Разберете кои хранителни вещества и съчетания могат да помогнат за психичното благосъстояние на детето ви.
Ключови точки
- Детето ви трябва да яде редовно препоръчителни порции от различни цели храни, когато е възможно.
- Приготвяйте ястията заедно. Децата могат да поемат различни роли, докато растат. Това е чудесен начин да ги научите откъде идва храната, както и да им предадете ценни умения за нейното приготвяне.
- Яжте заедно като семейство, когато можете. Храненето като семейство може да помогне за повишаване на самочувствието и свързаността.
- Бъдете модел на позитивно отношение към тялото и здравословното хранене и начин на живот.
- Моля, консултирайте се с Вашия лекар, ако имате притеснения относно поведението и нагласите на детето си относно храненето и възприемането на тялото.
Като родител вие сте в силна и уникална позиция да решавате как детето ви да се храни всеки ден. Вие също имате силата да изграждате модел на здравословно поведение и нагласи свързани с храненето, образа на тялото и избора на начин на живот. Това са здравословни навици, които могат да служат като основа за здравето на детето ви през целия живот.
Как изглежда здравословното хранене?
Здравословната диета се състои от редовни, препоръчителни порции закуски и ястия, съставени предимно от пълнозърнести храни (храни, които не са силно обработени). Важно е да се консумира баланс на макронутриенти (въглехидрати, здравословни мазнини и протеини) и микроелементи (витамини и минерали). Вашето дете също трябва да консумира приемлив диапазон от калории за своя етап на растеж и ниво на активност.
Балансираната диета означава, че по-голямата част от храненето на вашето дете идва от четирите групи храни: зеленчуци и плодове, зърнени продукти, мляко и млечни продукти, месо. Заедно тези храни осигуряват основни хранителни вещества за здравето на мозъка, включително фолат, витамин В12, витамин С, желязо и омега 3 мастни киселини.
Значение на пълноценните храни спрямо преработените
Мозъкът и тялото работят най-добре, когато нивата на кръвната захар остават стабилни през целия ден. Премахването на промените в нивата на кръвната захар може да помогне за намаляване на резките промени в настроението и енергийните нива на детето ви. Най-добрият начин да направите това е детето ви да се храни с пълноценни храни като зеленчуци, плодове и пълнозърнести храни. Това са чудесни източници на фибри, които освен това дават усещане за ситост. Силно преработените храни, от друга страна, е най-добре да се разглеждат като храна, която може да се приема рядко. Съдържанието на рафинирана захар в тях, могат да доведат до скок на нивата на кръвната захар и бърз спад след това. Този внезапен спад в кръвната захар може да доведе до по-малко дългосрочна енергия за вашето дете. Също така е по-малко вероятно такъв вид храна да помогне на детето ви да се почувства сито и би могла да създаде допълнителни желания за сладки храни и напитки.
Идеи за хранене и закуски за балансирана диета
- Закуската е жизненоважна храна, която да подготви детето ви за предстоящият ден. Ако то не харесва зърнени храни или препечени филийки, опитайте с кисело мляко и плодове.
- Кутията за обяд предлага чудесна възможност за осигуряване на разнообразни храни. Включете малки порции от различни храни, които лесно се опаковат и са добре подредени. Обърнете внимание на това, което остава в кутията в края на деня, защото тази информация ще ви помогне да разберете кои храни вашето дете има нужда да бъде насърчавано да опитва или просто не харесва. Ако нямате време да подготвяте обяд няколко дни и оставяте на детето си пари за храна, не забравяйте да обсъдите здравословни възможности за хранене извън дома: например да избере ястия с много зеленчуци и постни протеини като картофи, салати, сандвичи или супи.
- Вечерята може да бъде семпла, особено през лятото, като се стремите да включите зеленчуци и източник на постни протеини. Планирането, готвенето и храненето заедно със семейството ви могат да направят вечерята по-пълноценно изживяване.
- Междинните закуски са важни за децата от всички възрасти. Не забравяйте, че наличността често определя избора на закуски, затова се опитайте да подредите шкафа си с питателна храна.
Развиване на положителни хранителни навици
Планиране и приготвяне на ястия
Можете да помогнете на детето си да оцени ползите от балансираната диета, като го насърчите да планира, пазарува и приготвя ястия заедно с вас. Включването на децата ви в задачи по време на хранене ще им помогне да се научат да пазаруват умно, да разберат безопасността на храните и да оценят усилията, които се влагат в създаването на семейни ястия. Можете също да използвате тази възможност, за да научите детето си за баланса. Докато по-голямата част от диетата им трябва да е богата на хранителни вещества, също така е важно да знаят, че е добре да се хапва по малко и често. Колкото по-малко контрол чувствате, че трябва да упражнявате върху храната, толкова по-здравословно е вашето отношение и това на децата ви към нея.
Хранене като семейство
Споделянето на храна с най-близките ви е чудесен начин за укрепване на семейните отношения. Особено по време на стрес рутината на семейно хранене заедно може да помогне и подкрепи децата и другите членове на семейството. Спокойните и рутинни семейни вечери помагат на детето ви да развие добри навици на масата за хранене и предлагат начин да споделят преживяванията си през деня. Възможността да споделят смях и подкрепа, може да даде на децата по-положителен поглед върху живота, да повиши техните комуникативни умения и да подобри тяхното самочувствие. Всички това води до по-добро представяне в училище и намалява честотата на проблеми с теглото и злоупотреба с вещества.
Насърчаване на здравословен образ на тялото
Децата и тийнейджърите често са изложени на постоянен поток от изображения и реклами свързани с външния вид. С такива широко рекламирани, но тесни стандарти за красота е трудно да се избегне идеята, че човек трябва да изглежда по определен начин. В някои случаи негативните чувства, свързани с това, че не изглежда по начина, по който „трябва“, могат да накарат детето да развие хранително разстройство като анорексия, булимия или преяждане.
Като родител можете да помогнете на детето си да се чувства добре по отношение на тялото си и това какво яде, като говорите за диетичните тенденции, невярна информация, натиск от страна на връстници и медийно влияние. Можете също така сами да моделирате добър образ на тялото, например чрез:
- закуска с ядки, зеленчуци и плодове вместо силно преработени храни;
- избягване на разговори за диети или коментари за собственото си тегло или теглото на другите;
- насърчаване на детето ви да се отнася към храната като гориво за здраво, активно и силно тяло.
Ако сте загрижени за поведението и отношението на детето си към храненето и собствения му образ на тялото, моля, говорете с вашия лекар.
Източник: Aboutkidshealth.ca
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.