Д-р Нонна Петрова завършва медицина в Санкт Петербург, Русия, със специалност педиатрия. През 1994 г. започва да работи като педиатър в Бургас. През 1998 г. специализира алергология, следват допълнителни квалификации по хомеопатия и Шуслерова терапия. В работата си д-р Нонна Петрова се стреми да разпространява най-новите знания на съвременната конвенционална медицина, а също и на комплементарната медицина като хомеопатична терапия, Шуслерова терапия и други методи в подкрепа на здравето. Д-р Нонна Петрова е член и поддръжник на Асоциацията на лекарите хомеопати в България и Европейското общество по интегративна медицина в България. Изпълнителен директор на Алпен Фарма.
- Здравейте, д-р Петрова, намираме се в началото на есента и освен настинките, които са характерни за сезона, родителите са още по-притеснени заради пандемията и започналата учебна година. Какво бихте препоръчали като терапия за засилване на имунната система, за да сме всички – и деца, и родители по-здрави?
Ситуацията в момента наистина е доста по-сложна от обичайната и това е така не заради стандартните над 200 щама различни респираторни вируси, които циркулират обичайно в този сезон и към които нашият организъм има достатъчно добра имунна система, за да се справя. Обяснение за по-различната ситуация може да ни даде погледът върху болестта от гледна точка на метода Психобиология (разработен от немски и френски лекари и психолози). Психобиологията разглежда заболяването като проявление в тялото на преживян значим психоемоционален конфликт. В този контекст, от психо-биологична гледна точка вирусите и бактериите се разглеждат като „сътрудници“, които помагат за възстановяване на равновесието след преживяване на конфликт.
Когато преживяваме психоемоционален конфликт, автоматичното реле на нашето тяло реагира „оцеляващо“- със задържане на енергия в съответни тъкани и органи. Например, при продължителен страх за нашето оцеляване или за това на наши близки, автоматичното управление на тялото го приема просто като „опасност за живота – нападение, изискващо бягство“. Енергийният поток се насочва към белия дроб, за да осигури кислород за бягството. Когато обаче конфликтът отмине, енергийното равновесие трябва да се възстанови. Вирусите и бактериите са най-добрите помощници за това – с помощта на защитната реакция и възпалението, което предизвикват, те спомагат да изтече задържаната енергия и така предпазват от излишно разрастване на клетки. Спомнете си, че най-често реагирате със състояние на настинка, когато се отпуснете след период на напрежение.Ако човек е наясно с тези неща, може да възприема симптомите на заболяванията по-спокойно, разбирайки тяхната полезност, и да помага правилно на своите клетки в такъв период.
Важно е да знаем, че респираторните инфекции са нормални за есенно-зимния сезон и имат своето значение. Децата най-често боледуват от тях, а те имат много гъвкави системи, за да трансформират постоянно малките травми, съпътстващи интензивния растеж. Тръгване на градина, училище, промяна на среда и приятелства – това са все поводи за микроконфликти, които децата изчистват с техния гъвкав организъм и така израстват постоянно. Много е важно в тези ситуации те да бъдат подкрепяни, защото освен психиката и емоциите, важно е състоянието на клетките в тялото, които се нуждаят от достатъчно енергия.
Добре би било да се съобразяваме с естествените биоритми на тялото – активностите да се редуват с почивка, храненето да е съобразено със сезона и, разбира се, да прилагаме естествени методи, подкрепящи клетките. Това може да са хомеопатични лекарства или минерални соли – като своеобразни ключове за клетъчното хранене и за нормални клетъчни функции, без излишен стрес.
Важно е да поддържаме добър ритъм на живот, което означава че не е правилно да се отнема здравословното натоварване на децата, чрез което те израстват. Необходимо е да ги научим да уважават и разбират собственото си тяло. За целта обаче самите ние трябва да сме изградили в себе си такова уважение и разбиране.
