Да научим децата да разпознават и изразяват емоциите си по здравословен начин.
Като родители, носим отговорност да насърчаваме детето си да развива своята интелигентност. Това не означава само академична интелигентност, защото тя не е единственият тип интелигентност, която има значение.
Емоционалната интелигентност се определя като способността на човек да изразява и управлява чувствата по подходящ начин, като зачита чувствата на другите. Това е набор от умения, които децата могат да започнат да учат на всяка възраст.
Предимства на емоционалната интелигентност
През последните няколко десетилетия проучванията установяват, че емоционалната интелигентност предоставя различни ползи за вашето дете през целия му живот. Ето само няколко от причините, заради които емоционалната интелигентност е предимство:
- Високата емоционална интелигентност (EQ) е свързана с високо IQ. Децата с по-високи нива на емоционална интелигентност се представят по-добре на стандартизирани тестове. Те също така са склонни да имат по-високи оценки.
- По-добри взаимоотношения. Уменията за емоционална интелигентност помагат на децата да управляват конфликти и да развиват по-дълбоки приятелства. Възрастните с високи нива на емоционална интелигентност също съобщават за по-добри взаимоотношения в личния и професионалния си живот.
- Ранната EQ е свързано с по-висок успех през зряла възраст. 19-годишно проучване, публикувано в American Journal of Public Health, установи, че социалните и емоционалните умения на детето в детската градина могат да предскажат успех през целия живот. Децата, които са се научили да споделят, да си сътрудничат и да следват указанията на 5-годишна възраст, са по-склонни да напредват бързо в академичен и професионален план.
- По-добро психично здраве. Хората с по-високи нива на емоционална интелигентност са по-малко склонни да изпитват депресия и други психични заболявания.
Ползите от емоционалната интелигентност имат смисъл. Дете, което може да се успокои, когато се чувства ядосано, вероятно ще се справи добре при трудни обстоятелства. И дете, което може да изразява емоциите си по здравословен начин, вероятно ще поддържа по-здравословни взаимоотношения от дете, което крещи или казва лоши неща, когато е ядосано.
Добрата новина е, че всички деца имат капацитета да усвоят умения за емоционална интелигентност. Те просто се нуждаят от възрастни, които да ги научат.
Отбелязвайте емоциите на вашето дете
Децата трябва да знаят как да разпознават своите чувства. Можете да помогнете на детето си, като назовавате емоциите му – поне емоцията, която подозирате, че детето ви изпитва.
Когато детето ви е разстроено, че е загубило игра, можете да кажете: „Изглежда, че се чувстваш наистина ядосан в момента. Това вярно ли е?“ Ако изглеждат тъжни, попитайте: „Чувстваш ли се разочарован, че няма да посетим баба и дядо днес?“
Емоционалните думи като „ядосан“, „разстроен“, „срамежлив“ и „наранен“ могат да изградят речник за изразяване на чувства. Не забравяйте да споделите и думите за положителни емоции, като „радостен“, „развълнуван“, „благодарен“ и „обнадежден“.
Покажете съпричастност
Когато детето ви е разстроено – особено когато емоциите му изглеждат малко драматични – може да бъде изкушаващо да неглижирате неговите чувства. Но пренебрегващите коментари ще научат детето ви, че начинът, по който се чувства, е грешен.
По-добър подход е да потвърдите чувствата и да покажете съпричастност – дори и да не разбирате защо са толкова разстроени. Ако детето ви плаче, защото сте му казали, че не може да отиде в парка, докато не почисти стаята си, кажете нещо от рода на: „Аз също се чувствам разстроен, когато не мога да правя това, което искам. Понякога ми е трудно дори да продължа да работя.“
Когато детето види, че разбирате как се чувства наистина, то ще има по-малко нужда да ви покаже емоциите си чрез поведение. Така че, вместо да крещи и плаче, за да ви покаже, че е ядосано, то ще се почувстват по-добре, когато знае, че вие разбирате, че е разстроено.
