Представяне – образование и професионален опит.
Симеона Маринова e завършила специалност “Педагогика” и “Образователен мениджмънт” в СУ „Св. Климент Охридски“. Има над 15 години опит в организирането и провеждането на обучения и образователни програми за изграждане на организационен капацитет, развитие на конкретни компетенции като лидерство, работа в екип, ефективно общуване и т.н., също за въвеждане на служители, ръководители, доброволци, за въвеждане на политики и стандарти на организационно ниво и др. в образователната, социалната и сферата на публичната администрация. Работила е с деца и семейства в риск като педагогически съветник. Управлявала е пряко екипи до 15 души. В момента е мениджър “Обучение и развитие” в ОГ “Светлина”.
1.Темата за качеството на образованието винаги е била често дискутирана, споделете как Вие го постигате в Образователна група „Светлина“ ?
Образованието и неговото качество са не просто често обсъждани, а сред най-чувствителните и ангажиращи теми за нашия народ. Вярвам, че българите имаме начертана мисия, която се е реализирала в миналото и трябва да я продължим тук, сега и в бъдеще. Хората го усещат и го проектират най-явно, мислейки за развитието на собствените си деца и внуци. Това прави професията ни на учители изключително отговорна и натоварена с огромни очаквания. Има конкретни избори, направени в ОГ “Светлина”, които ни помагат за постигане на качество:
- Ясна посока! Организацията има ясно и автентично дефинирани визия, мисия и ценности. По тях един родител бързо и лесно може да се ориентира за философията на нашия подход. Ако отворите да изчете повечето от визиите, които са длъжни да имат всички училища, ще се натъкнете на клишета, които често се използват механично от няколко училища и не “говорят” кои са те.
- 25 годишен опит, който ни прави устойчиви, съчетан в баланс с нагласа за непрекъснато търсене и развитие спрямо новите реалности и потребностите на учениците ни. Родителите могат да са спокойни, че възпитанието и обучението на детето им стъпва на здрави традиции и е ориентирано към модели да е успешно то в бъдещето.
- Стандарт! В нашето училище имаме стандарт за качествено преподаване, надграждащ изискванията на системата, фокусиран в пет направления. Всяко от тях съдържа конкретни крититерии с примери за ориентир, които дават яснота на колегите какво се очаква от тях, за да подкрепят учениците ни да се развиват холистично.
- Работа със себе си за все по-добър пример на учениците! Колегите ми са съзнателни хора, които не спират да използват и развиват себе си като личности и професионалисти. Това са хора, които сами си поставят цели, намират време да обмислят задълбочено резултатите и да търсят все по-ефективни решения на предизвикателствата в работата си.
Това са 4 съзнателни решения като четирите посоки, които обгръщат Земята цялостно, а в нашия контекст холистично.
2.Смятате ли, че има необходимост от провеждането на срещи за професионално развитие със служителите? Ако Вие сте провеждали, разкажете ни как преминават и защо са нужни ?
С учителите в ЧОУ “Светлина” имаме ежемесечни съвместни срещи, в които заедно изследваме резултатите от конкретни уроци и ги съотнасяме спрямо стандарта, за който Ви разказах. В тях дефинираме конкретни работещи практики, които да споделяме с останалите колеги, такива, които имат нужда от надграждане и пътища, за постигане на целите. Индивидуалните ни срещи са многолики. Понякога са, свързани с груповия напредък и динамика на класа, понякога с тези на конкретен ученик/ци, а понякога със самия учител. Ежедневието на колегите е много динамично и е важно да имат планирани формати и пространство да мислят и за самите себе си и работата си “от птичи поглед”. Помагам им да видят себе си, учениците, ситуациите и резултатите отстрани, по-обективно и всеобхватно. Това подкрепя да се отработят емоции, които понякога ни завладяват и ни фокусират в определена посока или тема, и можем да изпуснем друго важно за постигане на целите ни.
3. Бихте ли ни разказали как подготвяте учениците за матури?
В ОГ “Светлина” не учим за оценки, а за развитието на самите себе си, не се сравняваме с другите, а със самите себе си. В същото време обществото задава определени очаквания като ориентир до колко е успешен даден образователен етап. Налага се учениците да се ранжират, за да могат по справедлив начин спрямо постиженията си да продължат образованието си. Ние сме част от система и искаме нашите ученици да са успешни в нея, но и да я надскачат. Подхождаме холистично към подготовката за явяване на матури. Развиваме не само академичен напредък, но осъзнатост в процеса чрез поемане на лична отговорност, чрез поставяне и проследяване на лични цели от учениците. Работим и за готовност, за кондиция чрез формиране на нагласи за развитие, умения за учене и поддържане на лична ефективност. Това не са отделни дейности или уроци, а ежедневно учене по холистична рамка с различен месечен фокус за изследване.
4. За финал на нашето интервю, бихте ли споделили, според Вас като специалист, защо холистичното образование е важно?
Изглежда абстрактно на пръв поглед, но не е така. Нека Ви споделя пример. Можеш да знаеш имената на всички столици на Земята. Това е впечатляващо за много хора, но не и за бъдещия ви работодател. Какво би търсил от Вас? Би Ви избрал, ако можете да организирате и осъществите пътуването си до тези столици: да си купите самолетни билети, да сте точни, дори с буферно време за полетите, да намерите ръкава за самолета Ви на голямо летище като Брахас в Мадрид, да може да сравните различните градове, да изберете, в кой се чувствате най-добре и оценявате като най-ценен за Вас и т.н. Защо? Защото това показва, че имате умения, които да пренасяте в различни работни ситуации като:
- търсене и намиране на информация, ползване на ел. услуги и т.н. (закупуването на билет). Ако имате това умение може за секунди да се сдобиете с информация за всички столици по света.;
- умения за самоорганизация (на време/с буфер за полет);
- ориентация и умения ефективно за общуване невербално и/или вербално, вкл. на чужд език (да намерите ръкава за самолета Ви на голямо летище по табели, знаци и/или с помощ от служители, други туристи);
- умение да мислите напр. чрез сравнение и оценка;
- Умение да правите избор;
- Познавате себе си и сте по-осъзнат и под самоконтрол в поведението си, ако може да разпознавате емоциите си по интензитет, вид и т.н.
Холистичното образование изгражда компетенции – съвкупност от знания и разбирания, умения и нагласи, с които се справяме в реални житейски ситуации, използвайки комплексност. Не е достатъчно нито само да знаеш, нито само да поставяш оценки, етикети и да споделяш мнения, когато си с бедна обща култура.
Сещам се за пример от моя преподавател по дидактика проф. дпн. Делибалтова, която ни казваше:
“- Колеги, бъдете готови да работи едновременно с деца, които като чуят “мляко” си представят крава и с такива, който ще асоциират думата със завод за преработка и бутилиране на мляко.”
В ОГ “Светлина” работим за изграждане на личности, които биха асоциирали и двата адекватни примера от реалния живот.