По-бързо, отколкото някога сме предполагали, първите години от живота на детето поставят началото на целия бъдещ растеж. В най-ранните години от живота, особено от бременността до третата възраст, бебетата се нуждаят от хранене, защита и стимулация за здравословно развитие на мозъка. Последните постижения в неврологията осигуряват нови доказателства за развитието на мозъка на бебето през това време. В резултат на това знаем, че в най-ранните си години мозъците на бебетата формират нови връзки с поразителна скорост – според Центъра за развитие на детето на Харвардския университет над 1 милион на всяка секунда – темпо, което никога повече не се повтаря. В процеса на изграждане на мозъка невронните връзки се формират от гени и житейски опит, а именно добро хранене, защита и стимулиране чрез разговори, игра и отзивчиво внимание от страна на родителите. Тази комбинация от гени и развитие създава основите на бъдещето на детето. Предлагаме ви едно интервю по тази тема с Мария Савова – един от създателите на първата платформа с видео уроци за развитие на деца от 0 до 6 години Edutalents.me в предаването „Семейно радио“ на БНР 21.11.2020.
- Сега се обръщаме към най-мъничките, защото се оказа, че периодът от тяхното най-ранно развитие, когато опознават света, от съвсем малки, от бебета до 6-тата си година, е изключително важен за тяхното по-нататъшно развитие. Една образователна платформа започва видео уроци за развитие точно на тази възрастова група. Сега ще разберем от един от нейните създатели Мария Савова защо мозъкът на детето създава повече от един милион нови невронни връзки във всяка секунда точно по това време и как това се отразява на неговото учене. Добро утро.
Добро утро на Вас и на Вашите слушатели. Благодаря Ви за интереса към нашата платформа. Както Вие вече споделихте платформата Edutalents е първата, която създаваме в България с видео уроци, предназначени за тази най-ранна възраст от 0 до 6 години. Това е възрастта, която има ключово значение за развитието на мозъка на децата, именно защото това е единственият период от целия човешки живот, когато мозъкът се развива с най-бързи темпове. Както Вие вече споменахте това е моментът от раждането на децата, когато мозъкът създава най-много невронни връзки т.нар синапси. Ние често обясняваме тези връзки, образно казано, като нещо като телефонни линии в нашия мозък, които свързват различните части на мозъка и от здравината на тези връзки, и от тяхната устойчивост, се определя скоростта и начинът, по който ние обработваме информацията, която получаваме от средата и взаимодействието с нея. Затова смятаме, че точно това е възрастта, която е ключова или единственият период от живота на едно дете и въобще на един човек, когато със стимулите, които като възрастни оказваме върху развитието на нашите деца, с грижите които полагаме, посредством и общуването, и средата, в която ги отглеждаме, съответно създаваме една основа, която е много стабилна за годините напред. И разбира се, така ще подкрепим детето в отключването на неговия потенциал и в развитието на по-пълния капацитет на мозъка му. Това е и основната цел на платформата.
- Говорили сме си тук в студиото на Семейно радио, че много често родителите особено младите и неопитни родители, проявяват една свръх амбициозност и смятат, че детето им трябва да научи да речем английски още в първите си месеци. Айде да речем в първите месеци предимно се кърми, но след това вече има много известни школи за ранно детско развитие или за учене на чужд език. Някои психолози смятат, че това е малко прекалено и че език се учи малко понататък, а други смятат, че се учи абсолютно на несъзнателно, подсъзнателно ниво, както се учи един майчин език. Детето възприема чуждите езици, които се превръщат почти в майчин. Вие използвате един термин „свръхучене“, какво представлява той? И наистина от каква възраст да речем детето трябва да започне да учи език според Вас?
