Искате ли да стабилизирате променливото настроение на детето си и да подобрите концентрацията? Разберете как могат да помогнат простите промени в храненето, като например включването на пълнозърнести храни и омега-3 мастни киселини.
Проучванията относно ефекта, който храната има върху промяната на настроението и поведението при децата, имат различни резултати. Възможността обаче здравословната, балансирана диета да допринесе за забележима разлика дори при деца с поведенчески проблеми, е достатъчно основание да опитате. Първата област, върху която трябва да се съсредоточим, е цялостното хранително съдържание, основано на принципите на балансирано хранене: осигуряване на малки порции здравословни ястия, много вода, пресни плодове и зеленчуци, и висок прием на незаменими мастни киселини. Също така е добра идея да премахнете вредните храни, които съдържат: твърде много захар, рафинирани, преработени храни и добавки с неясен произход.
Класическите симптоми на разстройство с дефицит на внимание и хиперактивност включват безсъние, липса на концентрация, промени в настроението и чести разрушителни изблици. Ако тези симптоми ви звучат познато, първата стъпка е да говорите с личния си лекар, който може да насочи детето ви към педиатричен екип за експертна оценка и съвет. Въпреки че може да разпознаете някои от тези черти, опитайте се да не поставяте диагнози, без детето ви да бъде прегледано от специалист. Независимо дали детето ви има диагностицирано поведенческо разстройство или просто преминава през труден етап, промяната в диетата може да бъде изключително ефективна отправна точка за модериране на поведението.
Закуска
Винаги насърчавайте децата си да закусват. Всяка закуска е по-добра от нищо, а новите проучвания показват, че храните с по-нисък гликемичен индекс (ГИ) може да са по-добър избор. Едни от най-добрите опции, включват:
- Варено яйце с пълнозърнест тост;
- Овесена каша, приготвена с ябълка и поднесена с купичка кисело мляко;
- Пълнозърнеста закуска с мляко и нарязан банан;
Предлагайте пълнозърнести храни с нисък ГИ
Приемът на храни, които имат нисък резултат на гликемичния индекс, може да поддържа нивата на кръвната захар стабилни и дори може да помогне на тялото да метаболизира по-ефективно мазнините. ГИ класира въглехидратните храни въз основа на скоростта, с която те се разграждат до глюкоза. Твърде много глюкоза в кръвния поток задейства панкреаса да освободи хормон, наречен инсулин, за да върне нивата на кръвната захар в нормалните граници. Консумирането на храни с висок ГИ води до високи нива на циркулация на инсулин.
Въпреки факта, че много родители са единодушни, че сладките храни правят децата им неспокойни, има малко научни доказателства, които да докажат, че захарта (конкретно) има отрицателно въздействие върху поведението. Въпреки това, храните, които са силно преработени, прекалено сладки или имат висока стойност на ГИ, не могат да предложат много хранителни и полезни вещества. Вместо това заменете въглехидратите с висок ГИ със сложни пълнозърнести храни с ниска стойност на ГИ. Това може да помогне за намаляване на някои от симптомите и ще бъде от полза за цялостното здраве и защита на зъбите на детето. Използвайте пълнозърнести брашна или овес и намалете количеството захар, което използвате при печене, като го замените с плодове като основа в пудинги и сладкиши. Също така си струва да разгледате нишестените храни – бял ориз и бял хляб / хлебни изделия – за да видите дали преминаването към „кафявата“ версия носи ползи. Намерете повече информация и експертни съвети относно спазването на диета с нисък ГИ.
Добавки: за които да внимавате
Хранителните добавки се използват или за предотвратяване на развалянето на храните, или за подобряване на вкуса. Те включват вещества като консерванти, изкуствени оцветители, изкуствени овкусители и подкислители. E-номерата се дават на добавки, които са преминали тестове за безопасност и са одобрени за употреба в ЕС. Има някои E-номера, които са свързани с хиперактивност при децата, така че избягването им може да помогне. Те включват:
- E102, E104, E110, E122, E124, E129, E211;
Проучванията показват, че децата, които се хранят без тези добавки, са много по-здрави, имат балансирано поведение и по-добра концентрация.
Други добавки обаче са напълно безопасни и се използват за увеличаване на срока на годност или подобряване на цвета и текстурата. Не правете драстични промени в диетата на детето си, без първо да получите медицински съвет.
Деца, които имат разстройство с дефицит на внимание и хиперактивност и елиминиращи диети
В редки случаи децата с (РДВХ) реагират на група естествени химикали, известни като салицилати. Ако подозирате, че случаят е такъв, обърнете се към личния лекар за насочване към детски диетолог, който може да ви посъветва и подкрепи с елиминационна диета. Елиминационните диети могат да бъдат ефективни за някои деца, но това изисква внимателно наблюдение и подкрепа с персонализирано управление на начина на живот.
Значението на омега-3 мазнините
Една от най-важните области на изследване на връзката между храните и поведението се фокусира върху това да накараме децата да ядат повече от мазната риба, богата на омега-3 мастни киселини. Мазните риби съдържат полезни мастни киселини, които влияят положително на сигналите, които се изпращат от мозъка до различни части на тялото. Ейкозапентаеновата киселина (EPA) е един от двата основни вида рибено масло и в проучванията е доказано, че има силата да стабилизира промените в настроението и като цяло да подобри концентрацията, поведението и способностите за учене на деца с дефицит на вниманието. Ако детето ви не обича мазна риба, може би помислете за добавка, която да обсъдите с Вашия лекар.
Най-добрите източници на омега-3:
- Мазни риби като скумрия, сьомга и малки риби, последвани от бяла риба и други морски дарове;
- Обогатени с омега-3 яйца;
- Орехи, ленено семе и ленено масло;
Недостиг на желязо и цинк
Недостигът на желязо и цинк са замесени в поведенческите проблеми на децата. На възраст под две години, когато е периода на бързо развитие на мозъка, дефицитът на желязо изглежда най-сериозен и може да доведе до дългосрочни проблеми с вниманието и настроението. Нови изследвания също показват, че много деца с дефицит на вниманието и хиперактивно поведение, имат по-ниски нива на цинк в кръвта си в сравнение със средните стойности. Доказано е, че подобряването на нивата на цинк при тези деца, намалява симптомите на хиперактивност, импулсивност и нарушена социализация. Това е област, която подлежи на допълнителни изследвания.
Източниците на желязо и цинк включват:
- Обогатена с желязо оризова зърнена култура с пюрирани плодове (от шестмесечна възраст);
- Обогатена с желязо зърнена закуска;
- Спагети болонезе;
- Печен боб върху хляб от соя и ленено масло;
- Зелени зеленчуци – коприва, грах или спанак;
- Млечни храни – сирене, кисело мляко (източник само на цинк, а не на желязо)
От Джо Люин, регистриран диетолог (RNutr) в Асоциацията за хранене със специализация в областта на общественото здраве.
Източник: Bbcgoodfood.com
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.