Учете детето на отговорност, като в същото време се уверите, че то ще изпълни задълженията си самостоятелно.
Важна част от развитието на един млад човек е почистването на бъркотията, която е направил сам, като това помага да развиете чувство на отговорност във вашето дете. Въпреки че може да ви е по-лесно да почистите сами след детето си, това е просто краткосрочно решение. Как едно дете ще се научи да почиства сега, поставя началото на начина, по който ще върши своята работата, като стане възрастен човек. Ако постоянно разчиствате след детето си в неговата предучилищна възраст, то ще се научи винаги да очаква някой друг да оправя след него. И тогава, когато пораснат, те или няма да знаят как или няма да имат желание да правят неща, с които трябва да се занимават по задължение, защото мама и татко винаги са ги вършили вместо тях.
Почистването, макар и да не е забавно, не е нужно да бъде чак толкова неприятно. Ето какво можете да направите, за да се възприема задачата по-лесно от детето:
Избирайте думите си внимателно
Не казвайте просто „почисти“. Лесно е, когато си в предучилищна възраст да сътвориш голяма бъркотия, често защото децата не знаят как да организират нещата си. За това опитайте с по-ясни за тях инструкции като: „Подреди количките си първо и след това започни с книгите.“ Разбивайки работата на малки задачи, на пръв поглед безкрайната работа става управляема. Не забравяйте, че вашето дете сега се учи да подрежда и организира нещата си. Подреждането на играчки не е нещо, което по своята същност знаят как да правят. Ще трябва да ги научите.
Обяснете защо почистването е необходимо
За вас това е очевидно, но за вашето дете почистването не е нищо повече от отдалечаване от забавленията. (А кой иска това?) За малките деца е важно да получат обяснение, за да могат да се свържат с вас и да разберат защо трябва да направят дадено нещо.
Създайте удобно за децата хранилище за играчки
Поставете сменяеми етикети и картинки върху чекмеджета и кошчета, за да помогнете на децата да научат къде да поставят нещата си. Накарайте детето си да нарисува или изреже снимки от списания на конкретни предмети (блокове, пъзели, игри), които отговарят на неговите неща. Под снимката спретнато напишете името на артикула (страхотно занимание за разпознаване на думи за деца, които ще се учат да четат). Когато всичко има подходящо място за прибиране, за детето става много по-лесно подреждането.
Създайте настроение с музика
Пуснете весела музика по време на почистването. Това кара работата да върви по-бързо, а веселата музика ще поддържа доброто настроение в детето ви. Също така може да пеете заедно ваши любими песни.
Направете от почистването игра
Задайте кухненския таймер за 10 минути и предизвикайте вашия малчуган да „Победи часовника.“ Или попитайте: „Можете ли да приключите с поставянето на тези парчета пъзел, преди да преоблека куклата?“
Не го „поправяйте“
Когато стаята или пространството за игра на вашето дете са най-накрая подредени, не пренареждайте повторно това, което не е перфектно според вас. Чаршафите не са достатъчно изпънати? Няма нужда да ги изглаждате. Дрехите не са сгънати идеално? Игнорирайте го. Докато работата е свършена подобаващо добре от детето ви, просто я оставете така. 4-годишен никога няма да почисти, както може възрастен човек. И ако преработите това, което вече е било направено с толкова усилия от вашето малко дете, може то да не е толкова склонно следващият път да свърши тази работа, тъй като така или иначе вие оправяте след него. В този случай крайният резултат не е толкова важен, колкото усилието.
Наградете детето за добре свършена работа
Поставете в кухнята или на друго видно място в къщата табло, на което да отбелязвате успехите му. Веднага щом вашето дете завърши задачата си, дайте му стикер, който да постави на него. Обикновено това е достатъчно, но ако почистването е проблем за малкото ви дете, помислете дали да оставите него или нея да спечели нещо по-голямо след определен брой събрани стикери. Освен това, не забравяйте да похвалите устно детето си. Привлечете вниманието им колко хубаво изглежда стаята и ги насърчете да се гордеят с това, което са направили сами.
Източник: Verywellfamily.com
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.