Т.нар период на „свръхучене“ е характерен за тази най-ранна възраст, но защо е характерен за нея? А именно заради пластичността на мозъка. Учените казват, че невропластичността на мозъка е най-висока в периода на израстване и на развитие на мозъка на детето, и всъщност се определя от мозъчните вълни, които през това време са характерни за функционирането на мозъка на децата. От тях именно зависи умението да усвояват информация и затова го наричаме „свръхучене“, защото в тази най-ранна възраст е характерно в по-големия процент от време, детският мозък да функционира в т.нар тета вълни. А това са вълните, които при възрастните се свързват със състоянието на хипноза. Затова в този момент, всичко онова, което идва от външната среда като стимули, като комуникация и взаимодействие, много бързо бива усвояемо в мозъка на дечицата, с лекота. Затова тогава те развиват много лесно всякакви езикови модели, речеви конструкти, които за тази възраст се постигат без почти никакво по-сериозно усилие. Ние всъщност не учим във възрастта преди училище, а развиваме умения. Т.е създаваме такива връзки, устойчиви в мозъка на децата, които им дават възможност след това с лекота да надграждат. Както вече казах от тяхната здравина зависи и разбира се под каква форма и с каква скорост ще обработват информация. Вие споделихте за амбицията на родителите, да, тя е нещо хубаво, защото всеки от нас иска да развива децата си максимално добре, но до 6 г. фокусът трябва да бъде по-скоро върху отключване на потенциала, а не толкова върху резултати.
- … и върху трупане на знания. Те се трупат понататък, ясно.
Точно така. Нещо, което бих искала да допълня, е синхроничността на двете полукълба – лявото и дясното полукълбо, за което не се говори чак толкова много, но е много важен момент в това ранно развитие на децата. Сигурно знаете, че дясното полукълбо отговаря за креативността и въображението, за разлика от лявото, което повече е свързано с логическото мислене. И колкото по-синхронно се развиват, толкова по-успешен е човек. Ако това го правим още в най-ранна възраст с различни стимули, каквито ние включваме в почти всички занимания на нашите видео уроци, тази синхроничност се създава още в твърде ранен етап, което след това помага на децата да използват абсолютния си капацитет на мозъка. Така че това е сериозен потенциал, който можем да развием още в най-ранна възраст.
- Сега предлагам да погъделичкаме и стимулираме дясното полукълбо с малко музика, за да ги синхронизираме и да възприемем още по-добре информацията, която ще ни споделите във втората част на разговора, а именно какво представляват самите видео уроци и с какво те са по-различни от това, което родителите пускат на децата си, просто за да ги оставят на мира, а понякога и за да се нахранят на спокойствие. С Мария Савова от платформата Edutalents си говорим в „От Другата страна“ на „Семейно радио“, останете с нас.
Втора част
- Досега говорихме за първата образователна платформа, която се занимава активно с ранно детско развитие и образователни видео уроци за най-най-мъничките от 0-6 г. Говорихме си досега колко е важно да бъде развиван детският мозък в определена посока в тази ранна възраст, за да може да се отключва неговия потенциал и по-нататък когато детето се сблъска с голямото училище-мъчилище, да му бъде по-лесно и изобщо да поема информацията от този свят по един по-ефективен начин. Вие работите с много методи, с Монтесори, с много специалисти по ранно детско развитие, какво сте синтезирали в тези видео уроци и с какво те са по-различни просто от филмчетата, с които изобилства видео каналите с такъв тип филмчета, с които родителите успокояват децата си?
