Предлагаме ви 3 начина да укрепите самосъзнанието, социалните умения и съпричастността на детето си от Линдзи Беноа О’Конъл, заместник-редактор в Thrive Global.
Отглеждането на малко дете в момента – или дете на която и да е възраст – може да повдигне въпроси, с които много родители не се чувстват готови да се справят или да отговорят. Според собствения ми опит, всеки ден носи със себе си нещо ново, на което трябва да обърна внимание. В един хубав ден съпругът ми, синът ми и аз излязохме семейно в парка до нашата къща (поддържайки разбира се, подходящо разстояние от другите хора). Намерихме усамотено място, където да играем, когато синът ми забеляза две дечица, брат и сестра, на неговата възраст да ритат топка. Той носеше няколко играчки със себе си, които започна да събира веднага с намерението да отиде при тях. Искаше да сподели играчките си и да играят заедно – поведение, което всеки родител ще бъде развълнуван да види при нормални обстоятелства. Но поради социалното дистанциране трябваше да спра детето си да играе с другите деца. Опита няколко пъти, преди да се откаже от намерението си.
Това разби сърцето ми, когато видях как моето социално дете се опитва да се сприятели и аз трябва да му забраня това. На този етап от живота му, в нормални времена, трябва да го насърчавам да създава приятелства, да споделя и да играе с другите. Но с COVID-19, разбира се, трябва да държим децата си на разстояние. Знам, че социалното дистанциране е наложително за спиране на разпространението на вируса, но опитайте да обясните това на малко дете. Притеснявам се за дългосрочните ефекти и дали това ще повлияе на способността на детето ми да се социализира.
За щастие, след разговор с експерт, разбрах, че няма риск от това. „Макар че това не е нещо, което е изследвано директно, заключенията от други проучвания ме карат да вярвам, че стремежът към общуване няма да изчезне просто в рамките на няколко месеци“, обяснява д-р Лора Филипс, Клиничен невропсихолог от Института за детско развитие.
И не е задължително да имаме нужда от други деца наоколо, за да изгради нашето дете социални умения. Почти всяко взаимодействие между родител и дете е възможност за развиване на тези умения. „Когато бебе или дете проплаче, бърбори или зададе въпрос на родителя си, а родителят реагира по топъл, отзивчив и чувствителен начин, мозъчните връзки, които са в основата на социалните и комуникативни умения, се изграждат и укрепват“, казва д-р Филипс. „Тези взаимодействия на „обслужване и откликване“ помагат на децата да развият чувство за себе си, чувство за важност и разбиране на своите емоции. В крайна сметка те също разбират чувствата на другите и това допринася за развитието на съпричастност. „
Това означава, че макар да не можем да накараме децата си да се ангажират лично с техните приятели в тези предизвикателни времена, насърчаването на играта в близкото ни семейство ще продължи да им помага да изграждат социални умения. Ако сте изправени пред същото предизвикателство с детето си, поради липса на възможност за игра с други деца, опитайте тези предложения.
Опознайте чувствата на детето си
Ако детето ви прояви интерес да играе с друго дете в парка, можете да кажете: „Харесва ми колко приятелски си настроен и добър към децата в парка. В момента не можем да играем с тях, но защо не ме хванеш за ръка и можем да им помахаме заедно като ги поздравим със „здравей“ или „В момента всички трябва да останем вкъщи със семействата си. Това помага на всички ни да останем здрави. Знам, че ти липсват приятелите и искаш да играете в парка, но има много забавни неща, които можем да правим заедно у дома! “ Предлага д-р Филипс. Осигурете просто и ясно обяснение и след това предложете алтернатива.
Отделете време за игра насочена към детето
Насочена към детето (което означава, че детето избира какво и как да играе, докато родителят описва, имитира и хвали играта на детето) трябва да бъде около 10 до 15 минути няколко пъти седмично, отбелязва д-р Филипс. Този тип игра насърчава връзката родител-дете (което е от решаващо значение за създаването на усещане за сигурност по време на стресови периоди), насърчава езиковото и социалното развитие и изгражда у детето чувство за самоуправление и самочувствие. Можете също така да насърчавате измислянето на игра, която помага да се възпитава не само креативност, но и социална компетентност, добавя Филипс. А въображаемата игра, особено ако имате няколко деца, предоставя възможности за практикуване на преговори, превключване, споделяне и разрешаване на конфликти. Въпреки че игрите с други деца са невъзможни в момента, има много начини децата да продължат да развиват и подобряват своите социални и емоционални умения.
Организирайте виртуални срещи
Технологиите могат да помогнат за поддържане на връзката с другите, въпреки че онлайн среща с приятели, може да изглежда твърде абстрактно за дете в предучилищна възраст, казва Филипс. FaceTime с членове на семейството, като баби и дядовци, за разказване на история за лека нощ, може да бъде по-лесен вариант за малките деца да разберат и да се насладят на това време. А „обиколка с кола“ е по-конкретен начин за много малки деца да поддържат връзка със съученици, които им липсват. Ако вашето малко дете ще пропусне рождения си ден, можете да направите например „обиколка за рожден ден“, по време на която родител кара рожденика покрай къщите на приятелите си, за да може те да му пожелаят честит рожден ден – това е само предложение и творчески начина да празнувате при настоящите обстоятелства.
Също така е важно да помним, че докато не знаем колко дълго ще продължи тази пандемия, то я приемаме за временна. Това, което трябва да знаем, е, че участвайки в тази изолация, ние участваме във важен акт за общността, като същевременно защитаваме семействата си. Това е важен урок, на който да научим децата си и също така да предпазим себе си, казва д-р Филипс.
Източник: ThriveGlobal.com
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.