмен и смислен контакт с възрастни, различни от семейството им.
Michaud: „Не знаем какво ще бъде бъдещето, така че е сложно да правим прогнози. Това, което дава възможност на младите хора да овладеят тревогите и притесненията, са вербален обмен и разговори за това, което изпитват.“
УНИЦЕФ и IFMSA са разработили няколко платформи за „изслушване“ на младежи, включително U-Report, които отбелязват около 6,5 милиона взаимодействия по време на изминалата учебна година онлайн сред своите 10 милиона потребители в общо 63 държави.
Възможност. Както всяка криза, тя също носи възможности и „шанс за възстановяване към по-добро“. Fabio Frisvia, отговарящ за развитието и участието на тийнейджърите в УНИЦЕФ, споделя: „Covid-19 ни учи да изграждаме устойчивост и умения за решаване на проблеми при подрастващите; дава им инструменти за управление на стресови ситуации и емоции; укрепва социалните връзки и подобрява междуличностните умения. Младите хора носят отговорност и за своето физическо и психическо здраве.“
Младежите, на които се дава възможност да помагат на другите по време на пандемията, като част от дейности като доставяне на храна на възрастни хора в тяхната общност, също развиват свои собствени психични способности за устойчивост.
Michaud: „Когато се даде възможност на младите хора, те изграждат нещо, което осмисля случващото се. Някои са креативни и намират отговори на текущата ситуация. Не е рядкост тийнейджърите да възстановяват отношенията с родителите си благодарение на затварянето по домовете. Семействата прекарват повече време заедно, споделят и правят неща, за които преди не са намирали време. Винаги има две страни в ситуации като тези. „
Източник: Heidi.news
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.