Няма твърде ранна възраст за четенето. Възможно най-ранната среща на детето с книгата е от особено значение за възприемането, опознаването и създаването на любов към света на книгите. Първата важна роля за изграждането на навици и интерес към книгата поема родителя. Специалистите казват, че до третата година на детето, дори не е важно какво му се чете, а по-важно за него е създаването на емоционалната връзка с родителя, докато той му чете. Личният пример на родителите също активно допринася за създаването на интерес и изграждането на навици за четене.
Както у дома, така и средата в детската градина и училището допринасят за мотивацията за четене. По метода Монтесори още във възрастта между 1 и 3 години, в класната стая на децата има организиран кът за четене. Задължително условие е да е уютен, удобен и светъл, а рафтчетата, където са разположени книгите да бъдат на ниво, което е лесно достъпно за децата. Монтесори учителят отделя специално внимание на книгите, като запознаването и първата среща на детето с книгата започва от най-простите неща. А именно запознаване с къта за четене, демонстриране на това как се взима книга от рафта, как се прелиства внимателно, как се прибира обратно на рафта. За да посягат децата по-често към рафта е важно книгите да бъдат съобразени с възрастта.
В училищата също е от огромно значение създадената среда и условия за четене. Важно е разнообразието от различна литература. Съвременната и актуална литература, отговаряща на интересите на съответните поколения е от голямо значение за стимулирането на интерес към четенето. Енциклопедии, списания за деца, биографии на известни и съвременни личности, книги-игри, приключенски романи, комикси, поезия, дори и няколко електронни книги са от изключителна полза за учениците.
Съществуват разнообразни методи и дейности, които учителят може да използва за създаването на интерес и мотивация към четене при учениците. Часовете по извънкласно четене са именно времето, в което учителят може да работи най-активно в тази посока. Работата с книги стои в основата на тези часове.
Почти невъзможно е всички деца от класа да са прочели книгата, с която те и учителят са избрали да работят. В такива случаи ценен и ефективен за учениците е методът на читателско общуване, защото тогава е много по-вероятно ученик да бъде мотивиран да прочете дадена книга, когато тя е препоръчана от съученик, отколкото, когато присъства в някой задължителен списък. Изключително ефективни са екипните дейности и работата по проекти, защото дори ученици, които не са чели произведението има по-голяма вероятност да го направят, когато са поставени в екип и са поели обща отговорност за завършване на проекта и постигането на резултати. Дори и частично прочетена, книгата е вид успех, който не трябва да се пренебрегва. Четенето на книги формира изключително комплексни умения, развива писмената култура на ученика чрез натрупване на речников запас, а зрителната памет спомага за подобряване и усъвършенстване на правописа.
Има и други методи и дейности, които да бъдат използвани в часовете по извънкласно четене. Урокът за запознаване с творчеството на даден автор е изключително полезен метод, с който учениците развиват различни видове грамотност. Например един проект, в етапите на който присъства проучване, изчитане на обем от информация, създаване на продукт (например електронна презентация), презентиране и самооценяване, са дейности развиващи основни умения при учениците. Например чрез проучването, децата се учат да извличат най-важното от текста, да синтезират информацията и да я систематизират. За сглобяването на презентацията пък се изискват много други умения, като творческо мислене, креативност и технологични компетентности, а чрез презентирането на крайния продукт, учениците развиват своите презентационни умения, подобряват своя изказ, тренират сценично поведение и артистичност. Подобни проекти са създаването и изработването на цели книжки, според интереса на ученика. Могат да бъдат дори комикси, училищни списания, а защо не и училищен блог? Реализацията на подобни проекти отново предоставя възможност за развитие на комплексни умения, както и може да помогне на ученика да избере и осъзнае своята бъдеща посока на развитие и дори избора му на професия. В един такъв проект учениците се превъплъщават в автори, редактори, дизайнери, художници, естети, влогъри, копирайтъри и др.
Много важно за съвременния учител е да се стреми да бъде близо до живота на учениците и тяхното ежедневие, да бъде запознат със съвременния живот на децата, с това, какво четат днешните поколения, кои са техните идоли, каква музика слушат, защото това са вратички, които може да се използват за повишаване на мотивацията. Времето, в което живеем показва, че днешният учител все повече се превръща в дизайнер на учебното съдържание, непрестанно трябва търси и използва нови и разнообразни ресурси, които да отговарят на динамиката на децата и начинът им на живот.
Днешните деца имат заложени умения за възприемане на огромно количество разнородна информация от заобикалящия ги свят. Те учат по различен начин и подходите и начините на предлагане на информацията към тях трябва да бъдат постоянно различни, за да се задържа интереса им. Именно за това работата с книгите не трябва да се ограничава само в часовете по извънкласно четене. Интердисциплинарните връзки все повече са изключително работеща практика. Книгата може да бъде интегрирана в часовете по Български език, Развитие на речта, в часовете по Човек и общество и Човек и природа, в часовете по Изобразително изкуство и Музика. За днешните деца тези препратки стимулират интереса, задържат вниманието и концентрацията, развиват общата култура и надграждат знания, в които имат по-засилен интерес. Така се създават и повече условия те да експериментират чрез действията, преживяването и практиката, да натрупват опит и да се развиват.
„Получих образованието си в библиотеката. Напълно безплатно.“
Рей Бредбъри
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.