Магдалена Димитрова е оперативен директор на Образователна група „Светлина“, в която влизат частни детски ясли и градини, основно училище „Светлина“ и първата в България професионална гимназия по дигитални умения „СофтУни Светлина“. Завършила е Университетът за национално и световно стопанство със специалност Човешки ресурси. Притежава допълнителни квалификации и сертификати от различни тренинги в сферата на развитието на бизнес компетенции, коучинг за постигане на цели, коучинг за лидери и други. Писател и издател на книги, с три авторски книги, две от които са обявени за бестселъри за 2017 и 2019 година.
- Как се роди идеята за социалната кампания на ОГ “Светлина” тази година – “Символи на времето”?
Всяка година ОГ “Светлина” прави социална кампания, която помага на целия екип да гори в корпоративните ценности, но и да възпитава такива у децата. Досега винаги посоката е била към природата и Планетата Земя, т.к. това е мисия, която сме прегърнали. Неслучайно рожденият ден на Светлина е на 22.04 – Денят на Земята. За първа година решихме да се обърнем към семействата на Светлина – родители и деца – с въпроса коя да бъде следващата ни социална кампания. Имаше много интересни предложения, много идеи за годините напред, но направи впечатление, че много от предложенията им бяха свързани с темата за българщината. Това ни наведе на мисълта, че ако социалните политики около темата за екологията и земята са отнесени към бъдещето и онова, което наследяват децата ни от нас, то българщината са миналото, корените ни, с които трябва да се гордеем и да се свързваме, за да отключваме потенциала си. И така решихме да редуваме социалните кампании за напред – една година тема за бъдещето и една година тема за миналото. А каква по-голяма и силна тема около българщината, ако не българската шевица и силата на символите, които тя носи.
- Какво е посланието, което искате да отправите към децата, родителите, учителите и всички, които ще се докоснат до кампанията?
Посланието на тазгодишната кампания е да възпитаме у себе си и у децата ни навика да се обръщаме към миналото и силата на българския род и всички велики неща, чрез които той е “пораснал” през годините. Шевицата и елементите, от които е изградена, е толкова богата и цветна тема, че съм сигурна, че учителите с лекота ще успеят да я интегрират в уроците си.
- Основният елемент на кампанията са шевиците. Каква символика е скрита в тях и защо са важни за нас?
Шевицата е основен символ, интегриран навсякъде в българската култура и фолклор. Тя е средство за пренос на информация. Какъв по-добър старт на тази нова посока в социалните кампании, които интегрираме в образователния процес през годината, от един различен формат за пренос на информация.
- Интересуват ли се съвременните деца от българските традиции и символи и в частност от шевиците? По какъв начин ще събудите любовта и интереса им към тях?
Истината е, че всички теми досега, които сме разглеждали свързани с екологията, са се прегръщали с огромен ентусиазъм от децата и семействата на Светлина. Вярвам, че екипът ни ще успее да запали всички отново за тази богата тема. Още на първите срещи относно кампанията екипите вече генерираха много идеи, свързани с това как ще интегрираме това знание по интересен и забавен начин за децата – през клубове за везане на шевица, лагери с такава насоченост, рисуване върху чаши, тъкане, арт инсталации с капачки, изложби в колаборация с други институции в България и чужбина, правене на информационен сайт от гимназистите в Софтуни Светлина, създаване на дигитална игра с шевици и още безброй идеи, които аз лично нямам търпение да видя реализирани. А съм сигурна, че тепърва колегите ще генерират още и още възможности за разпалване на искрата в децата. Забелязала съм, че когато предоставяме истински стойностни неща особено с по-дълбок смисъл, на новите деца не им трябва много, за да прегърнат и умножат многократно онова, което ние предоставяме.
- Ако можете да създадете шевица, която олицетворява “Светлина”, какви елементи бихте включили в нея и как би изглеждала тя?
Бих включила елемент за безкрайност, защото децата са именно това.