Повечето малки деца се нуждаят между 12 и 14 часа почивка (нощен сън и дневна дрямка включително) всеки ден. Когато вашето мъниче не получава достатъчно сън, поведението му вероятно го показва с истерични пристъпи, резки промени на настроението и прояви на капризност. Това може лесно да се случи в натоварен ден, но предизвикателствата на съня за малките деца могат да имат и други причини като нужда от промяна на рутинната преди лягане до тревожност при раздяла или просто инат, които също могат да бъдат доведат до недостатъчно сън.
И както всеки родител на малко дете, което отказва да си легне, когато дойде времето за сън и почивка, събужда се посред нощ или отказва да спи само, знае, че сънят на детето – или липсата му – влияе и на неговият собствен, както влияе също на настроението, умствената яснота, нивата на енергия и общата производителност.
Ако всичко това ви звучи познато, вероятно сте чували стандартния съвет: придържайте се към редовен график, задайте успокояваща рутина преди лягане и бъдете последователни. Но дори и с най-добрата рутина, някои малки деца и техните родители имат периоди, когато сънят е труден за постигане.
Ето често срещани проблеми със съня при малки деца и решения, с които да помогнете на семейството си да спи отново добре.
Детето не иска да си легне
Малките деца не обичат да пропускат нищо, така че когато настъпи часът за лягане, те често се съпротивляват. При някои деца това изглежда като внезапен прилив на енергия, докато участват в игра от типа „Улови ме, ако можеш“. При други съпротивлението преди лягане идва под формата на множество искания: за още една история, вода, приспивна песен и т.н. Това очевидно може да отнема от времето за почивка на детето. А за уморен родител, който иска малко спокойствие в края на деня, тези ритуали могат да бъдат мъчителни.
Ако това е модел на поведение и за вашето дете, опитайте се да ги предвидите и да действате преди проявата им. Помогнете на детето си да изразходи допълнително енергия по конструктивен начин, преди да наближи времето за лягане и това може да помогне, особено ако вашето дете има често прилив на енергия вечер.
За да отговорите на постоянните молби преди лягане, поставете твърди граници, съобщете вашите очаквания и ги следвайте. Ако вашето мъниче постоянно ви вика за разни неща, след като сте напуснали стаята, увеличете времето необходимо за отговор.
Детето е надраснало своята рутина за лягане
Рутината на съня, която вероятно сте задали за вашето бебе, вероятно не работи за пораснало дете. Люлеенето, кърменето, храненето с бутилка, даването на залъгалка и други нощни ритуали преди лягане отпадат, когато детето ви порасне и е полезно да създадете нови, които да ги заменят.
Асоциациите със съня – всичко, което малко дете свързва със заспиването – може да бъде здравословно и критично важно за създаването на рутина за лягане, така че умът и тялото на детето ви да се подготвят за сън. Родителите могат да подготвят на малкото си дете топла, успокояваща вана, да си измият зъбите заедно, да почетат история, да намалят нивото на светлините, да пеят песни – всичко, което помага да покаже, че наближава време за спокоен сън.
Проблемът често идва, когато асоциация свързана със съня се елиминира, например когато спрете да давате бутилката с мляко преди лягане, не можете да намерите любимата плюшена играчка или родителят, който обикновено участва в рутината, не е вкъщи. Дайте на детето си време да премине от старата си рутина към новата, бъдете възможно най-последователни и се опитайте да бъде достатъчно лесна, така че детегледачка или баба и дядо да могат да я изпълняват, когато не сте у дома.
Детето се събужда през нощта
Дори и най-добре спящите деца могат да преминат през периоди на недоспиване. Никненето на зъби, болестта и започването на нови етапи в развитието, могат да променят графика за сън на малко дете за няколко нощи или дори няколко седмици. Това се нарича регресия на съня при малко дете.
Ако сте изключили обичайните заподозрени, като зъби или болест, вероятно детето преминава през период на мозъчно развитие. Докато малчуганите усвояват нови умения, за тях е обичайно да се събуждат посред нощ, за да ги упражняват психически или физически. Това обикновено трае няколко нощи, след това сънят се нормализира.
