Децата реагират на стрес по различни начини, като например да не ви изпускат от поглед, да бъдат тревожни или да се самоизолират, да бъдат ядосани или развълнувани, немирни и т.н..
Отговорете на реакцията на вашето дете като изразите подкрепа, изслушайте неговото притеснение и му дадете повече любов и внимание.
Децата се нуждаят от любовта и вниманието на възрастните именно по време на трудни моменти. Отделете им повече допълнително време и внимание. Не забравяйте да ги изслушате, да им говорите мило и да ги успокоявате
Ако е възможно, създайте условия на детето да играе и да си почива.
Нека децата бъдат близо до вас и семейството си. Избягвайте разделянето на децата от тези, които полагат ежедневни грижи за тях, доколкото това е възможно. Ако настъпи раздяла (например хоспитализация), осигурете редовен контакт (например по телефон) и подкрепа.
Спазвайте максимално ежедневният график и навици до колкото това е възможно или създайте нови такива спрямо новите обстоятелства, включително по отношение на училище / учене, както и време за безопасна игра и почивка.
Споделете с тях какво се е случило, обяснете какво се случва в момента и дайте ясна информация за това как да намалите риска от заразяване от болестта с подходящи думи, които да бъдат разбираеми за детето в зависимост от неговата възраст.
Това включва също да обясните, ако се наложи, по един внимателен начин, какво би могло да се случи ако например член на семейството и / или детето не се чувства добре и това да наложи необходимостта да се отиде в болница за известно време, където лекарите ще ни помогнат да оздравеем бързо.
Източник: Световна Здравна Организация
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.