Елена Чапалова е сертифициран консултант по детски сън. Преминала е допълнителни следдипломни обучения за практикуващи специалисти. Елена е лекар и майка на две деца. Лектор в множество проекти за родители. Обучител и супервайзър към първото в България обучение на консултанти по детски сън към руския център Babysleepconsult. Преминала допълнително обучение за специалисти по кърмене към НАПК. Работи с широк спектър проблеми с детския сън, близнаци и деца със специални потребности.
- Освен лекар, вие сте сертифициран консултант по детски сън. Това все още е нещо ново и непознато за повечето семейства у нас, вие защо избрахте именно тази насока на развитие?
Всичко започна от втория ми син, който не спеше. Първото ни дете никога не е имало проблеми със съня и когато се появи вторият ни син, изобщо не можех да си представя, че липсата на сън може да доведе до толкова сериозна криза в живота на семейството. Мони изобщо не спеше – от първите месеци се будеше на всеки час през нощта. През деня не спираше да плаче и беше невъзможно да го приспим по какъвто и да било начин. За щастие, потърсихме помощ тогава и с помощта на много малки стъпки много бързо се справихме със ситуацията. Това ме вдъхнови да се обуча и да помагам на много други неспящи семейства.
Това да бъдеш родител е достатъчно предизвикателно само по себе си. А в комбинация с липса на сън – направо е непосилна задача. Затова винаги съм споделяла, че основната ни мисия е да помогнем на семействата да се чувстват по-добре и да има повече спокойни и радостни моменти. А това е факт, когато децата спят добре.
- Търсят ли често семействата помощ в посока по-добър сън на детето и как им помагате в тази специфична нужда?
От самото начало ме търсят изключително много семейства. С мъка и тъга дълго време се налагаше да отказвам на много неспящи родители, защото физически не успявах да откликна на всички нуждаещи се. За щастие, “Нани, нани, бебе” вече е център с 8 сертифицирани консултанти и можем да откликваме бързо.
Разковничето на нашата професия е в комплексен подход. Работим едновременно върху режима на детето и условията за сън. Учим родителите как правилно да организират своето ежедневие, за да могат приспиванията да бъдат бързи и лесни, а сънят – спокоен. Помагаме да се изгради подходяща рутина и работим с това как заспива детето, защото това има пряко отношение към качеството на съня. С колкото повече помощ заспива детето, толкова по-голяма е вероятността, че сънят ще бъде накъсан и детето ще се буди често, а през деня няма да може да има дълги дремки.
- Какво трябва да знае всеки родител във връзка със съня на детето? Какви са различните етапи, през които детето преминава свързани със съня?
Най-важните неща за детския сън са няколко:
- Малките деца лесно се преуморяват, но рядко казват: “Мамо, уморен съм, сложи ме да спя”. Когато на бебето му се доспива, обикновено то започва да търка очички, да се прозява или да губи интерес към всичко наоколо. Често този момент се изпуска и се досещаме, че бебето иска да спи, когато започне да мрънка или да плаче. Но тогава вече сме закъснели! И приспиванията стават сложни и дълги, а сънят – много неспокоен. Малко по-големите деца могат да не плачат, но пък да стават свръхактивни и да изглеждат така сякаш изобщо не им се спи. Но отново – да заспиват много трудно след това! Следете внимателно детето и ще откриете какви сигнали ви подава то. И когато ги забележете – директно започвайте обичайната рутина и приспиването.
- Децата не стават по-късно…. ако ги сложим по-късно! Нервната система на децата е склонна към превъзбуда и по-късното лягане много често води до още по-ранно ставане, колкото и странно да прозвучи. Оптимално децата трябва да лягат между 19 ч. и 21 ч., лятото най-късно 21:30 ч., за да могат да се наспиват.
- Ярката светлина е враг номер 1 на бързите приспивания и добрия сън. Светлината разрушава основния хормон, който отговаря за качеството на съня – мелатонин. Ето защо е толкова важно да приглушаваме светлините вкъщи в последния час преди лягане. И никакви електронни устройства в тези часове!
- Прословутото правило да сложим детето в леглото сънено, но не заспало, работи! Още от първите месеци е полезно да свиквате бебето в последния момент да се унася по-самостоятелно, тоест да го прехвърляме към леглото в полуунесено състояние. А за по-големи бебета и дечица самостоятелното заспиване осигурява добър нощен и дневен сън.
- Кои са най-честите причини за неспокоен сън при малките деца? Защо често бебетата будуват нощем?
Децата могат да имат проблеми със съня по три основни причини:
- медицински фактори
- психологически фактори
- и поведенчески фактори.
Сред медицинските фактори бих посочила скрит дефицит на желязо, който се среща доста често в България, но и се пропуска изключително често. Психологическите причини са много и могат да бъдат свързани както със състоянието на майката, така и с взаимоотношенията в семейството, и между децата и родителите.
Но най-честите причини са поведенчески и точно с тях работят консултантите по детски сън – режим, условия за сън, ритъм на деня и начин, по който заспива детето. Потресаващо, но факт, само работейки с тези фактори в много кратки срокове успяваме коренно да променим съня на детето, а и на цялото семейство.
- Много често не само в първите месеци, но дори в първите години от раждането на едно дете, най-често майките страдат от безсъние. Можете ли да споделите с нас един практичен съвет за успокояване на плачещо бебе през нощта?
Първият и най-важен съвет, който бих дала, е да не се намесваме веднага! “Как така? Да го оставим да плаче ли?” може би това си помислихте вече. Не, никога не препоръчваме да оставяме бебето да плаче. За много бебета обаче е нормално да проплакват, докато заспят. И често, ако изчакаме съвсем мъничко, 1-2 минутки, бебето заспива само без проблем. Наричам го правилото на многодетните майки – докато майката стигне до бебето, то вече се е успокоило.
Но ако бебето се събужда с рязък плач, плаче силно и не се успокоява, първо трябва да изключим глад или дискофорт. Малките бебета (въпреки честата препоръка да не се хранят през нощта) имат нужда от хранене през нощта и най-честата причина за плач през нощта е това, че са гладни. Изключете и друг дискомфорт – топло/студено/пропуснала пелена.
Ако все пак бебето не се успокоява, то има нужда от вас – гушнете го и му дайте комфорт и тактилен контакт, докато не се успокои, но опитайте да го прехвърлете към леглото преди да е заспало окончателно.
- Каква е тайната на добрия сън?
Ако имаше еднозначен отговор на този въпрос, нашата професия нямаше да я има. Може би най-важната тайна е в това да осъзнаваме важността му и да го поставяме сред приоритетите си. Тогава ще намерим начин да се информираме и да бъдем последователни, за да помогнем на детето да спи добре. И да се наспиваме и ние!
- Благодарим ви! Пожелаваме ви успех и много спящи, спокойни дечица!
Интервюто подготви: Яна Митровска
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.