И как да помогнете на детето си да прави добри избори.
Независимо с тийнейджър от коя възрастова група говорите, най-вероятно ще чуете от него/нея за високите нива на стрес, на който е подложен: натискът да постига високи академични успехи, да влезе в добра гимназия/университет, да бъде в добра форма, да бъде красив/а, да е слаб/а, да намери своята страст. Институтът за свобода, базиран в Ню Йорк е развил своя програма, която се фокусира върху юноши, изложени на риск от употреба на алкохол и наркотици. Тя оценява нарастващите изисквания към подрастващите, съчетани с начина на живот на 21-ви век, което прави децата по-уязвими от всякога към злоупотреба с наркотици и всякакъв вид пристрастяване.
Чрез тяхната нова книга „Останете свързани: Помогнете на вашия тийнейджър да се ориентира при трудни избори“, институтът предлага на родителите ръководство за някои от типичните сценарии, които могат да накарат децата да затънат дълбоко в употребата на забранени вещества, както и дава практически съвети за това как можем да ги отклоним от тези рискови ситуации. Ето и откъс от книгата.
С нарастващите изисквания, отправени към тийнейджърите днес, те са особено уязвими към опасностите от злоупотреба с наркотици и развитие на зависимости. По-долу ще намерите актуални тенденции в поведението на тийнейджърите по отношение на употребата на алкохол и други наркотици и стратегии, които да използвате, за да противодействате на вярванията и практиките, които вашият тийнейджър може да срещне.
Предварителна загрявка
Това включва приемане на големи количества алкохол и/или други наркотици с цел бързо и интензивно опиянение, така че „силната емоция“ да може да се поддържа в продължение на няколко часа. Тийнейджърите често се „подготвят“ преди училищни събития, семейни срещи или други социални ситуации, при които достъпът до вещества ще бъде ограничен или забранен. Често „предварителните игри“ се случват в таксито или колата по пътя към събитието или на ъгъла на улицата извън събитието. Това може да се случва и в дома на детето, чиито родители са навън, не са наясно или са твърде либерални към неговото поведение. Алкохолът може да бъде скрит в бутилки с вода, кутии със сода или други безобидно изглеждащи контейнери, и да бъде отнесен по пътя към събитието.
Какво да направите: Говорете с детето си за опасностите от такава предварителна подготовка и забраната ви това да се случва във вашия дом, но и по принцип. Ако знаете, че детето ви ще ходи на танци или на частно парти, напомнете му, че вашето правило, което не подлежи на договаряне, е да НЕ пие, преди да отиде. Запознайте се с плановете му за времето преди събитието. Планирайте да прекарате това време с детето си (т.е. вечеря, кино, театър или концерт) или поканете приятелите на детето си на вечеря и филм в дома ви преди събитието, след което ги придружете до мястото. Ако тийнейджърите дойдат у дома ви, за да се приготвят заедно, уверете се какво точно правят и не ги оставяйте без надзор.
Работете здраво, разпускайте здраво
Тийнейджърите в рейнтинговите училища често казват, че строгостта в учебните им седмици изисква почивните дни да бъдат прекарани в безделие и напиване и/или силни емоции. Много тийнейджъри вярват, че алкохолът и други наркотици са тяхната награда за упорита работа, идея, извлечена от култура, която представя употребата на наркотици за отдих като идеалната противоотрова на стреса и високите постижения и успех. Всъщност някои ученици дори съобщават, че родителите им подкрепят купоните им, стига да се правят „отговорно“ и да не оказват незабавни последици върху академичните или спортните постижения. Виждаме това най-драматично под формата на награди като пътуване през пролетната ваканция самостоятелно и други. Такива пътувания са известни с обилно пиене и употреба на други наркотици.
Какво да направите: Ако вашият тийнейджър се оплаква, че изпълнените със стрес седмици на упорито и активно учене заслужават награда, първо признайте и похвалите постиженията му. Посочете, че постигането на академични цели носи вътрешни награди, които изграждат много повече увереност и удовлетворение, отколкото една нощ на пиене. Подкрепете тийнейджъра си като кажете: „Толкова се гордея с твоите усилия и упорита работа. Искам да се отпуснеш и да си починеш по един здравословен и безопасен начини. “ Отбележете благодарността за усилията на вашия тийнейджър, като му предложите да приготвите любимо ястие, да отидете в любим ресторант, да приемете приятели в дома си или да планирате забавна дейност през уикенд по избор на вашия тийнейджър.
