Годишните тържества са неразделна част от живота на ЧДГ „Светлина“ – те носят радост, вдъхновение и сплотяват общността от деца, родители и учители. За да надникнем зад кулисите на “Празнична мартенска китка”, разговаряме с г-жа Милена Боркова, ръководител на база Витоша. Тя споделя повече за вдъхновението, усилията и магията, превърнала този ден в незабравимо преживяване.



Каква беше основната идея и замисъл при организирането на тържеството за празника в база Витоша?
– Годишното тържество в детската градина е сериозна традиция в живота на организацията и е събитие от изключителна важност, защото поддържа традициите, обединява, носи позитивни послания и вдъхновение. При разпределянето на годишните тържества за тази учебна година ни се падна да е през март с акцент върху Деня на мама. Месец март е и единственият женски месец, символ на пролетта, цветята, надеждите и празничното настроение. А по стара традиция за всеки празник българинът свива в китка росни цветя и отправя най-добрите си пожелания – за здраве, щастие, любов. Затова нарекохме темата на тържеството „Празнична мартенска китка“, в която добрите си пожелания и послания вплетохме с музика, танци, стихове, приказки…
Как се подготвяха децата за изпълненията на песни, танци и рецитации? Какви усилия бяха вложени в репетициите?
– За да се получи едно въздействащо и вдъхновяващо тържество, са нужни обединените усилия на учители, деца и родители. Учителите изграждат концепцията на сценария, подбират и адаптират музиката, а децата наизустяват думи и текстове както на български, така и на английски език. Родителите имат важната задача да помагат в подготовката у дома. Репетициите преминаваха като в истински театър – първо с „прочит на маса“, за да се свържат репликите, а след това и с общи репетиции, които да направят представлението гладко и завършено.
Допълнително, учителски арт екип работи по сценографията, създавайки украсата и оформлението на сцената, така че всеки елемент да е в пълна хармония със сценария и да допълва цялостното въздействие. Безценна бе помощта и на учителя звукорежисьор, който се грижи за музикалното оформление, както и на сценичните работници, които помагаха зад кулисите. Всички тези детайли допринесоха за професионалното и емоционално въздействие на тържеството.



Какво вдъхнови избора на приказките за драматизациите? Какви послания и уроци се опитахте да предадете чрез тях?
– Всяко годишно тържество има важна роля като носител на социални послания. Тази година слоганът на кампанията бе „Семейството – съкровищница на традиции“, затова искахме да подчертаем значението на българското семейство, което възпитава с любов и уважение, дава най-ценните уроци за живота и предава обичаите от поколение на поколение.
Неслучайно избрахме драматизацията в стихове на приказката за Галена Богданка, която не само развесели аудиторията, но и накара всички да се замислят за това, че добрината винаги се отплаща, когато сме отговорни, трудолюбиви и помагаме на близките си.
С леко осъвременената приказка за Вълка и седемте козлета (наложи се най-малкото козле да звънне на майка си по мобилния телефон, за да й каже какво е сторил лошият вълк), забавно представена от петгодишните, искахме да подчертаем важността на майчината грижа и любов. Напомнихме колко е важно семейството да бъде сплотено и децата да слушат съветите на родителите си, за да се научат да различават лъжата от истината.


И когато на 12 март всички елементи на нашата творческа концепция се сляха в хармония, се получи празничната мартенска китка, която поднесохме на родителите и гостите с признателност, благодарност и обич. Във финалната ни песен се пееше: „Всеки дава обич както може, прави по-добър света!“ – и именно тази споделена обич направи нашия общ празник вълнуващо и вълшебно преживяване.