STEM и STEAM подходите в съвременното образование съчетават знания и методики, чрез които по естествен и лесен начин се достига до учениците. Чрез тях се запазва любопитството и интереса на децата към иначе сложната материя за усвояване.
STEM /Science, Technology, Engineering, Math/ методът се основава на практическия подход при ученето. Комбинирането на различните предмети води до общо, цялостно разбиране на дадени понятия и теории, както и как те са приложими в реалния живот.
STEAM /Science, Technology, Engineering, Art, Math/ образованието възприема концепцията за STEM образование и го придвижва на следващо ниво, като в допълнение съчетава и различни видове изкуства.
Какво означава STEAM?
STEAM като абревиатура идва от английските думи за наука, технология, инженерство, изкуство и математика. Разширение на STEM образованието, създадено през 2001 г., STEAM образованието добавя изкуството към съществуващия набор от тематични предмети.
Първоначалните дисциплини на STEM са обединени с цел да подготвят младите хора за нарастващите нужди на глобалната работна среда, която все повече дава приоритет на този набор от знания и умения. По време на въвеждането новата методика, се усеща липса на интерес от страна на учениците, затова преподавателите и институциите се опитват да поставят по-добре акцента върху тези области чрез нововъведение.
Това води и до появата и развитието на STEAM.
STEAM дава възможност на учителите да използват обучение, базирано на проекти, което съчетава всяка от петте дисциплини и насърчава учебна среда, в която всички ученици могат да се включат и да дадат своя принос. За разлика от традиционните модели на преподаване, учителите, използващи рамката STEAM, обединяват дисциплините, използвайки синергията между процеса на моделиране, математическото и научното съдържание, например, за да се размият границите между техниките за моделиране и научното/математическото мислене. Чрез този холистичен подход учениците могат да упражняват едновременно двете страни на мозъка си.
Разликата между STEM и STEAM в образованието
Разликата между STEM и STEAM в образованието е интегрирането на редица предмети, фокусирани върху изкуството. Важно е да се отбележи, че те не се ограничават до това, което първоначално бихме могли да мислим за изкуство (естетическото изобразително изкуство, например), а по-скоро до всяка дисциплина, базирана на изкуството. Това включва социални науки, свободни изкуства, музика и физически изкуства.
Докато STEM образованието се стреми да преодолее много специфична “пропаст” в науката, технологиите, инженерството и математиката, STEAM образованието има за цел да предостави на учениците по-универсален и всеобхватен метод за разбиране на света около тях.
Въпреки тази основна разлика между STEM и STEAM образованието и двата подхода се основават на същите основополагащи принципи, които трябва да предоставят на учениците уменията да:
- мислят критично
- анализират проблемите
- бъдат иновативни в подхода си към предоставянето на практически решения.
Значението на STEAM образованието
Въпреки някои твърдения, че добавянето на изкуствата е отклонило вниманието от първоначалните учебни предмети за STEM, значението на неговата интеграция е жизненоважно. Сега е още по-силна и важна пресечна точка между науката, технологиите, инженерството, математиката и изкуствата. Въвеждането на този пети елемент позволява на учениците да бъдат по-креативни в подхода си за решаване на проблеми, като използват изобретателни и иновативни умения, придобити чрез изучаването на изкуствата, които свързват тези различни области.
Този подход на “съвместно мислене” подготвя учениците в STEAM образованието за живота след училище. STEAM образованието насърчава проучването и обучението, базирано на процеси, вместо просто да насърчава учениците да преразглеждат факти, и да използват това като маркер за успех. STEAM подготвя учениците за типа подход, основан на научни изследвания, необходим за по-нататъшното образование, както и ги настройва за нуждите на работнaтa среда в 21-ви век.
Притежаването на комбинация от творчески и аналитични умения е по-важно от всякога в съвременния пазар на труда, тъй като ролите стават многостранни и изискват подходящ адаптируем набор от умения. Професиите в индустрията STEAM нарастват два пъти по-бързо от тези извън нея, като сега работодателите търсят по-широк спектър от умения при всеки кандидат. Например, ролята на графичния дизайнер преди време може да е изисквала само владеене на визуални изкуства и дизайн, сега същата роля може да включва нуждата от умения като програмиране и други умения от STEM областта.
Ползите от STEAM образованието
STEAM образованието има следните цели:
- Стимулира иновациите като насърчава работодателите да поставят акцент върху изкуствата при набирането на персонал;
- Насърчава включването на множество области на изкуството в челните редици на образованието;
- Подобрява STEM образованието и научните изследвания, като интегрира изкуствата.
Въз основа на тези цели, ползата от STEAM образованието е в подобряване на качеството, разнообразието и иновациите на съвременната работна сила чрез интегрирането на множество дисциплини в образованието.
Традиционният подход за преподаване на отделни предмети изолирано вече не отговаря на предизвикателствата на съвременния свят, общество и работна среда, а обучението на учениците как да преминават успешно изпити в различни области – днес не е достатъчно. STEAM образованието предлага интердисциплинарен, цялостен подход към образованието, който подготвя учениците за по-нататъшно обучение, както и за тяхната бъдеща професионална реализация. Рамката STEAM не само учи учениците как да мислят критично, да решават проблеми и да използват креативност, тя подготвя учениците да работят в области, които са готови за растеж.
В един постоянно променящ се, все по-сложен свят е по-важно от всякога младите хора да развият знания и умения за решаване на проблеми, да могат да осмислят информацията и да знаят как да събират и оценяват доказателства, за да вземат решения.
Днес все повече училища по целия свят търсят начини за интеграцията на STEAM в образователната среда. В България STEAM образованието все още няма широко приложение и е свързано предимно с въвеждане на програми STEAM в отделни образователни институции.
Едно от иновативните училища в гр. София – Частно основно иновативно училище “Светлина” вече обяви, че ще стартира новата учебна година с нова STEAM паралелка в 1 клас. В Образователна група „Светлина“ ранното професионално ориентиране е част от образованието и развитието на децата още от тригодишна възраст, която дава стимул и увереност за следващата крачка – интегрирано преподаване на учебното съдържание по математика, природни науки, инженерство, програмиране и различни видове изкуства под шапката на STEAM.
Освен с въвеждането на дисциплините от STEAM като част от обучителната програма ще бъде създадено и учебно пространство по модел на холистична образователна среда, следвайки стандартите на Архитектура “Образование 3000”. Пространството ще бъде организирано в среда, близка до природата – интериорно и цветово; ще бъде предвидено място за физически активности, антистрес техники и техники за концентрация; както и за развитие на емоционалната интелигентност, която вече доказано е приоритет сред значимите работодатели. Ще бъде развивано чувството за пространство на споделеност и грижа един за друг с включването и на социално значими проекти и доброволчество.
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.