Платформата, която сме създали включва най-различни занимания – както образователни занимания, така и развиващи игри, в това число спортни, музикални видеа, включително сме добавили и приказки, така че да има и елемента на допълнително забавление за децата. Като всички методики, които сме използвали и интегрирали в нашите видеа, следват световните тенденции и най-вече научният подход в работата с деца във всички аспекти, които са важни да знаем за различните етапи от развитието на децата в най-ранната възраст. Какво ни отличава? Това, което смятаме за изключително важно и залагаме на него в нашите видеа, е живото присъствие. Видеата не са анимирани, както повечето, които традиционно се срещат в големите видео платформи, защото научните изследвания доказват, че в тази възраст децата учат най-ефективно чрез живия човек. Или чрез примера, който виждат в присъствието на възрастен, който за тях е мотиватор, вдъхновител, но също така им помага съдържанието, което им се предлага, да бъде добре възприето и обработено от тях. Затова и видеата ни са създадени от нашите специалисти, но в същото време нашите педагози, психолози и логопеди са и водещите на заниманията. Така че, когато родителите пускат от видео уроците на Edutalents на своите деца, могат да бъдат спокойни, че те са съобразени със спецификата на всяка възраст и са направени по начин, по който да не вредят на начина, по който мозъкът усвоява информацията. Другото, което е важно за нашите видеа е това, че са съобразени със скоростта на смяната на кадрите и в същото време със силата на звука. Сигурно Ви е правило впечатление, че повечето видове видео ресурси в интернет са много цветни, много бързи, много интересни, и децата в един момент отварят широко очи и сякаш се зомбират от това, което върви като съдържание. Напоследък все повече се говори именно за риска, под който е поставен мозъкът на едно дете при тази свръх стимулация от звуци, цветове и най-вече кадри. Детето няма време за реакция под никаква форма, за да усвои тази информация. Така че това е, което ни отличава и смятаме, че ще подкрепим родителите особено сега в тази не лека задача, в днешно време, когато сме повече вкъщи и се налага да работим, и да се грижим едновременно за децата у дома, предоставяйки им съдържание, с което да бъдат спокойни и в защитена онлайн среда за децата.
- А с каква времетрайност са тези видеа? Защото все пак е важно времето, което едно дете прекарва пред едно устройство, разбира се в различна възраст това време би трябвало да е различно.
Разбира се, това е точно така. Препоръчителното екранно време за всяка възраст е различно. Нашите видеа са съобразени с максималното време, което децата в определена възраст могат съответно да гледат. Най-често видеата ни са между 5 и 10 минути, като разбира се ние разчитаме и на родителите, които се надяваме, че в тези минути, които отделят да гледа детето им видеа от Edutalents, ще бъдат и близо до него, за да могат и да съпреживяват, а и да помагат във възприемането на цялата информация. А и въобще смятаме, че нашите ресурси могат да превърнат времето с децата в един семеен ритуал. Могат да бъдат 10 мин, но това да бъде качествено време, което родителите да отделят на децата си. Затова и повечето ни видеа включват и приложни дейности, в които децата могат да включат и мама и тате, които да им помагат за някои от заниманията и така цялостното удоволствие ще бъде много по-голямо, а и ефектът със сигурност би бил в пъти по-голям за децата.
- Благодаря Ви много за тази интересна информация. Предполагам, че родителите на малки деца ще се замислят наистина за това какво могат да направят за тях, за да бъде ефективно това време, което прекарват децата им пред екрана. А някои успяват да го редуцират, изобщо да го няма, което от една страна е добре, но от друга страна защо да не прекара детето малко време пред устройството стига това време да го развива и да отключва неговите потенциали, като казахте Вие по-рано.
Разбира се, ако ми позволите бих поздравила всички български семейства с днешния Ден на християнското семейство. Надявам се на повече хубави моменти, които да имаме с децата си. Да бъдем здрави и в малките прозорчета от време, които можем да им отделим, да знаем, че това са огромни възможности за тяхното развитие и инвестиция не само в нашето дете, а в обществото ни като цяло, което е и мисията на Образователна група „Светлина“, която всъщност е и създател на тази платформа. Благодаря Ви.
Благодаря много на Мария Савова от Образователна група „Светлина“.
Мария Савова е Мениджър „Развитие“ в Образователна група „Светлина“ и един от създателите на първата плаформа за видео уроци за развитие на деца от 0 до 6 години – Edutalents.me. По образование философ и социолог, с дългогодишен практически опит в сферата на ПР-а и комуникациите, както и в телевизионната и филмовата индустрия. Работи в сферата на образованието от 2 години, защото вярва, че светът, в който живеем може да бъде различен, а това зависи от нашата любов и отдаденост в грижата и възпитанието на децата, от тяхната най-ранна възраст.
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.