Магдалена Димитрова е оперативен мениджър на Частна образователна група „Светлина“. Завършила е Университетът за национално и световно стопанство със специалност Човешки ресурси. С опит в компании в различни сфери на дейност и в ръководенето на екипи от над 500 човека. Притежава допълнителни квалификации и сертификати от различни тренинги в сферата на развитието на бизнес компетенции, коучинг за постигане на цели, коучинг за лидери и други. Писател и издател на книги, с три авторски книги, две от които са обявени за бестселъри за 2017 и 2019 година. Работи в сферата на образованието, защото вярва, че всяко дете притежава гения в себе си и ценността на образователната структура е да го подпомогне да развие този потенциал.
Възрастта от 0 до 6 години има ключово значение за развитието на мозъка на децата. Единствено в този период мозъкът е много пластичен и отключването на потенциала на детето, зависи от онези стимули, които възрастните, грижещи се за него, му предоставят посредством общуването и средата, в която детето се отглежда. Образованието в тази възраст не е толкова свързано с образователна институция, а е основано на всяко едно взаимодействие, което детето осъществява.
Развитието на неврологията повлиява върху появата на нови методики в педагогиката и психологията. На тази база разглеждаме еволюцията на човешкия мозък, който се състой от 3 основни части, повлияни от развитието на човека през времето. Първо е появата на така наречения „рептилов мозък“, който ни свързва с влечугите и е отговорен за развитието на чувството за оцеляване и инстинктите, т.е. това, с което го свързваме са действията „бий се, бягай или замръзни“. В следващ етап се е оформил така нареченият „емоционален мозък“ (лимбична система), който ни доближава до бозайниците и е отговорен за изграждането на навиците, вярванията, емоциите и артистичността. Най-младо изграденият мозък е „свръх мозъка“ (неокортекс), който ни отличава от всички останали видове – той е отговорен за онова съзнание, което ни прави хора, т.е. за способността ни да размишляваме, анализираме и развиваме всички останали функции на мозъка характерни за съвременния човек. Колкото по-възрастна е една част, толкова по-добре е интегрирана тя към останалите. В този смисъл неокортексът е най-слабо интегриран и развит, защото е най-късно появилият се. Ние като възрастни използваме само около 5% от будното ни състояние в неокортекса, което означава, че в ежедневието си работим в малък процент с него, който управляваме съзнателно. 95% от това, което сме до възрастта от 35 години, е запаметено от поведенчески и емоционални реакции, неосъзнати навици, вярвания, възприятия, които функционират като компютърна програма. Те се развиват именно в тази най-ранна крехка възраст и това е доказано от учените. Мозъкът работи чрез мозъчни вълни и това определя умението ни да усвояваме информация. Ние като възрастни хора, най-често се намираме в бета мозъчни вълни или това е така нареченият – трескав ум. Това е времето, в което сме будни и можем да разсъждаваме, мислим и анализираме. Следващите вълни, които са по забавени са алфа вълните, в които се намираме непосредствено когато се събудим и преди да заспим, или когато сме отпуснати или сме в състояние на медитация. В тета мозъчни вълни обикновено се намираме, когато спим или сме в хипноза – т.е. този подход, който психолозите използват, за да ни откажат от вредни навици или в друг аспект, за да стигнат до по-дълбоки нива на психиката ни. И последните са: делта вълните, в които се намира възрастният човек в състояние на активен сън.
Как това има общо с развитието на децата ни?
До 2 годишна възраст, децата се намират почти изцяло в делта мозъчни вълни, което е нормално, защото в тази възраст те имат най-голяма нужна от сън и дори в будно състояние са отпуснати и сънливи.
От 2 до 7 годишна възраст, по-голяма част от времето децата са в тета вълни – това са вълните на дълбокото въображение и хипноза при нас възрастните. Това е и периодът на така нареченото „програмиране“. Много често, когато ние възрастните се опитваме да променим наши навици и вярвания, които ни пречат се връщаме назад във времето, за да разберем, че те са ни заложени именно в тази възраст. Науката напредва и вече е доказано, че мозъкът не спира да се развива и възрастта не е ограничаваща, а напротив ние имаме възможност да сме „пластични“ и да правим промени, но за възрастния човек, който вече се намира в бета мозъчни вълни, промяната в структурата на мозъка и в съзнанието, което е на по-дълбоко ниво, вече се случва доста по-трудно и изисква повече работа и ресурс. За разлика от децата, при които всичко се случва с лекота. Средата, в която дете се намира и расте, думите които чува най-често, действията които извършва и общуването, което осъществява, се запечатват в мозъка му трайно, лесно и бързо.
