Лилия София Попганчева е групов аналитик и умствен треньор (mental coach). Лилия е обучена в психодрама метод (НБУ), групова анализа (Виенски университет “Зигмунд Фройд”), метода Soul Detective Work (енергийна психотерапия), mental game coaching (спортна психология, Peak Performance Sports), рейки, дихателни и медитативни техники. Лилия има практика за семейна и индивидуална терапия, специализира работа с деца и тийнейджъри в Образователен комплекс “Светлина”, семинари за родители и е ко-водещ на семинара “План да бъда” на Фондация “Мога сам”.

- Днес е Празникът на любовта, според вашият опит и практика, смятате ли, че децата днес вярват в любовта?
Вярата в любовта е пряко свързана с усещанията и атмосферата в дома и семейството. Когато едно дете получава обич, подкрепа и грижа от родителите си, изгражда умения да разпознава и цени любовта, да умее да я изразява и търси в своя живот.
- В този дигитален свят, когато децата, по-активно тийнейджърите, все повече общуват и „живеят“ онлайн, как могат те да създадат и да усетят кога взаимоотношенията помежду им са истински?
Социалните медии бяха изключително демонизирани през последните години и е факт, че те имат вреден ефект върху мозъка на децата и върху тяхното общуване – чисто физиологичен, както и емоционален, и социален. Това, което се случи последната година, покрай наложената изолация, всъщност промени тяхната роля и благодарение на социалните медии, хората успяха да останат свързани с другите и да не се чувстват толкова изолирани. В този смисъл, когато социалните медии са употребявани с определена цел и с мярка, могат да бъдат изключително полезно средство. От значение е ролята на родителя за регулиране на тяхната употреба. Доказано е, че дигиталните устройства са пристрастяващи, така че е важно да има контрол и разговори в семейството на тази тема. Децата всъщност имат своето съзнание и собствен стремеж за здраве, развитие и благоденствие. Важно е да не ги подценяваме, а да им обясняваме ползите и вредата, така че постепенно те самите да развият умения за саморегулиране. Ако едни взаимоотношения са истински, те неминуемо „търсят“ жив и реален контакт, извън екраните и устройствата. И самите деца усещат нуждата от тази реална споделеност.

- Оказва ли влияние първата любов върху развитието на тийнейджъра?
Статистиката (в САЩ и Европа) показва, че все по-малко тийнейджъри са в любовни интимни взаимоотношения. Този спад, който се наблюдава от началото на 2000 година като постоянна и стабилна тенденция, е много вероятно повлияна и от социалните медии. Разбира се, първата любов оказва влияние върху начина, по който младите хора израстват след това, но всъщност по-голямо значение за развитието им имат взаимоотношенията в семейството. Например за едно момиче, отношенията с бащата са по-определящ фактор за нея, отколкото първата любов. Ако в семейството има подкрепящо отношение с ясни роли и свободно споделяне в среда на взаимно уважение и обич, то това е много по-важно, отколкото как ще бъде преживяна тази първа любов.
- Как тийнейджърите да се справят по-лесно с разочарованията, които неизменно съпътстват любовта в тези години?
Разочарованията и стресовите ситуации всъщност са ценни, полезни моменти от израстването. Но всички сме хора и тези моменти неминуемо ни разклащат. Дори ние възрастните хора през целия си живот се учим да приемаме провалите и разочарованията като възможности за развитие. Благодарение именно на такива моменти се научаваме на нови умения и изграждаме свой вътрешен ресурс за справяне. Желанието ни на всяка цена да предпазим децата от разочарования, всъщност осакатява тяхното развитие.
- В този смисъл, до колко родителите трябва да се намесват в трудни за своето дете ситуации?
Ролята на родителя на дете в тийнейджърска възраст е да поддържа живо общуването, да има споделяне и от страна на родителя, и от страна на детето, да има взаимност, за да продължи да се изгражда доверие помежду им.
До колко да се намесват зависи от конкретните отношения и доколко детето дава и допуска в личния си свят. Много често родителите омаловажават силата на чувствата и леко подигравателно или грубо дават съвети и напътствия. Когато се появи любовта, този първи опит за значима връзка и чувства извън семейството е истински трепетно преживяване и носи целия заряд на по-зрялата любов. Ако покажем приемане и разбиране на тези емоции в младежите, ще имаме възможност за по-голяма близост. Близостта е изключително важна в този момент, за да може да регистрираме по-продължителни промени в поведението и евентуално депресивни признаци.

- Какъв съвет бихте дали на родителите свързан с детската емоционалност и как да им помогнем да осъзнават и разбират чувствата си?
Първо бих посъветвала за искреност. Емоционалната интелигентност в голяма степен се попива от родителите. Начинът, по който родителите се справят със своите емоции и чувства, е първият модел на поведение, което детето вижда и съответно учи и подражава. Доколко ние като родители показваме себе си и своето истинско лице или издигаме фасада и играем определена роля пред децата си, в която се преструваме, например, че няма проблеми, че винаги сме силни и се справяме с всичко. Това изгражда или разрушава уважението на собствените ни деца към нас самите. Важно е да знаем, че порасналите деца, младежите, имат изключително прецизен сензор за нашата искреност.
Друго, което бих насърчила родителите, е да не допускат грешката да подценяват децата си (всъщност, независимо на каква възраст са, но особено в подрастваща). Подчертано да общуваме с тях като с равни, с уважение и приемане.
И накрая, бих казала, да учим децата си на истински ценности, такива като от старите книги, общочовешки – човеколюбие, благородство, щедрост, добрина и други. А през тези качества да им внушим, но и покажем, че щастието е въпрос на избор, въпрос на гледна точка. Всичко е въпрос на гледна точка – и в болката има любов, когато я видим. Както вече не едно изследване показва, хората не стават по-щастливи от материални придобивки или отлични постижения, а от начинът, по който гледат на живота си и на свързаността, която имат със себе си и близките си.
- Благодаря ви!
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.