В първите 1000 дни от живота си децата се развиват с невероятна скорост. Представете си само – около един милион невронни връзки се формират в мозъка им всяка секунда! Само шест месеца след раждането си невръстните човечета обичайно вече са успели да удвоят теглото си, а след още шест – да го утроят. Истински машини! При все това ние, възрастните, имаме склонност да омаловажаваме способностите им, считайки, че те са твърде малки и крехки, за да се справят с по-трудни физически предизвикателства. Всъщност момичетата и момчетата до 3 години могат много повече, отколкото си мислим. Чрез съобразени за възрастта им упражнения и игри те усвояват нови умения с лекота и могат да преодолеят редица трудности, типични за отделните етапи от растежа им.
„Двигателното развитие на бебето започва още в първите месеци след раждането и е определящо за много аспекти от живота му. В този период ролята на родителите е изключително важна. Чрез различни движения и активности те могат да стимулират развитието на детето и да му помогнат да усвои ключови умения – не само физически, но също когнитивни, емоционални и социални.“ – споделя Лили Цанкова, програмен директор в програмата за ранно детско развитие The Little Gym.
Не е ли твърде малко бебето ми, за да изпълнява упражнения?
Всъщност, ако здравословното им състояние не предполага специфични грижи и ограничения, децата могат да правят определени движения много скоро, след като се родят. Задължително е обаче те да бъдат съобразени с нуждите и възможностите им в конкретния етап от тяхното развитие. Друго важно условие е упражненията да се изпълняват в безопасна среда и родителите да следват насоки, предоставени от специалист, както и да не оставят детето без надзор.
Още в първите седмици, след като се роди, бебето може да бъде поставяно по корем, докато е будно. Дръжте го в тази позиция върху гърдите си или в скута си за по няколко минути, докато започне да свиква. Започнете с 2 или 3-минутни сесии на ден и постепенно увеличавайте времетраенето. Мускулатурата на бебето малко по малко ще започне да укрепва и около четвъртия месец то най-вероятно ще може да отлепя гърдите си от пода и да се опира на ръцете си, държейки главата си изправена. Много скоро след това бебето ви ще е готово за следващото предизвикателство – игра на пода по корем. Твърдата повърхност осигурява на детето нужната опора, за да може то да използва пълноценно мускулите си, да се движи лесно свободно. За да ангажирате вниманието на бебето, може да му показвате различни движения и предмети, които то да следи с очи. Поставете го по гръб и раздвижете крачетата и ръчичките му, за да стимулирате сгъвателния рефлекс на крайниците му.
След четвъртия месец вашето съкровище може да се включва в по-динамични групови занимания. Тогава децата са готови да общуват пълноценно със света около себе си и попиват нови знания със скоростта на светлината! Упражненията, подходящи за мъниците на тази възраст, тренират основни мускулни групи, изграждат усещане за баланс и координация. Те могат да включват различни движения и предизвикателства, които ангажират всички сетива: вкус, зрение, обоняние, осезание.
Лили Цанкова, The Little Gym: „Важно е моторното развитие на най-малките, до 3 години, да се случва в подходяща среда и с разнообразни стимули, които да провокират интереса и любопитството на децата. В The Little Gym разполагаме със специално оборудване, предназначено за заниманията за тази възрастова група. Използваме различни музикални инструменти, цветни торбички, детска стена за катерене, шарен парашут. Целта е децата да възприемат времето, прекарано в развиващи дейности, като игра. По този начин те усвояват много по-лесно и бързо информацията, която получават и участват активно в заниманията, защото им е забавно и се чувстват добре“.
Какви умения развиват заниманията за най-малките?
Идеята на заниманията в тази възрастова група е да спомогнат цялостното развитие на детето. В класовете, част от програмата на The Little Gym, залагаме на основни умения в няколко ключови категории:
- Двигателно развитие: упражнения за фина и груба моторика, баланс и координация, контрол върху движенията.
- Когнитивно развитие: разпознаване на форми и цветове (на по-късен етап също букви и цифри), изговаряне на думички, следване на инструкции.
- Социално и емоционално развитие: споделяне, изразяване на емоции, взимане на решения.
Какви упражнения могат да правят децата в различните етапи от развитието си?
- Деца до 1 година: Дайте им възможност да пълзят! По този начин те се учат да балансират, да управляват телата си и да подобряват координацията между очите и ръцете си. Освен това пълзенето държи гръбнака им стегнат и укрепва мускулите на корема, шията и врата им. Има безброй начини да направите интересно „трасе за пълзене“ у дома, което може да включва различни предмети и забавни предизвикателства.
- Деца межди 1 и 2 години: Току-що проходили, те имат нужда от активно физическо натоварване, за да изразходват енергията си и да реализират потенциала си на максимум. Добре е да предвидите поне три часа време за двигателни активности, като в това число влизат и игрите навън. Всякакви видове подскоци, търкаляния и кълбета са добре дошли в домашната ви физкултурна програма, нужно е само да се погрижите за безопасността на детето.
- Деца между 2 и 3 години: Чудесна възраст да се забавлявате заедно! Момичетата и момчетата на тази възраст обожават да подражават на другите и да изпълняват задачи „за големи“. В интернет може да намерите много подходящи спортни предизвикателства, с които да раздвижите телата и умовете на своите мъници.
Може да опитате безплатно заниманията за деца от 4 месеца до 3 години в залата на The Little Gym, която се намира на бул. България 118 в София, като попълните този онлайн формуляр .
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.