Практикуването на осъзнатост може да подобри мозъчната функция и работата на имунната система.
Сега, когато 2021 е тук, мнозина търсят нови начини за справяне със стреса. Въпреки че осъзнатостта и медитацията не са новост – има доказателства, които предполагат, че хората практикуват медитация повече от 5000 години – много хора се обръщат към тези техники, за да подобрят цялостното си благосъстояние. Осъзнатостта е техника, която включва обръщането на внимание на това, което се случва сега в настоящия момент, по приемащ, неосъждащ начин. Осъзнатостта се прилага за управление на стрес, безпокойство, хронична болка, загуба на тегло, по-добър сън и отказване от тютюнопушене.
Осъзнатост и медитация също са част от дейности и упражнения на ума и тялото като бойни изкуства, дихателни упражнения и йога и са интегрирани в основано на факти клинично лечение за хронична болка, тревожност и депресия. И то с основателна причина. Изследователите са установили, че практикуването на осъзнатост/внимателност и медитация може да подобри имунната система, да понижи кръвното налягане и дори да промени структурата и функциите на мозъка.
Почти всички изследвания са направени при възрастни, но последните проучвания показват, че вниманието и медитацията също могат да бъдат полезни за деца и тийнейджъри. Като невролог е интересно да изучавам как осъзнатостта влияе върху мозъка при деца и тийнейджъри, тъй като техният мозък все още се развива.
Вярвам, че вниманието и медитацията могат да бъдат особено полезни за деца и тийнейджъри, защото тези умения могат да укрепят мозъчните връзки, които контролират способността за фокусиране и концентрация и да регулират емоциите, които узряват през това време. Установяването на тези навици в началото на живота може също да постави практикуването на добри навици в живота за напред.
Какво е осъзнатост/внимателност?
Осъзнатост е умствена способност, която се различава при отделните индивиди, което означава, че някои хора по природа са естествено по-внимателни от други. Внимателността също може да бъде засилена чрез практика и през последните години се появиха много видове програми за обучение и практикуване на осъзнатост. Техниките, които включват внимателност, често са част от установени клинични лечения на различни здравословни проблеми, включително депресия, хронична болка и пристрастяване.
Някои практики по осъзнатост учат да обърнем внимание на мислите, чувствата и усещанията, които се появяват докато фокуса е насочен върху дъха. Можете да опитате това сега – вниманието ви може да се насочи към усещането за издигане и спадане на гърдите, което се случва при естествено дишане.
Ставате невнимателни, когато сте изгубени в мисли или когато умът ви се лута. Тенденцията на ума ви да се лута или да загуби фокус върху настоящия момент изглежда е „режим по подразбиране“ на функционирането на мозъка и може да бъде от полза, ако се използва правилно. Лутането на ума може да сътвори изкуство и да ви помогне да разберете какво мислят другите.
Неумението да контролираш мислите си обаче може да доведе до объркване и това може да е лошо за вашето здраве. Някои видове лутания на ума – като прекомерна тревога, фокус върху негативни неща или размишления върху миналото – са свързани с психични разстройства, включително тревожност, депресия и разстройство с хиперактивност и дефицит на вниманието. Едно изследователско проучване използва телефонно приложение, за да проследи над 2000 души в рамките на един ден и установява, че умът на повечето от тях се лута почти половината от времето, а също така, че хората са по-малко щастливи, когато умовете им не са спокойни, отколкото когато контролират мислите си съзнателно. Така че техниките, които могат да ви помогнат да останете съсредоточени в настоящия момент, като практикуване на осъзнатост, всъщност могат да ви направят и по-щастливи.
Внимателността също може да помогне за намаляване на разсейването. Децата, също като възрастните, често се разсейват. Това може да попречи на способността им да вършат училищна работа, да управляват взаимоотношения с приятели или семейство или ефективно да регулират емоциите си. Това е още по-голям проблем в днешния забързан свят с много разсейващи фактори наоколо. Сега дори е още по-трудно да останем фокусирани, докато повечето от нас работим от вкъщи заради пандемията от COVID-19.
Ефекти на осъзнатост върху развиващия се мозък
Изследванията за потенциалните ползи от практикуването на осъзнатост и медитация се увеличиха през последните няколко десетилетия. През 70-те години изследванията в тази посока бяха едва няколко за година, а сега средно всеки ден се публикуват повече от седем изследвания.
Благодарение отчасти на напредъка в изобразяването на мозъка, невролозите започнаха да разбират как вниманието и медитацията могат да му влияят.
По-внимателните деца са по-способни да действат осъзнато и да наблюдават и приемат своите вътрешни преживявания, без да ги осъждат. Също така, те съобщават за по-ниски нива на тревожност и мозъците им по-често преминават между различни състояния на свързаност.
Повече гъвкавост на мозъка може да помогне да се обяснят някои от положителните ползи от обучението по осъзнатост при деца и юноши, за които те съобщават. Изследванията показват, че внимателността е свързана с по-нисъки нива на стрес и тревожност и подобрения в самоконтрола, вниманието, устойчивостта и по-добро академично представяне в училищните години. Базираните на внимателност терапии също се оказват ефективни за лечение на често срещани детски разстройства като тревожност, която засяга почти всяко трето дете и „Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност“, който засяга около едно на всеки 10 деца и тийнейджъри. Наскоро се установи, че базирана на бойни изкуства терапия, която интегрира техники на внимателност и медитация, може да помогне на децата с рак и други хронични заболявания да се справят с болката и емоционалния дисбаланс.
Осъзнатост и училище
Много училища са възприели програми за осъзнатост/внимателност като начин да помогнат на учениците да разпознават по-добре своите мисли и емоции и да разберат по-добре как тези мисли и емоции влияят върху техните действия. Училищата, които са внедрили програми за осъзнатост, често съобщават за по-добри когнитивни резултати, по-нисък стрес, подобрено поведение в класната стая, по-добри социални умения и дори по-добри оценки по математика сред своите ученици. Внимателността може също да помогне на учениците да се справят с негативните ефекти от тормоза като цяло. Базираните на осъзнатост училищни програми могат да подобрят психичното здраве на учениците, като същевременно повишат и общите им академични резултати.
Източник: Thriveglobal.com
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.