Помогнете на децата да избират допълнителни дейности, които са подходящи за тях и не ги натоварват излишно.
Новата учебна година ще започне. Наред със задължителните учебни дисциплини, обръщаме поглед и към допълнителните активности, с които децата могат да развиват своя потенциал.
За децата ползите от спорта, изкуствата и технологиите са много и надхвърлят очевидните, които са свързани с подобряване на физическата форма, интелектуалното развитие и усъвършенстването на различни умения. Редовните допълнителни занимания по интереси създават идеалните условия за подобряване на уменията за работа в екип, самочувствието и възприятието за собственото тяло и дух, както и личните и академични умения.
Преди пандемията беше обичайно дори малките деца да участват в много различни дейности след училище или детска градина. Със започването на новата учебна година, допълнителните дейности отново са възможност, от която много деца и родители биха се възползвали. Със самото порастване, някои деца се записват на толкова много допълнителни дейности, че не им остава никакво свободно време. В този случай изниква въпроса: До колко трябва родителите да насърчават децата си да се занимават с дейности извън училище и кога допълнителните занимания им стават твърде много?
Децата са склонни да се справят добре, когато имат структуриран график, а заниманията след училище, които се предлагат като част от училищната програма, са чудесен начин това да се случи. Извънкласните занимания също могат да помогнат на децата да се социализират, да се упражняват и да изразходят допълнителна енергия. Когато детето се отличава с нещо извън задължителните училищни занимания, често се подобрява и неговото самочувствие. Практикуването на дейности помага на тийнейджърите да избегнат рисковото поведение и употребата на различни видове вещества.
Има обаче и недостатъци от извършването на твърде много дейности. Ако децата се занимават с твърде много и различни занимания, те може да не успеят да подобрят уменията си в нито една конкретна дейност, което може да затрудни увереността им. Също така без достатъчно свободно време, в което да почиват и да правят каквото искат, децата могат да започнат да се чувстват стресирани и тревожни.
Ключът към избягването на твърде натоварен график е да се уверите, че дейностите не пречат на живота на вашето дете. Имат ли достатъчно време за домашната си работа? Прекарва ли време с приятели и семейството? Наспива ли се? Ако отговорът е отрицателен на някой от тези въпроси, то може би заниманията са твърде много.
И все пак колко трябва родителите да подтикват децата си да се ангажират с извънкласни занимания и колко е твърде много?
Ползите
Включването на детето в отборно занятие се отразява добре, тъй като участието в отборни игри е най-прекият път към изграждането на психическа устойчивост и ключови житейски умения като работа в екип. Индивидуалните занятия, от своя страна, също носят сериозни плюсове – учат децата на постоянство и отдаденост, укрепват тяхната самооценка. Освен това в тях може да се включи елемент и на съревнование – в игра по двойки, например.
За по-големите деца заниманията след училище могат да бъдат много важни, тъйкато често се явяват защита срещу по-опасни дейности, особено ако родителите са заети с работа или с други деца. След като децата влязат в гимназията, времето след училище е с най-висок риск за опасно поведение като злоупотреба с различни вещества, защото това е най-големият времеви период от деня, когато децата не са ангажирани или наблюдавани от възрастен.
И разбира се, повече развлекателни дейности извън училище, независимо дали става въпрос за спорт, танци, театър или наука, дават на децата друга сцена, на която да демонстрират компетентност и майсторство, което е важно за тяхното самочувствие и развитие на идентичността, особено за деца, които може да имат затруднения в училище.
Недостатъците
Да откриете подходящото занимание за вашето дете, със сигурност не е проста задача. Много родители са склонни да насочват детето си към активности, които смятат за модерни, защото повечето от връстниците им се занимават с тях, или към такива, които те самите са практикували. Тези стратегии обаче могат да се окажат погрешни и рискуват да отблъснат детето от заниманието.
Също така, ако детето се занимава с твърде много дейности, има риск то да не може да се съсредоточи в нещо конкретно и да стане наистина добро в него.
Обратно в училище: Какво трябва да прави родителят?
1) Проучете
Разбира се, родителите познават децата си достатъчно добре, за да могат да кажат какви са интересите им, без да се замислят особено. И все пак проявява ли детето ви интерес към определената активност? Включва ли се в отборни игри с другите деца в училище или в квартала? Може би предпочита да тича или да танцува, или да решава логически задачи?
2) Изпробвайте
Колкото повече неща опита детето, толкова по-добър избор ще направи за това, което иска да развива като умение дългосрочно. Поканете детето на урок като наблюдател, за да види какво представлява занятието и дали ще представлява интерес за него в действителност.
3) Помогнете на детето да се научи на постоянство
Както стана вече дума, някои от основните ползи от допълнителните активности са, че детето се научава да работи в екип, да бъде последователно и да спазва поетите ангажименти. Това, разбира се няма как да се случи от само себе си. Затова е необходимо да установите някои правила, за да сте сигурни, че детето ви наистина ще е мотивирано да се занимава със съответната дейност. Редовните занимания, изискват немалка инвестиция от ваша страна. Мотивацията се гради не само в час. Тя зависи и от подкрепата вкъщи. Особено тогава, когато придобиването на дадено умение, понякога стига и до онази трудна част, при която се изисква упорство, за да се премине.
Не пропускайте да подкрепяте детето ежедневно и да празнувате успехите му. И не забравяйте, че сред най-силните и сигурни мотиватори на детското поведение, е вашият личен пример.
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.