Четири съвета как да управлявате времето пред екрана на детето си, за да увеличите потенциала му за здраве, щастие и успех.
Попадате ли в постоянна битка в опит да накарате детето си да остави телефона, да вдигне поглед от таблета или да се отдръпне от компютъра си? Притеснявате ли се от времето, което децата прекарват затворени в стаята си, погълнати от видеоклипове в YouTube или безцелно превъртащи социалните медии? Ако отговорът ви е да, тогава повярвайте ми, не сте сами.
Според скорошни проучвания тийнейджърите прекарват средно 7 часа на ден хипнотизирани от мониторите си. Децата на възраст между 8 и 12 години не изостават много, като натрупват средно 5 часа дневно. Притеснителното е, че тези статистически данни дори не включват времето, прекарано пред екрана, докато подготвят домашните си за училище.
Изследванията показват, че прекомерната употреба на екрани може значително да повлияе на социалните умения, оценки, взаимоотношения, настроение, физическо благосъстояние и здравето на мозъка. Американската академия по педиатрия препоръчва да се ограничи времето пред екран на децата до максимум 2 часа на ден.
Сега знам какво си мислите, по-лесно е да се каже, отколкото да се направи. Но следващия път, когато се опитвате да спорите по въпроса с подрастващото ви дете и чуете типичните отговори: „Мразя те“ или „Съсипваш живота ми“, опитайте се да останете решителни и да запомните следното:
- Прекомерното време на екран уврежда структурата, развитието и функционирането на мозъка. Той причинява атрофия на сивото вещество, загуба на целостта на бялото вещество и намалява дебелината на кората. Една от основните засегнати области е фронталният лоб, който е отговорен за планирането, организирането и контрола на импулсите.
- Засяга ритъма на мелатонин, който влияе на настроението и когнитивните функции на следващия ден.
- Свързва се с високите нива на затлъстяване, безпокойство и дори депресия.
- Влияе върху социализацията и емоционалната интелигентност.
- Води до продължителна загуба на фокус, което затруднява ученето. Забраната за ползване на телефон по време на писане на домашната работа трябва да бъде задължителна.
- Децата стават допаминно пристрастени и постоянно се нуждаят от стимулиране и удовлетворение.
Вярвам, че тази последна точка е една от най-тревожните последици от всички изброени. Жаждата за постоянна тръпка или прилив на вълнение е колосален проблем, тъй като те рядко ще получат подобен прилив на допамин в не-екранна среда. Ежедневния ден започва да се усеща като скучен и обикновен, преди детето да изпадне в непрекъснато чувство на летаргия и апатия. Това може да доведе до загуба на интерес към училище и социални контакти извън дома, а именно те ще им помогнат да станат успешни и щастливи възрастни хора. Ако искате да опитате и да ограничите това потенциално токсично време на екран за вашите тийнейджъри, тогава имам четири основни съвета към вас:
1. Направете споразумение за ограничение на времето
Това е идеалният начин да гарантирате, че вашите очаквания са ясно очертани и какви ще бъдат последствията, ако не бъдат изпълнени. Наличието на параметри ще намали вероятността от бъдещи недоразумения и конфронтации.
Поставянето на очаквания и граници от самото начало също ще им върне до известна степен контрола. Позволете им да имат известно време на екрана и след това проверявайте използването на устройствата в края на всеки ден. Освен когато си подготвят домашните или участват в семейното време, детето може да избере кога да използват телефона и компютъра си за забавление, спрямо поставените времеви ограничения.
2. Да няма устройства по време на вечеря
Проучванията показват, че редовното семейно хранене не само подобрява психологическото здраве на тийнейджърите, но и техните оценки в училище. Това е вярно и когато присъства само един родител – и дори в ситуации, когато тийнейджърът изразява цялостна неприязън към своя настойник (ци). Ключът тук е да не се допускат телефони на масата, така че всички се насърчават да се ангажират и да общуват помежду си. Възползвайте се от тази възможност, за да научите повече за това кои са те и какво изпитват в живота си. Мисля, че споделянето на вашите „победи“ и „загуби“ от деня е чудесен начин да поддържате разговора интересен и смислен.
3. Без екрани преди сън
Нощният ритуал трябва да е свещено време за подготовка на тялото и ума за почивка, независимо от възрастта.
Лишаването от сън поради допаминовия прилив от игра на компютъра или телефона преди лягане прави децата раздразнителни и намалява липсата им на фокус на следващия ден. Да не говорим, че синята светлина поддържа мозъка им буден, което затруднява заспиването.
Имайте стриктно вътрешно правило за никакви телефони поне един час преди лягане и се придържайте строго към него. За да могат децата да променят поведението си, се нуждаят от последователност и винаги е по-ефективно да дадете личен пример за това, което искате да видите в детето си, така че изключете екраните си едновременно. Дайте добър пример и не забравяйте, че децата научават повече от това, което правите отколкото от това, което казвате. Ако има нещо, срещу което тийнейджърите се бунтуват, това е лицемерието.
4. Организирайте семейно време далеч от монитора
Ако детето ви е заето с истински живот, смислени и забавни дейности, ще му осигурите по-малко време и по-малко интерес към телефона си. Правенето на различни дейности като семейна единица, създава хармония и чувство за солидарност, от което децата се нуждаят. Опитайте с ролкови кънки, боулинг или забавни занимания на открито. Не е нужно да правите нищо изискано или скъпо, но да опитвате нови неща заедно определено помага.
Изследванията на мозъка показват, че преживяванията активират „центровете за удоволствие“ на мозъка, което води до прилив на допамин, което ни кара да се чувстваме по-живи и радостни. Това е подобно на, но със сигурност по-обогатяващо от това, което получават от телефоните си.
Има много неща, които не можем да контролираме като родители, но един от начините да знаете с абсолютна сигурност, че можете да повлияете положително на развитието на мозъка, здравето, щастието, социалните умения и оценките на детето си, е като ограничите времето му пред екран. Научно доказано е, че така ще помагнете на детето си да разгърне пълния си потенциал.
Колкото и силно да се бунтуват, да ви пренебрегват или да казват обидни неща, за да се борят с вас, винаги помнете, че се ръководите от най-чисти и добри подбуди в сърцето си и те ще ви благодарят по-късно.
Като родители нашата работа е да възпитаваме децата си и да им помагаме да израснат в най-добрата версия на себе си. Технологиите са тук, за да останат, така че трябва да въоръжим децата си с правилните инструменти, за да се научат да ги използват като ценност, а не като порок.
Автор: Farrah Smith (Фара Смит) е сертифициран треньор по личностно развитие и живее в Южна Калифорния.
Източник: Thrive Global
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.