Личната история от опита на Черил Фелан, учителка в първи клас в училище в Литъл Рок, Арканзас. Тя преподава на деца в първи клас повече от 29 години. Черил обича да открива нови и вълнуващи начини, с които да помогне на учениците да се справят чудесно в класната стая.
Новата учебна година наближава. Обикновено това е време на очакване и вълнение за ученици и учители. Но тази година тези емоции се смесват с несигурност и притеснение. Има толкова много въпроси, на които никой не знае отговорите. Какво можем да очакваме? Ще бъдем ли в безопасност? Колко голяма ще бъде разликата в знанията между децата, причинена от COVID-19?
Всеки учител е наясно, че след „дългото лято“ за децата, част от усвоеното знание преди ваканцията е забравено с настъпване на есента и има необходимост от наваксване. Началото на годината обикновено е време за преглед и преговор на уменията, за да се установи с какви знания ученицитестартират новата учебна година. Всеки добър учител знае, че учениците научават различни неща по различно време и ще потърси най-добрите възможни начини да индивидуализира обучението, така че да отговори на техните индивидуални нужди.
Въпреки това, наложената рязка промяна на обучение в четвъртото тримесечие на миналата учебна година и различните преживявания с дистанционното обучение, вероятно ще са причина за по-големи пропуски сред децата и необходимост от компенсиране на това време. Сигурни сме, че учителите ще се справят умело с този потенциален проблем като установят какво е нивото на ученика и продължат заедно с него да работят за преодоляване на пропуските и надграждане на знанията.
Необходима подготовка: повече от академична
Не само академичната основа трябва да бъде установена. Началото на годината е и време на въвеждане на очаквания и правила. Този процес вероятно ще отнеме много повече време, отколкото обикновено, предвид обучението от вкъщи. Ще трябва да бъдат преговорени умения като дисциплина, слушане, изпълняване на конкретна задача и спазване на указания. Когато децата се върнат в класната стая, уроците няма да могат да бъдат поставени на пауза, да се възпроизвеждат или да започват по-късно. Учениците, които разсейват класа няма да могат да бъдат заглушени с бутон или казано с новия термин „мютнати“ от англ.дума „mute” (безмълвен).
Правилата ще трябва да бъдат възстановени. Някои правила, като например да не пипаме по мръсни повърхности, ще трябва да бъдат подчертани още повече. И ще има нови правила и процедури за осигуряване на безопасност. Всеки учител ще трябва да отдели време и да обърне внимание на миенето на ръце, социалното дистанциране, носене на маски и други правила, за които още не сме се сетили и не са ни казани. Дори ще учим нови начини да се поздравяваме сутрин – въздушни прегръдки и въздушно здрависване, вместо реално докосване. За тези, които учат виртуално, ще има разясняващи процедури за предаване на задания и участие по време на виртуални уроци.
Връщането в училищната рутина ще отнеме време. Твърде прибързаните действия, ще увеличатстреса. Стресовите ситуации не водят до високи нива на производителност, мотивация или учене. Затова най-важно ще бъде да намираме и отделяме време да споделяме и да се изслушваме. Много ученици вероятно ще се чувстват тревожни и притеснени да се разделят сега с родители и близки, които са се грижили по време на онлайн обучението за тях, както и в новите ситуации, когато може да се разболеят или да претърпят лична загуба.
Учители и служители ще трябва да предоставят на учениците, както и на самите себе си,допълнителна подкрепа и време.
Учителите имат нови инструменти
Макар че новата реалност с всички промени изглежда на моменти обезсърчително, в резултат именно на тези промени се случиха и положителни неща. Сега разполагам с някои нови инструменти за новата учебна година, които не съм използвала преди пандемичната криза. Всъщност, ако не бях принудена да подхождам към преподаването по различен начин, никога нямаше да знам за тези инструменти. Когато приключих учебната година и преподаването от вкъщи, вече можех да използвам програми, за да записвам своите уроци и да записвам видео инструкции за тях. Научих се да „зумвам“, както и да използвам още други странни думи. Вече знам как да вграждам връзки направо в плановете си за урока. Технологии, за които някога бях предпазлива, сега виждам като ресурси, които могат да допълнят уроците ми. Няма ли да е прекрасно да се слеят най-добрите части на традиционното преподаване с по-модерните подходи?