Родителите трябва да предпазват децата от претоварване, да не се ръководят само от своите желания и амбиции, а да им помагат хармонично да проявят своята истинска природа. Може би най-голямо предизвикателство за родителите са прекомерната употреба на електронни устройства от техните деца, както и организирането на пълноценното им хранене. През този сезон трябва да присъства регулярно здравословната топла храна, богата на минерали и витамини. Децата имат нужда от подкрепа на своите защитни сили с Шуслеровите минерални соли на DHU и с доказани хомеопатични препарати. В сезона на вирусите Шуслерова сол №3 железен фосфат е най-актуалната минерална сол, необходима на всички, тъй като тя подобрява обмяната на желязото, дава сила и енергия и укрепва имунитета.
- Все повече пада възрастта на заболелите с Covid-19. Полезна ли е хомеопатията в хода на това заболяване? /при деца и възрастни/
Разликата между Covid-19 и традиционните за сезона вируси е в специфичния начин, по който той атакува тялото – нарушеното равновесие на вегетативната нервна система и преобладаващата стресова сигнализация към клетките са условия, облекчаващи заразяването. Вегетативната нервна система се състои от две части – симпатикусова и парасимпатикусова. Симпатикусът отговаря за нашия тонус, активност и борбеност да реагираме, когато трябва („бий се или бягай“). От другата страна, парасимпатикусът отговаря за нашата способност да се развиваме, регенерираме и растем. Клетката не може да реагира на два противоположни сигнала и затова, ако приеме сигнал – „бий се или бягай“, тя не може едновременно да откликне и на призива за растеж и развитие. Ако продължително време клетката е в състояние на защита, нейните функции и нейното хранене страдат, съответно тя става много по-податлива към новия коронавирус. Затова и наблюдаваме, че по-тежко боледуват хората с хронични заболявания и на възраст – все фактори, свързани с продължителен клетъчен стрес.
Новият коронавирус Sars-Cov2 атакува „стресирани“ клетки и предизвиква по-силно възпаление в сравнение с обичайните респираторни вируси. Подходящо е предпазването да става с Шуслерова сол №3. Тя се съчетава много добре с Шуслерова соли №6 калиев сулфат и сол №7 магнезиев фосфат. Тази комбинация подкрепя функциите на имунната система, както и всички енергийни процеси в клетките.
Ако вече сме болни, трябва да знаем, че хомеопатията и Шуслеровата терапия подпомагат организма да преодолее предизвикателствата на инфекцията. Важно е да се вземе под внимание общата ситуация и етапът на заболяването. Шуслеровите соли са оптимална съпътстваща терапия при всички случаи.
Какво представлява самото хомеопатично лечение?
Хомеопатичното лечение е метод, при който природните съставки се трансформират в биологичен сигнал за активиране на защитните системи или за връщане на организма в състояние на здраве. Колкото по-запазена е жизнеността, толкова по-лесно сработва този метод.
Шуслеровата терапия съхранява енергията на ниво клетка по индивидуален начин, като предоставя липсващите минерални йони само на нуждаещите се от тях клетки, без да натоварва целия организъм. Така се поддържа жизнеността на клетките. По този начин Шуслеровата терапия се съчетава много добре с всяко хомеопатично лечение.
Когато лечението е с обичайните конвенционални лекарства, то отново зависи от клетъчната функционална активност и жизнеспособност. В този случай на преден план излиза способността на тялото да се детоксикира. Шуслеровите соли подкрепят способността на клетките за пречистване и трансформация.
При Covid-19 често клиничната картина се характеризира със значително понижен тонус и настроение, голяма умора и отпадналост. Сякаш този вирус е предизвикателство към желанието ни за живот. За това е важно лечението да е под наблюдението на лекар.
Във всички случаи има нужда от ефикасни и широкоспектърни антивирусни лекарства, с висок профил на безопасност. Такива са характеристиките на Инфлуцид, който покрива симптомите на респираторните вирусни инфекции. Инфлуцид е доказал ефективността си срещу различни щамове коронавируси. Задълбочено е изследван при грип, както и при широк спектър от вируси, предизвикващи симптоми на настинка. Намалява способността на вирусите да заразяват, при това с отличен профил на безопасност и поносимост. Сега е подходящо за всеки да направи едномесечна програма за защита като приложи Инфлуцид и Шуслерова сол №3 – 3 пъти дневно да разтваря по една таблетка от всяко под езика.
