- Представете се с няколко думи. Какво ви мотивира да станете учител?
Здравейте, казвам се Красимира Славчева или както всички ме наричат мис Краси. Завършила съм немска езикова гимназия, а след това продължих образованието си в Софийски университет “Св. Климент Охридски“. Имам много и различни хобита. Обичам да готвя, да шия гоблени, да чета книги, да пътувам и разбира се да уча. От 8 години съм част от екипа на частна образователна група „Светлина“, където работя с деца на възраст от 1 до 6 години. Автор съм на педагогически статии, участвам в програми за разширяване и обогатяване на педагогическите умения. Обичам да преподавам, създавам и разпространявам щастие и позитивност, защото вярвам, че за развитието на потенциала на всяко дете най-важна е средата. Учителската професия е една от най-благодарните и вълнуващите, и именно затова я избрах. Ежедневно в работата си виждам щастливи деца, които имат огромно желание да учат, да изследват и да откриват.
- Каква е философията, в която вярвате по отношение на обучението и работата с деца?
Използвам много и различни модели на преподаване, възпитание и общуване. Вярвам че всеки учител трябва да има собствен модел за успешно взаимодействие с децата. В работата си прилагам философията на холистичното и кооперативното обучение, Монтесори практики и много харесвам така наречения “Hands-On Approach“, когато децата учат докато участват и съпреживяват отделните ситуации. Разбира се, в тази възраст един от най-често използваните методи е игровият. Харесвам много насърчаването на растежа на отговорността у децата, като им давам право на избор.
- Вие сте шеф екип на детска ясла и градина – база Бояна. Как успявате да мотивирате екипа си и да вдъхновявате ?
И образованието, и ръководенето на екип са живи процеси, най-добре сравними с растениевъдството. Земеделците знаят, че не те карат растенията да растат. Не им слагат корени, залепват листа и боядисват венчелистчетата. Растенията растат сами. Задачата на стопаните е да създадат подходящи условия за развитие. За мен е важно учителите да могат да въвличат, да ангажират, да вдъхновяват и да ентусиазират децата. Да им създават условия, в които те ще бъдат щастливи, спокойни и ще имат желание да учат. А мотивацията най-добре се предава чрез личния пример. Екипът ни е много сплотен, a с по-голямата част от колегите работим заедно вече 5-6 години и това оказва голямо влияние на работата ни. С усмивка посрещаме новите предизвикателства в работата, новите интересни задачи и проекти.
- Кое е първото нещо, на което искате да научите децата, които за първи път прекрачват прага на детската градина?
Тръгването на детска градина е много вълнуващ момент в живота на всяко дете и именно в тази възраст е важно, то да процъфтява емоционално, социално и академично. На първо място винаги искаме да предразположим децата да се чувстват спокойни, щастливи и сигурни в новата среда, и сред новите авторитети. Едва тогава можем да започнем работа по другите аспекти. Стараем се да съобразяваме персоналността на детето и прилагаме различни холистични подходи, с които да развиваме едновременно тялото, социума, емоциите и менталността.
- Какво послание искате да отправите към деца, родители и учители?
Всеки иска да бъде перфектният родител за детето си. В днешното забързано и динамично ежедневие би било добре родителите да прекарват повече време с децата си. Време, в което СЪЗНАТЕЛНО и ЦЕЛЕНАСОЧЕНО да ги наблюдават, слушат и гледат. Всяко дете има нужда от подкрепата и приемането от страна на най-важните в живота му хора.
- Ако можете да опишете връзката учител – дете с едно изречение, какво би било то?
Във всеки момент, в който махалото на часовника се отклонява в една или в друга посока, задачата на учителя е да помогне на всяко дете да намери баланса.