Седем съвета за подготовка за връщане в училище
По време на дистанционно обучение изградих по-силна връзка с родителите на децата като учител. Партньорството между учители и родители в образованието на техните деца беше на по-дълбоко ниво от преди. Тази година, тъй като ние ще успяваме да обучаваме някои деца в класната стая, а някои ще учат практически от дома, силното партньорство ще бъде още по-важно. Силната комуникация между родители и учители винаги е от полза за учениците.
И така, с наближаването на новата учебна година, да поговорим за това какво могат да направят родителите, за да подготвят детето си за повторно влизане в училищната среда?
- Започнете да възстановявате рутината. Самото връщане към целодневен график за някои дечица ще бъде предизвикателство. Определете редовно време за лягане, събуждайте детето в точен час, за да се подготви и облече, дори ако детето ви ще учи от вкъщи е важно да има рутина в ежедневието си.
- Използвайте това време, за да подчертаете важността на добрите хигиенни навици. Научете децата да мият ръцете си по няколко пъти на ден в продължение на 20 секунди. Когато училището се възобнови, няма да как да бъдете до мивката, за да напомните на детето да си измие ръцете. Въпреки че учителите ще преподават правилно измиване на ръцете и ще направят всичко възможно, за да се уверят, че учениците често се мият, добрите навици, започнати у дома, ще имат най-голямо въздействие.
- Започнете да привиквате детето си да носи маска. Постепенно надграждайте, за да се научи да носи маската продължително време, както ще правят в/или извън класната стая. Може да включите детето си в избора на декоративна маска, която то е по-склонно да иска да носи. Уверете се, че му пасва добре и му е удобна. Помислете къде детето да държи маската си, така че то да не я изпусне на пода или да я загуби по време на почивките и обяда.
- За децата, които са били в училище преди, обсъдете как то ще бъде различно. Всички ще са с маски. Бюрата ще бъдат разделени или раздалечени, а в някои случаи и заобиколени от прегради. Дори е възможно обядът да бъде в класната стая. Ваканцията със сигурност също ще бъде различна.
- Обсъдете значението на социалното дистанциране с детето си и какво означава това за него, когато са около други деца и техните учители. Особено важно е децата да не докосват неща, които не им принадлежат и да държат ръцете си далеч от другите.
- Говорете с детето си за чувствата му свързани с връщане в училище. Вълнуват ли се, уплашени ли са, тъжни ли са да напуснат мама и татко или изпитват всички тези чувства едновременно? Имайте стратегии за справяне с тези чувства, когато те са далеч. Научете ги да дишат дълбоко, когато се чувстват тревожни. Дайте им снимка на вас или вашия домашен любимец, когато не са у дома.
- Преподавайте и моделирайте умения за активно слушане. Играйте игри с думи или на развален телефон. Слушането в класната стая с всичките й разсейващи фактори сега ще бъде още по-трудно. Когато децата се върнат при учители и съученици, ще трябва да осъществят зрителен контакт, да слушат другите и да не прекъсват. Внимателното слушане ще бъде още по-важно, тъй като говорещите ще бъдат с маски.
Това ще бъде ново преживяване за всички. Нивата на стрес ще бъдат високи за родителите, които се борят с решението кое е най-доброто за техните деца. Учителите ще се ориентират в преподаването в различни формати, тъй като някои от техните ученици ще бъдат в класната стая, а някои ученици ще учат виртуално. Но не сме сами. Заедно можем да направим завръщането в училище положително преживяване и да помогнем на децата ни да се вълнуват от ученето.
Източник: Littlerockfamily.com
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.