При наличие на заболяване от Covid 19 приложението на Инфлуцид и Шуслерова сол номер 3 трябва да зачести – на всеки час през първите 2 дни. Тази програма успешно съпътства останалото лечение, което се осъществява под наблюдението на лекаря. Може да се добавят и други соли според индивидуалните нужди и съобразени с всички лекарства, които получават пациентите.
- Кога можем да използваме Шуслерови соли и за каква възраст са подходящи, когато говорим за деца?
Шуслеровите соли нямат възрастови ограничения за прием. В практиката на неонатолозите има много добър опит за приложението им при новородени и недоносени деца. Например, Шуслерова сол №7 магнезиев фосфат има много ефективно действие при колики. Шуслеровите соли са подходящи още преди раждането – ако една жена премине бременността си с помощта на минералните соли, тя създава в детето здравословен „минерален отпечатък“, който се отразява на физическото състояние и имунитета му в бъдеще. По време на бременност организмът има нужда от големи количества калциев флуорид – Шуслерова сол №1. Тя е необходима за еластичността на съединителната тъкан на майката, но и за производство на еластични влакна в тялото на бебето. Известно е, че основният ресурс от еластични влакна се създава по време на вътреутробното развитие, което определя не само еластичността на тялото на бъдещия индивид, но залага основите и на неговата здрава кръвоносна система. Важно е бременната да поддържа нивата на калциев флуорид – сол №1 както заради себе си (липсата на еластичност на тъканите се проявява със стрии и нацепвания), така и заради бебето. Дефицитите при майката се отразяват на детето и в случая могат да се прояват като слабост на съединителната тъкан (склонност към рефлукс, състояние на ставите и др.)
- Възможно ли е хомеопатията да подкрепи терапията на деца с дефицити от аутистичния спектър или с хиперактивност?
Хомеопатичното лечение е индивидуално и трябва да се изследва причината за конкретното състояние, която нерядко се крие в семейната динамика. Важен е диалогът със семейството. Понякога състоянието на хиперактивност при детето може да е свързано с минерален дефицит. Например, при липса на калциев фосфат Шуслерова сол №2 децата често страдат от вирусни инфекции или проблеми в развитието на костите и зъбите. В растящия организъм калциевият ресурс приоритетно се насочва към костите, дори и за сметка на невроните, което може да доведе до дисбаланс в развитието на познавателните и двигателните функции на детето. Това състояние се проявява като двигателна реакция при всяка възбуда (не спира да се движи) или в затруднено концентриране на вниманието. Затова изключително полезен е приемът на Шуслерова сол №2 калциев фосфат. Може да се прилага 2 пъти дневно по 1-2 табл., според възрастта на детето, за няколко месеца в периодите на интензивен растеж.
- Хомеопатията става все по-разпространена у нас, но все още съществува дискусия относно ефекта от нея. Работи ли хомеопатията или е само плацебо ефект?
Образованието по медицина засега не включва изучаването на основите на хомеопатията. Тъй като гледната точка при нея е по-различна, то тя се изучава по желание като следдипломна квалификация. Всъщност дълбокото разбиране на механизмите на действие изискват познания в областта на съвременните аспекти на физиката и най-вече на квантово-физичното разбиране за същността на природата и тялото.
Има достатъчно клинични изследвания в областта на хомеопатията, макар и по-малко, отколкото в конвенционалната фармакология, като сред тях има изследвания с много високо качество. В плацебо контролираните изследвания се вижда ясно превъзходството в действието на хомеопатичното лекарство спрямо плацебо. Такива изследвания има за познатите лекрства Цинабсин (при хрема и синузит), и Тонзилотрен (при възпалено гърло). Болните в плацебо групите отпадат от изследванията още в първите дни, защото се налага да се лекуват с антибиотик, докато в групите с Тонзилотрен или Цинабсин пациентите, с малки изключения, завършват успешно лечението си без друга терапия. Хомеопатията работи много добре при кърмачета. Ветеринарната хомеопатия е успешна и много хора я предпочитат за домашните си любимци. В последните десетилетия се развива и аграрна хомеопатия. Във всички тези случаи резултатите не се дължат на плацебо ефект.
