Какви са детските градини у нас и какви са те по света? Отговорите на тези въпроси родителите приеха с изключително голям интерес в специално създадената по темата рубрика в сайта Детските градини. С нас се свързаха много майки от чужбина, които споделиха какви са детските градини в техния град и държава, в която живеят.
В детските градини на Запад има много непознати методи за отглеждане на деца в детските градини. Повечето от тях са свързани с адаптацията на децата или с начина, по който си играят. Изключително популярни са детските градини, организирани по Монтесори метод, и в някои страни от чужбина те са почти 80% от всички налични. Разликата е в начина на отглеждане, не толкова в играчките. Следва се обучителния метод на Мария Монтесори, децата са оставени сами да избират във всяко едно нещо – от играта, до съня и храната и комуникацията с останалите в градината.
Кои са най-интересните детски градини по света?
Финландия
Изключителен интерес предизвика 24-часовата детска градина във Финландия. Но не само заради скандинавският метод на образование – фокус върху играта, учене в свободна среда, сътрудничество между децата (а не развиване на конкуренция), взаимодействието дете – учител, насърчаването на собствената инициатива, концентрацията и това да поемат отговорност за собствените си действия – това отличава скандинавският начин на отглеждане на деца в детските градини.
Градините биват – дневен център – частен и общински (päiväkoti), семеен кооператив (ryhmäperhepäivähoito) и семейна дневна грижа (perhepäivähoito). В дневните центрове децата са в по-големи групи, отколкото в груповите семейни грижи, като тук има опция някой да дойде да гледа детето ти вкъщи, ако има нужда.
В повечето градове в скандинавската страна има вечерни детски градини. Ако родителите често имат втора смяна до 22 часа, оставят децата си във вечерната детска градина в 15-15:30 часа. А децата вечерят и спят там. Сутринта ги вземат към 8:00 часа или след закуската. Има и 24-часови детски градина в Хелзинки, те са дори шест на брой и се радват на голям интерес от родителите. В нея не се прави нищо по-специфично, а просто се дава поле за работа от страна на родителите на нощни смени.
Швейцария
Например в Швейцария децата се извеждат навън дори при буря и жълт код за валежи, връщат се кални до ушите, мокри и се разболяват, това за тях е нещо нормално. С нас се свърза една страхотна българка, която ни разказа и за минусите, и за плюсовете на детските заведения там. В тази толкова подредена и строга държава, се оказва, че тя не е социално ориентирана. Децата тръгват на градина едва от 5-годишна възраст, като преди това родителят има право да изпрати детето на детската градина, която трае едва 3 часа и 30 минути. По разказите на наша сънародничка в Швейцария, децата всеки ден се извеждат на двора, независимо от климатичните условия. Имало е случаи при буря и жълт код за вятър и валежи, децата пак да са навън. Там ги учат как да палят огън и други екстремни неща. В Швейцария е нормално децата да се цапат, да са мръсни, трябва да имат допир с природата. А за домашно им дават задача да се научат да режат морков на еднакви кръгчета с нож, например.
Италия
В Италия децата в групата влизат с външните обувки и това не се нрави на родителите там. Докато, ако питате всяка една българска майка какво не ѝ харесва в детската градина – може да чуете много критики, без основание и много със. Образованието в ранна детска възраст в Италия стана световно известно заради техния, подобен на Монтесори метод на обучение. Детските градини с Реджо Емилия се превърнаха в “лаборатории”, изучавани и следвани от учители от много страни, особено от САЩ. Методът кара децата да мислят критично, използват много математически формули в ежедневната игра. Децата учат освен италиански език, френски, немски или друг чужд език, в зависимост от региона с коя държава граничат, математика, история, география, изкуство, музика, физическо възпитание и религия, която не е задължителен предмет. Педагозите имат свободата да избират теми на обучение, но следват основните теми, които да преподадат на децата – съжителството с другите, идентичност, здраве, самостоятелност, креативност, изразяване – жестове, изкуство, думи и речи, познание за света – ред, мерки, пространство. И ако се чудите дали е по-хубаво там, имайте предвид, че всеки ден родителите трябва да опаковат храна на децата си, тъй като там няма осигурена такава (в повечето градини в големите градове) и децата често си разменят храната.
Важното е да черпим опит от новаторите, именно заради това стартирахме рубрика „Детските градини по света и у нас“, в която събираме информация от интернет, както и от майки в чужбина, какви са условията в детските градини там. Повярвайте ми, има моменти, в които сравнявайки тук и по света, се оказва, че българските детски градини са в пъти по-приятни за децата, отколкото тези в чужбина. В държави като Новергия, Германия и Швейцария правилата са най-важните, децата са като войници, но например в сравнение с тези страни, сме толкова назад спрямо извеждането на децата навън, както и храненето им. Ритуалите и традициите също се различават коренно, например тържествата ни не присъстват в такъв вид на Запад. Отново казвам – важен е не само подходът на учителите, но и настройката на родителите.
За автора: Катерина Ковачева е завършила Книгоиздаване във Факултета по Журналистика и Масова Комуникация. Автор във вестник ,,Труд‘‘, както и в неговото онлайн издание. Има четири години опит в онлайн издания, с афинитет е към маркетинга и рекламата, а детската тематика ѝ е на душа и така поддържа свежи идеите на сайта: www.detskitegradini.com .
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.