Важно е детето ви да знае, че неуспехът на тест в училище или отпадането от игра не го прави жертва. Провалът, отхвърлянето и разочарованието са част от живота. Помогнете на детето си да се научи да поема лична отговорност за начина, по който мисли, чувства и се държи, за да не премине през живота, смятайки себе си за жертва на лоши обстоятелства или хора. Дори когато е изправено пред трудности, дайте възможност на детето си да се възприема като психически силен човек, който може да издържи и да се справи с несгодите.
Независимо дали вече виждате предупредителни признаци на възприемане на жертва или се надявате да предотвратите поведение от рода на „бедния аз“, ето седем стъпки, които можете да предприемете, за да помогнете на детето си да приема и да се справя с трудностите, без да се самосъжалява:
Създайте ритуали за благодарност
Благодарността предпазва от самосъжаление. Отделяйте време всеки ден, за да споделяте за какво сте благодарни. Дори когато се сблъскате с трудни обстоятелства, дайте пример за добрите неща, за които сте благодарни.
Създавайте ежедневни ритуали, които ще помогнат на детето ви да разпознае всички причини, поради които може да бъде благодарно. Ето няколко идеи:
- Попитайте го на вечеря за най-приятната част от деня му;
- Преди лягане го помолете да назове три добри неща, които са се случили през деня;
- Поставете дъска за бележки, на които да пишете за какво сте благодарни всеки ден;
Дайте алтернатива на отрицателните мисли
Някои деца са склонни да имат по-песимистичен възглед от други. Но с малко помощ те могат да се научат да разпознават негативните си мисли и да ги променят. Помогнете на детето си да заглуши негативното си мислене, като потърси изключения от правилото. Ако настоява „никога не мога да направя нещо забавно“, напомнете му за забавна случка или преживяване, което се е случило наскоро. Ако казва „Никой не ме харесва“, посочете приятелите му, с които знаете, че се разбира добре.
Изправете се пред „неудобните“ емоции
Научете детето си как да се справя с неудобни емоции като страх, безпокойство, гняв и тъга. Децата, които имат здравословни умения за справяне с всички видове емоции, са много по-стабилни и не биха превърнали незначителни събития в катастрофално преживяване. Дисциплинирайте поведението на детето си, а не емоцията. Кажете му, че всички емоции са добри, но е важно да се научи да се справя с тях по социално подходящ начин. Научете го на здравословни начини да изразява чувствата си без да изпада в самосъжаление всеки път, когато се разстрои.
Дете, което има увереност в способността си да се справи с разочарованието, няма да се оплаква, че животът е нечестен, когато е време да си тръгне от детската площадка, например.
Научете умения за решаване на проблеми
Децата, на които липсват умения за решаване на проблеми, вероятно ще имат пасивен подход към живота. Дете, което не знае как да си направи домашното по математика, може да се примири с лоша оценка, без дори да се опитва да намери решение. Или детето, което не участва във футболния отбор, може да заключи, че е ужасен спортист.
Научете детето си как да решава проблеми. Дете, което предприема действия, когато е изправено пред трудности, е много по-малко вероятно да се възприеме като безпомощна жертва. Децата с добри умения за решаване на проблеми могат да се справят с малките препятствия, преди те да се превърнат в големи.
Помагайте на други хора
За децата е лесно да мислят, че имат най-големите проблеми в света. Показвайки им, че има много други хора с различни проблеми като им помогнете да видят, че всеки е изправен пред определени трудности. Помагането на други хора може да покаже на детето ви, че независимо колко малко е то или какви проблеми е преживяло, има способността да помогне на някой друг.
Помогнете на възрастен съсед с работата в двора или участвайте в проект за набиране на средства за благотворителност. Включвайте редовно детето си в общественополезни дейности, за да се научи да разпознава възможностите да направи света по-добро място за живеене.
Научете детето да отстоява себе си
Научете го, че не е задължително да бъде пасивна жертва. Ако друго дете вземе играчка от ръката му насила, помогнете му да я поиска обратно. Или ако е подложено на тормоз от други деца в училище, поговорете как да помоли учител за помощ. Децата с умение да отстояват себе си, могат да се защитят и да кажат: „Не правете така!“ или „Не ми харесва, когато правите това!“. Дайте възможност на детето си да използва думите и ще намалите вероятността то да стане жертва.
Ролеви игри за трудни ситуации
Ролевата игра служи като прекрасен инструмент за преподаване, защото децата се учат най-добре, когато имат възможност да упражняват уменията си от първа ръка. Помогнете на детето си да се научи да избягва манталитета на жертвата, като му покажете как да се справя проактивно с трудни ситуации. Ако казва, че никой не си играе с него в междучасието, помогнете му като разиграете ситуация, в която то отива да попита дете или група от деца дали искат да си играят заедно. Когато осъзнаят избора си в отговор на трудни ситуации, е по-вероятно да предприемат сами положителни действия.
Източник: Verywellfamily.com
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.