Хомеопатията е медицински метод, който постига ефект, без „да вреди“ по обичайния начин. Това се отнася и до изследването на нейните механизми на действие. С напредването на технологиите в науката все повече се залага на изследвания, чийто дизайн включва модели с растения и клетъчни култури. Резултатите от тях са достъпни и всеки, който иска да се запознае и да разбере малко повече за хомеопатията, може винаги да го направи.
- Какви болести се лекуват с хомеопатия и при какви проблеми не може да се помогне?
Хомеопатията не може да помогне, когато има съществена деструкция на тъканите и органите. Може само до известна степен да облекчи симптомите. Това е медицински метод, който има своите ограничения и не е панацея. Ефектът от хомеопатичното лечение се вижда най-добре при често срещаните проблеми в ежедневието – когато се даде навреме, помага достатъчно бързо.
Приложена с познание, хомеопатията успешно се съчетава с всички останали терапевтични методи и ги подпомага.
- Кое е най-важното, което трябва да знаем, за да бъде хомеопатичната терапия ефективна?
Начинът на прием е добре да бъде ясен. Хомеопатията може да се разглежда като природна наномедицина. Наноструктурите в лекарствата се реабсорбират през лигавицата на устната кухина. Затова, когато се приема лекарството, е добре устата да е чиста. Храненето да бъде половин час преди или след приема на лекарство. Повечето хора знаят, че при хомеопатично лечение не се препоръчва приемът на кафе и мента. Това е вярно за високите разреждания на хомеопатичните монопрепарати. Но не се отнася за Шуслеровите соли, например, където обичайният ритъм на живот и приемът на 1-2 кафета на ден не компрометират лечението.
Шуслеровите соли са подходящи за разтваряне във вода, като топлата е за предпочитане. А Шуслеровите програми могат лесно да са част от ежедневието в семейството.
Както казахме, Шуслерова сол №2 е „детската“ сол, която отговаря за костната система и е важна за мозъчната функция, особено при подрастващите. Шуслерова сол №5 увеличава производството на ендорфини и дава енергия. Шуслерова сол №7 релаксира, помага при спазми, болки и крампи. А Шуслерова сол №10 помага при отичане.
Когато има по-сложен проблем, можете да се обърнете към Шуслеров терапевт. Вече има създаден за удобство на пациентите и виртуален център за онлайн достъп до Шуслеровите терапевти – на платформата healee.com.
- Какви препоръки бихте дали на родителите, свързани с цялостната грижа за здравето на техните деца – като терапевт и майка на 3 деца?
Добре е майките да знаят едно много важно нещо – до 3-годишна възраст физическото състояние на децата отразява психоемоционалното състояние на техните майки. Децата са огледало на състоянието на майката и това, което тя не може да прояви физически, го проявява нейното дете. Нека се отнасят спокойно и уважително към децата си, но преди всичко към самите себе си. Нека имат по-голямо доверие към природата и към силите на детския организъм да се справя, да устоява и да се развива.
Но най-вече нека се наслаждават на майчинството, защото то наистина е дар! Ако е възможно, нека се освободят от вярването, че всичко зависи от тях – това често поражда излишна вина. Вината е полезно чувство, но само за кратко – толкова, колкото бихме задържали ръката си върху горещ котлон, след като сме усетили горещината му. Тя не е конструктивна, ако останем в нея по-дълго.
Често като родители се концентрираме върху нещата, в които детето не успява добре – помагаме, търсим учители, отделяме време… И ни убягва това, в което детето успява с лекота – неговата лична дарба. Ако насочим усилията си към нея, това ще тласне детето напред цялостно. Подобно е на хомеопатията – малкото въздействие на точното място променя цялата система. Като развива с лекота любимото си поле на действие, детето започва във всичко да се справя по-добре. Ето защо, моето послание е да се грижим за дарбите на децата ни! Всяко дете има дарба и ние като родители можем да му помогнем да я открие и да насочим времето и усилията си кън нея, а всичко останало ще се нареди от само себе си.
- Благодаря ви!
Яна Митровска
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.