Моделирайте подходящи начини за изразяване на чувства
Децата трябва да знаят как да изразяват емоциите си по социално подходящ начин. Така че, ако казвате: „Чувствата ми са наранени“ или рисувате тъжно лице и това може да бъде полезно, крещенето и хвърлянето на вещи не е приемливо.
Използвайте думи, с които да изразявате емоции в ежедневния си разговор и практикувайте да говорите за тях. Кажете неща от рода на: „Чувствам се ядосана, когато някое дете удари друго на детската площадка“ или „Чувствам се щастлив, когато приятели идват на гости“.
Проучванията показват, че емоционално интелигентните родители е по-вероятно да имат емоционално интелигентни деца. Така че, изградете си навик ясно да се фокусирате върху изграждането на вашите умения, за да можете да бъдете ефективен модел за подражание за вашето дете.
Научете децата на здравословни умения за справяне
След като децата разберат емоциите си, те трябва да се научат как да се справят с тези емоции по здравословен начин. Да знаят как да се успокоят, да се ободрят или да се изправят срещу страховете си, може да бъде сложно за малките.
Научете детето си на специфични умения. Например, детето ви може да се научи как да поема няколко дълбоки вдишвания, когато е ядосано, за да успокои тялото си. Удобен начин да научи това умение може да включва въображаема игра на „сапунени мехури“, когато вдишват през носа си и издухват през устата си, сякаш издухват през пръчка за балончета.
Можете също така да помогнете на детето си да създаде комплект, който му помага да регулира чувствата си. Книжка за оцветяване, любима книга за шеги, успокояваща музика и лосиони, които миришат добре, са няколко варианта, които могат да помогнат с ангажиране на сетивата и да успокоят емоциите на детето. Поставете предметите в специално украсена кутия, а когато е разстроено, му напомнете да си вземе от нея комплект за успокояване и да практикуват използването на инструментите си, за да управлява емоциите си.
Развийте умения за решаване на проблеми
Част от изграждането на емоционална интелигентност включва научаване как да решават проблеми. След като чувствата са етикетирани и адресирани, е време да се научат да намират различни възможности за справяне с проблеми.
Може би детето е ядосано, че сестра му го прекъсва, докато играе видео игра. Помогнете му да идентифицира поне пет начина, по които може да реши този проблем. Решенията не е нужно да са добри или дори приложими. Първоначално целта е просто да се обмислят идеи.
Когато детето ви прави грешки, преценете какво би могло да бъде направено по различен начин и какво може да направи детето ви, за да разреши всички продължаващи проблеми. Опитайте се да действате като треньор, а не като този, който действително решава проблема. Осигурете насоки, когато е необходимо, но работете върху това да помогнете на детето си да види, че има способността да решава проблемите мирно и ефективно самостоятелно.
Направете емоционалната интелигентност постоянна цел
Без значение колко емоционално интелигентно изглежда вашето дете, винаги има място за подобрение. И вероятно ще има някои възходи и падения през детството и юношеството. Когато пораснат, те вероятно ще се сблъскат с препятствия, които ще предизвикат техните умения. Така че, поставете си за цел да включите изграждането на умения в ежедневния си живот. Когато детето ви е малко, говорете за чувствата си всеки ден.
Говорете за емоциите, които героите в книгите или във филмите може да изпитват. Обсъдете по-добри начини за решаване на проблемите или стратегии, които героите могат да използват, за да се отнасят с уважение към другите.
Използвайте грешките на детето си като възможности за по-добро развитие. Когато действат, защото са ядосани или нараняват нечии чувства, отделете време да поговорите как могат да се справят по-добре в бъдеще. С вашата постоянна подкрепа и напътствия вашето дете може да развие емоционалната интелигентност и умствена сила, от която ще се нуждае, за да успее в живота.
Още практически съвети за изграждане на ранна емоционална интелигентност у децата, както и допълнителни възможности и видео уроци в помощ на цялостното развитие, може да намерите тук.
Източник: Verywellfamily.com
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.