От 7 до 12 годишна възраст, децата преминават през по-голяма част от времето си в алфа вълни и тук идва момента да се замислим колко големи изисквания имаме към децата в тази възраст, които не отговарят на възможностите им, защото те не са в трескавия ум на възрастния човек. Алфа вълните се свързват с един релаксиран, отпуснат, творчески и креативен ум. След 12-та си година децата плавно преминават към бета вълните, т.е. към трескавия ум на един зрял човек.
Характерна за възрастта от 2 до 7 години е спецификата на мозъка за така нареченото свръх учене. Известен факт е, че дясното полукълбо на мозъка отговаря за креативността и въображението, а лявото за логическия начин на мислене. Но с годините се доказва, че колкото по-синхронно се развиват двете полукълба, толкова по-успешен е човек. Направени са изследвания с хора постигнали успех в различни области (дори и в екстремни спортове ) и при тях се вижда, че когато влязат в състояние на поток, т.е. когато вършат това, в което са най-добри и обичат да правят, паралелно заработват и двете им полукълба, което означава, че има висока степен на синхроничност между тях.
Това е свързано с нашите деца, защото в тази възраст те работят активно и с двете си полукълба и ако сме осъзнати, колко много умения реално те усвояват и натрупват в тези години, ще се съгласим, че това безспорно е периодът на „свръх учене.“
Когато разполагаме с тази информация, ние като възрастни трябва да сме особено внимателни за сигналите, които подаваме на децата си, защото в тази възраст, детето се намира в тета мозъчно програмиране и то възприема и запаметява всичко, което му даваме като общуване, емоция, дейности и среда. Колко често казвате на детето си „Ти си умен‘, „Ти си красив“ или „Виж колко си бавен“, „Много си непохватен“ – това са вярвания които ние утвърждаваме с лекота в умовете на децата ни и те порастват с тях. Помислете колко често използвате утвърждения за децата си, които може би не искате да изживяват като възрастни. Думите, които често повтаряме като: „Не тичай, ще се изпотиш и ще се разболееш“, „Пак ли си болен“, „Ще паднеш, не тичай“ се приемат от детето като команда и това води до така нареченото „програмиране“.
Когато говорим за средата, в която расте детето, трябва да сме наясно, че те нямат умения за концентрация в тази възраст. Тя се развива във времето като в началото е в рамките на 2 минути, когато то е на 2 години, за да достигне до 30 минути в предучилищна и училищна възраст. Ето защо класните стаи в училището на „Светлина“ са концентрирали вниманието на децата само върху една стена, където се представят всички ресурси, които трябва да бъдат усвоени като знания и умения от децата. Поставянето на картини и материали в страни от децата (например по всички стени в стаята) влияят негативно върху тяхното внимание, защото дори на подсъзнателни ниво, те ги възприемат и отработват, независимо, че никой не насочва вниманието им към тях.
Активностите, които извършва детето, не се свързват само с образователни програми, а с всички онези дейности, които децата правят през деня. Този етап не се повтаря в живота и не случайно ние сме архитекти на мозъка на децата именно в тази възраст и ако използваме знанието, което имаме, можем да постигнем чудеса. Когато говорим за активности, трябва да сме наясно, че от 0 до 2 години фокусът от повечето родители е по-скоро върху физическото оцеляване и чисто битовите нужди на детето. От 2 до 6 години идва момента, в който родителите се замислят за развитието, а в живота на детето, влизат и други възрастни от ясли и детски градини. Именно в тази възраст е важно с детето да се работи осъзнато и активно.