Но когато събужданията в средата на нощта постоянно нарушават съня на семейството, може да се наложи да промените тактиката. Напомнете си, че вие сте родителят и отговаряте за ситуацията и е вашата работа като родител да задавате и поддържате здравословни граници и правила свързани със съня.
Детето не може да спи само
Някои малки деца просто не могат да спят сами, независимо какво опитвате, а причините могат да бъдат трудни за разбиране. За много малки деца тревожността от раздялата може да е причина, особено ако не получават много време през деня с родителите си.
Ако проблемът със съня на вашето дете е причинен от тревожност, отделете време през деня, за да поговорите за това. Дайте на детето си допълнително време, прегръдки и любов и не забравяйте да го похвалите всеки път, когато спи през нощта в собственото си легло.
Децата, които имат затруднения в сензорната обработка, също могат трудно да спят сами, защото чувството им за проприоцепция е изключено. Проприоцепцията е сложна поредица от мускулни и нервни комуникации, които казват на мозъка ви къде се намира тялото ви в пространството. Ако детето има затруднения с това, може да се събужда често през нощта и да има страх да не падне от леглото.
Ако подозирате, че проприоцепцията пречи на детето ви да спи добре нощем, опитайте да поставите леглото на детето до стена, да поставите матрака му на пода или да увиете малкото си дете, така че да се чувства по-спокойно през нощта.
Да спим заедно
Дори ако сте взели предпазни мерки, за да направите съвместното спане възможно най-безопасно, това може да не е най-добрият избор за всички участващи. Ако сънят ви или навиците на съня на партньора ви, нарушават спокойният сън на детето ви, то може да не получи необходимото количество или качество на почивка.
Малко дете се нуждае от много повече сън от възрастен – приблизително 13 часа в сравнение със 7 или 8 часа за възрастен. Ако детето ви редовно си ляга късно и се събужда рано (както правят много възрастни), то вероятно не спи достатъчно или компенсира загубата, като заспива в колата, на масата за обяд или вечеря или където може.
По-често обаче проблемите със съня възникват, защото родителите създават асоциация за сън (като заспиване в леглото на детето), в която вече не искат да участват. Ако съвместното спане е проблем за вашето семейство, задайте нова асоциации и ритуалите за лягане ще помогнат. Опитайте да прочетете на детето си книга на близкия стол, например.
Детето се нуждае от тренировка за сън
Ако нощните неприятности държат семейството ви будно нощ след нощ, може би е време да опитате с тренировка за сън. Първата седмица от това ще бъде най-трудната, но ако се прави последователно, не трябва да отнема повече от две до три седмици, за да се създаде нов навик за сън.
След като рутината за лягане е зададена, укрепването й е от съществено значение. Ако детето ви не остане в леглото или влезе в стаята ви посред нощ, върнете го обратно в стаята и му кажете, че трябва да остане в своето легло и да спи. Бъдете спокойни, но категорични. След като зададете очакванията, кажете лека нощ и излезте от стаята.
Ако вашето малко дете отново стане от леглото, спокойно го вземете обратно, без да превръщате това в драма. Запазете гласа си спокоен, докато твърдо повтаряте очакванията си. Ако детето ви не остане в леглото, опитайте да седнете близо, но не и на леглото, за да го успокоите физически чрез вашето присъствие.
Не позволявайте обаче детето да бъде извън леглото. Кажете веднъж, че ще седнете в близост и че трябва да остане в леглото си. След това не говорете повече и просто изчакайте. Не заспивайте на пода до леглото или в леглото, колкото и примамливо да ви изглежда това. Когато детето заспи, излезте от стаята.
След първата седмица трябва да видите рязък спад на времето, необходимо на вашето дете да заспи. Всеки ден трябва да става малко по-лесен. Ще отнеме време, но с търпение и последователност семейството ви ще има отново спокоен сън.
Източник: Verywellfamilly.com
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.