Калбие Ходжева е преминала успешно 5 модулното сертификационно обучение на Ериксън Колидж, Канада – Erickson Certified Professional Coach (ECPC). През 2013 година надгражда знанията си и с „коучинг на високоефективни екипи“, отново в Ериксън Колидж, а през 2014 година защитива и акредитация АСС (Associate Certified Coach) към ICF (International Coach Federation).
Работи с родители на деца на възраст 7-17 г., за да са по-уверени, по-спокойни и да се забавляват и радват на живота, докато възпитават. Създава сайта supermama.bg и стартира първия онлайн маратон за родители „Как да живеем градивно с тийнейджър“.
- Здравейте, избирате за свой път да помагате и подкрепяте родители на деца-тийнейджъри, защо се насочвате именно към този период от детското развитие?
Периодът 7-17 г. при подрастващите ми е любим, защото всички ни внушават колко е страшен, дълъг, тежък и проблемен. Това е така, когато очакваме децата ни да вървят по пътя, който смятаме за най-правилен.
Има и друга възможност – да опознаем спецификите на този период. Да покажем на детето, че има всички ресурси, за да е успешно. Да разбираме какво е важно за него и да градим отношения на доверие и разбирателство.
- Кои са основните трудности, които родителите споделят с вас, че срещат в общуването и отглеждането на децата си през тийнейджърските години?
Най-често срещаните трудности са:
- Как да пуснат контрола като родители? С какво да го заменят?
- Как да се справят със зомбирането от игрите на телефон и таблет?
- Как да мотивират тийнейджъра?
- Как да общуват, така че взаимно да се чуват?
- Тези трудности свързани ли са според вас с подценяване на ранното детско развитие и образование, т.е. защо изведнъж губим връзката с децата си като родители?
Майките имат едно ценно умение, което им помага изключително много – умението да наблюдават. Когато детето е малко и не може да говори, разчитат единствено на зрението и слуха си, за да разберат как се чувства и от какво има нужда.
Когато порасне, забравят да наблюдават, и запълват общуването с говорене и съветване. В резултат, децата спират да чуват, да споделят и се чувстват неразбрани. Завърта се един омагьосан кръг – родителят критикува, детето се чувства все по-неуверено и общуването става мъчение.
Моята цел е да вдъхновявам родителите отново да се свържат с умението, което те вече притежават – да наблюдават.
Как да го постигнете? Без думи, наблюдавайте, за да разберете как се чувства тийнейджърът, какъв ден е имал, от какво има нужда. Ще забележите как се променя целият разговор и резултат от общуването.
- Кои са основните неща, които родителите трябва да знаят, за да не се отчуждят от децата си през този период, когато реално средата и приятелите стават по-важни от семейството за детето?
Важно е да не забравяте, че в този период приятелите са над всичко. Това е нормално. В същото време децата имат нужда и от вас, от подкрепата ви, от разбиране, от прегръдка.
Как можете да запазите връзката с децата си?
- Като спрете да ги критикувате. Ако някой непрекъснато ви критикува, дали ще ви е приятно? Какво предпочитате вместо това?
- Като изграждате и развивате доверие между вас. Ако няма доверие, колкото и да говорите, детето ще иска ли да ви чуе?
- Като замените спорове и караници с градивни разговори. Имате ли нужда от негативните емоции или предпочитате да живеете в радост и разбирателство?
- Какъв подход да изберем за децата си, така че да е адекватен за днешния тийнейджър?
Няма един-единствен подход, който да е правилен и подходящ за всеки родител. Има нагласи, които могат да ви помогнат да подкрепите тийнейджъра да стане самостоятелен, да се подготви с умения за бъдещето.
Прекрасни резултати постигате, когато:
- Замените контрола с доверие;
- Питате вместо да казвате и съветвате;
- Изграждате увереност в децата, за да се справят с постоянните промени, които се случват около тях;
- Вярвате в техните избори, вместо да ги моделирате по старите начини, по които са ви възпитавали.
- И накрая, можете ли дадете съвет на родителите, на база на опита, който имате?
Има 2 неща, които пречат да се радвате истински на родителството – вината и страха. Понякога се обвинявате, че сте сбъркали, в едно или друго нещо, свързано с възпитанието на децата. Вината и страха отнемат от енергията, с която да изградите отношения, в които има радост, смях и любов.
Как да се освободите от тях?:
- Показвате и признавате пред детето силните му страни, всичко което прави добре;
- Подкрепяте го да учи от грешките си и да ги превръща във възможности;
- Обучавате през начина по който живеете, с примера, а не с думите;
- Признавате, че не сте идеални и правите най-доброто към този момент;
- Развивате се и живеете със страст, за да запалите и младите хора да намерят това, което ги вълнува и движи напред.
И накрая, искам да пожелая на читателите на Pedagogika.bg: Използвайте периода на тийнейджърство за истинско свързване през сърцето и любовта.
Промяната в нагласата на родителя, води до подобряване на атмосферата в цялото семейство.
Не сте сами в предизвикателството да бъдете майка на тийнейджър. Заповядайте на второто издание на маратона за родители на тийнейджъри, което започва на 21.09.2020 г. В защитена среда ще можете да споделяте своите затруднения, да черпите идеи, да обменяте опит. До нови срещи!
Благодаря ви за интервюто!
Яна Митровска
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.