Запознати сме вече с 12-типа интелигентност, като образователната все повече губи своята стойност, не само в областта на образованието, но и сред работодателите, които търсят и обръщат внимание на другите видове интелигентности като: екологична, социална, емоционална, спортна и т.н. Вида интелигентност, която е водеща при даден човек, определя как той ще възприема и възпроизвежда информация и как ще учи. Много родители търсят стандартите определени от образователните институции, които детето трябва да покрива за възрастта си. Това от една страна може да е породено от желание за конкурентост между децата, но също е възможно да бъде стремеж към подготовка на детето. Независимо от мотива, това води до стартиране на едно ранно обучение на детето и ако то усвоява лесно, му се дава още повече информация. Така детето е придобило умение на 3 годинки, които са предвидени за 6 годишна възраст и когато то влезе в час, материалът вече не е интересен за него и се чувства отегчено. Това често отключва поведение в една посока, която не е приятна за учителя и класа като цяло, но също така създава определени навици на поведение в самото дете. В световен мащаб вече има много деца, които се изкачват бързо в образователната стълбица и се говори все повече за така нареченото вертикално и хоризонтално образование. Вертикалното образование са тези образователни програми, по които детето трябва да се движи нагоре с възрастта и когато детето показва капацитет в определено област и развито IQ (образователните умения), то се придвижва по-бързо нагоре и взима по-висока образователна степен за възрастта си. Това, което показват изследванията с такива хора обаче е, че те са много назад на психо-емоционално и на социално ниво и съответно реализацията в живота за тях става трудна или невъзможна. В този смисъл по-важно е да развиваме децата хоризонтално, а не вертикално. Ако детето ви е любознателно и виждате, че може да поема и отработи още информация, използвайте тази възможност не за натрупване на академични знания, а за отключване на неговия потенциал. Това означава да развивате двигателни умения, емоционална интелигентност, която се развива още от 2 триместър в корема на майката, сензорика – сетивата за директна комуникация между света и мозъка, синхронизиране на мозъчните полукълба, за което има различни упражнения, усвояване на музикални инструменти, рисуване с двете ръце едновременно и редуване на лява и дясна ръка и други. Говорете на детето си за екологична интелигентност, наблегнете на социалната интелигентност и общуването с деца от различни възрасти.
Образованието е момента, в който сякаш се стремим да валидизираме знания, и да им поставим измерима оценка. Все повече институции започват да се стремят да излязат от този остарял модел и да обърнат внимание на това, което ни прави успешни като хора. Все повече е от значение не материята, която сме научили в училище, а всичко останало, което ни се е случило в училище. До 6 години фокусът трябва да бъде върху отключване на потенциала на детето, а не върху резултатите, защото всичко което правим в този период, оказва дългосрочно влияние в живота му. От 0 до 6 години, ние като възрастни поставяме основата и това, което се случва в тази възраст определя на колко широка основа ще строим в бъдеще, а в годините след това добавяме само етажите нагоре.
В тази връзка Образователна група „Светлина“ стартира нов проект на 1-ви Ноември, Деня на Будителите – Edutalents.me, холистична образователна платформа с кратки видео уроци. Този вдъхновяващ за нас проект е насочен именно към възрастта от 0 до 6 г., защото вярваме, че това е основополагащ и ключов период за развитието на децата. Платформата съдържа видео уроци с участието на експерти (педагози, психолози, логопеди, специалисти по спорт и изкуства), които включват образователни занимания и развиващи игри, в помощ на родителите. Цялото наше знание и опит, са включени в съдържанието, за да може да достигне то, до по-широк кръг от хора и всеки, който желае да се възползва от него. Видеата не са анимирани, защото научните изследвания доказват, че в тази възраст децата могат да учат само чрез живия човек, взаимодействайки си с него. Също така е съобразена скоростта на смяна на кадрите, за да може съдържанието да бъде добре възприето и отработено от детето.
Важно е да помним, че в днешния свят е ценно качественото и активно време, което родителите прекарват с децата си, а не количеството. Именно за това идеята на Edutalents.me е да подкрепим родителите в най-важния период, за да могат да помогнат на своите деца да отключат своя потенциал и развиват максимума от капацитета на своя мозък в периода на „свръх учене“ със занимания, които да правят заедно у дома по всяко време в защитена онлайн среда.
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.