Социално общуване
Тийнейджърите често признават, че използват алкохол, за да намалят неловкостта и несигурността, които изпитват в социалните ситуации. Ако тийнейджърите очакват, че ще се срещнат с връстници, с които биха искали да се „закачат“, те използват алкохол, за да облекчат временно безпокойството си и да улеснят взаимодействието. С течение на времето обаче много юноши започват да разчитат силно на вещества в социални ситуации, създавайки фалшиво схващане, че общуването без патерицата на психоактивно вещество е невъзможно. Чуваме за това явление твърде често от зависими, които са прекарали формиращите си години в мъглата на алкохол и други наркотици. След като се възстановят, те се борят да се научат как да се справят с рисковете и страховете от социализиране без вещества.
Какво да правите: Говорете с тийнейджърите си за това колко нормално е да се чувстват притеснени в нови социални ситуации. Уверете ги, че единственият начин да преодолеят това чувство е да изпитат неловкостта, без да посягат към алкохол или каквато и да е форма на наркотик. Усещането ще намалее с практиката, тъй като те стават по-уверени в себе си. Кажете на тийнейджърите, че ако пият, за да премахнат усещането, то просто се прикрива за момент, но не изчезва и в крайна сметка винаги ще трябва да пият, за да се чувстват нормално. А така започва пристрастяването.
Забранени субстанции и интимност
Много ученици съобщават, че „закачките“ се случват изключително под въздействието на алкохол и/или други наркотици. Комбинацията от субстанции и бурна младост може да доведе до вредни преживявания, както психологически, така и физически, които карат тийнейджърите да се чувстват неудобно и опасно. Потенциално травмиращите преживявания включват участие в незащитен интимен контакт; без ясни спомени, но разстройващи емоции за събития; и физическо насилие. Всъщност по-голямата част от преживяната интимност, за която учениците ни съобщават, че се чувстват тревожни и/или съжаляват, включва алкохол.
Какво да направите: Говорете с тийнейджъра си за вашите надежди, че интимният живот ще бъде избор, който той/тя прави, когато е готов/а и че трябва да бъде личен, интимен, безопасен и по взаимно съгласие. Обяснете, че алкохолът и други наркотици не само потискат или маскират онези качества, които правят интимността положително преживяване, но също така е много вероятно да го превърнат в опасно преживяване както емоционално, така и физически.
Лекарствени медикаменти
Много ученици съобщават за широко експериментиране с лекарства, отпускани с рецепта в тяхната социална среда. Тези лекарства са лесни за достъп и често се възприемат както за нещо със страхотен ефект, така и за безобидни. Някои по-малки ученици съобщават, че са притискани да продават своите рецепти за лекарства, ако приемат такива, на по-големи деца.
Какво да направите: Говорете с тийнейджъра си за опасностите от злоупотребата с лекарства, отпускани по лекарско предписание. Не само защото злоупотребата с лекарства е емоционално опасна, но тя също е бърз път към пристрастяването и е незаконна. Подкрепете вашия тийнейджър в развиването на увереност да прави всичко възможно информирано, без помощта на лекарства с рецепта. Уверете се, че обръщате положително внимание на вашия тийнейджър в моменти, различни от забележителни постижения или резултати. Реагирайте бързо, ако лекарствата с рецепта за промяна на настроението липсват от кутията ви с лекарства. Следете отблизо лекарствата с рецепта на вашия тийнейджър и помолете екипа в училището на детето ви да съдейства за тяхното съхранение, ако тийнейджърът се нуждае от достъп до тях в училище.
Игри с пиене на алкохол
Днес учениците участват в игри с пиене, популяризирани от по-големи гимназисти, чиято единствена цел е бързо и интензивно да станат опиянени. Тийнейджърите често вярват, че наличието на висока толерантност и възможността да останат в тези игри по-дълго от другите е знак за сила, а не за податливост на човек към алкохолизъм. В резултат на това тийнейджърите, които играят тези игри, излагат мозъка си на токсични нива на алкохол често, вероятно два пъти седмично (обикновено петък и събота вечер). Това ги излага на тревожно висок риск от развитие на алкохолизъм. Освен това, поради бързите темпове и количеството алкохол, тийнейджърите често изпитват алкохолно отравяне и / или затъмнения като и двете са изключително опасни за непосредственото и дългосрочно здраве на тийнейджърите.
Какво да направите: Говорете с тийнейджъра си за опасностите от игрите с пиене на алкохол. Ясно заявете очакванията си да се пази от подобни игри не само, за да не пострада, но и за да се предпази от излагане на поведението и последиците от тежкото пиене на другите. По-специално, подчертайте, че пиенето на алкохол излага човек на голям риск от развитие на алкохолизъм.
Ичточник: Childmind.org
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.