Всички искаме най-доброто за нашите деца. Ако детето ни счупи ръката си, отиваме направо в болницата, но ако същото дете изразява безпокойство или изглежда депресирано, много родители не са сигурни какво да правят.
Точно като възрастните, децата преминават през трудни периоди, когато се нуждаят от помощ, насоки или просто от някой, който да ги изслуша.
Децата се справят със стреса в училище, прояви на тормоз, проблеми с приятели, скръб и тревожност, породени както от пандемията, така и от естествените за израстването промени. Понякога обаче се смущават или се страхуват да кажат на родителите си, че нещо не е наред, а друг път възрастните не могат да преценят дали проблемът е мимолетен или е нещо по-сериозно. Винаги има възможност да се помогне на всяко дете, независимо от възрастта и никой родител не трябва да се чувства сам, когато става въпрос за психичното здраве на децата.
Ето някои признаци, че детето ви трябва да говори с терапевт:
- Промяна на навиците за хранене или сън
Ако навиците за хранене или сън на вашето дете са се променили драстично, не пренебрегвайте този знак. Да спи твърде много или изобщо да не спи е червен флаг за тревога, а новите хранителни навици може да са признак за хранително разстройство.
- Прояви на разрушително поведение
Ако детето ви има прояви на повтарящо се унищожително поведение, важно е то да говори с терапевт. Саморазрушителното поведение включва порязване, забиване на ноктите в кожата, за да се опита да си причини болка или други актове на самонараняване. Други вид разрушително поведение включва употребата на алкохол и/или наркотици.
Този вид поведение е маска, която „вцепенява“ по-дълбокия гняв, болка или негодувание. Помощта на терапевт може да промени изцяло нещата в такива ситуации.
- Екстремни чувства на тъга или безпокойство
Ако детето изглежда необичайно тревожно, тъжно или раздразнително за продължителен период от време и това пречи на способността му да извършва обичайни за ежедневието му дейности, е добра идея да потърсите помощ. Обърнете внимание, ако детето ви плаче много или прекомерно се тревожи.
- Лошо поведение
Ако поведението на детето ви тормози семейството ви или пък създава проблеми в училище, това може да е сигнал, че се случва нещо с него. Много деца изразяват емоции чрез негативно поведение, като например грубо отношение, влизане в остър спор с учители или спречкване с приятели, така че преди да реагирате и да наказвате, помислете дали разговорът със специалист няма да е по-добро решение.
- Изолиране от приятели
Социалното отдръпване или изолацията от връстници е знак, че нещо може да не е наред. Освен физическо отръпване, това може да включва промяна на поведението и в социалните медии и това важи в голяма степен, ако промяната е твърде драстична спрямо обичайните за детето контакти.
- Регресиращо поведение
Обичайно е децата да регресират след големи промени в живота, като раждане на нов брат или сестра, преместване или развод между родителите им. Въпреки това, регресии като прекомерен страх, прояви на истерия и прекомерна привързаност, които не са свързани с промяна, може да са признак на проблем.
- Повишени физически оплаквания
Понякога проблемите с психичното здраве при децата приемат формата на физически симптоми, като главоболие и стомашни болки. След като изключите действителни медицински проблеми с лекар, следващата ви стъпка може да бъде терапевт.
Някои житейски преживявания по своята същност са трудни, стресиращи или емоционални и би било от полза за вашето дете, ако има специалист, с когото да разговаря извън семейната среда.
- Често говори за смърт
Нормално е децата да изследват концепцията за смъртта и да говорят за нея по любопитен начин, но многократните разговори в тази посока са червен флаг. Слушайте внимателно при поява на изявления за самоубийство или мисли за убийство на други хора. Всеки разговор за самоубийство или убийство на друг човек изисква незабавна помощ.
Ситуации, в които терапевтът може да помогне
Следните ситуации включват промени в живота или стресови ситуации, с които детето ви може да не разполага с подходящите инструменти, с които да се справи. Възрастните отиват на терапия поради много от тези причини, така че е разбираемо детето да е тъжно, объркано или разочаровано и да няма правилните умения за справяне и/или просто да има нужда от някого, с когото да говори и това не е неговият родител:
- Спорове за попечителство;
- Раздяла с партньор;
- Справяне със смърт в семейството или близък приятел;
- Поява на брат или сестра;
- Лечение на сериозно, остро или хронично заболяване;
- Преместване в друго жилище или смяна на училище;
- Развод на родители;
- Физическо или емоционално насилие или други травматични събития;
Нормално е да се притеснявате, ако вашият тийнейджър се държи нехарактерно. Но също така е важно да бъдете проактивни и да дадете на детето си инструментите, с които да може да се справя с чувствата си. Ръководството на професионален съветник или терапевт, който е специализиран в проблеми, засягащи тийнейджърите, може да бъде невероятно полезно за деца, които преминават през труден период. Терапията предлага на тийнейджърите безопасно пространство за споделяне на чувствата и ръководство, което да им помогне да преодолеят своите предизвикателства.
Източник: Verywellfamily.com
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.