Редица проучвания показват, че колкото по-рано детето започне да учи втори език, толкова по-добре, поради повече от една причина. Някои изследователи смятат, че уменията за усвояване на втори език достигат връх на или преди 6 – 7 годишна възраст. Други твърдят, че този период обхваща и времето на пубертета. Но всички те са съгласни, че за дете извън пубертета е много по-трудно да научи нов език.
Защо да започнете обучението на втори език, когато детето е на 3 или 4 години?
Ако бяхте задали този въпрос преди няколко години, всички биха се изненадали много. Беше немислимо децата на тригодишна възраст да могат да научат втори език, като се има предвид, че все още не са усвоили майчиния си.
В днешно време обаче резултатите от изследванията показват нещо напълно различно. Изследвания на Харвардския университет потвърждават, че креативността, уменията за критично мислене и гъвкавостта на ума се подобряват значително, ако децата учат втори език в по-ранна възраст. Смята се, че предучилищните години, особено първите три години от живота, са жизненоважен период в живота на детето. Тогава се полагат основите на нагласите, мисленето и ученето, наред с много други умения.
Между 0-3 годишна възраст мозъкът на малките деца е изключително подходящ за изучаване на втори език, тъй като се намира в най-гъвкавия си стадий. Всъщност, двуезичните бебета се отличават с изумително лесна смяна на езика още на 6-месечна възраст. Малките деца могат да научат втори език толкова лесно, колкото се научават да ходят и учат основния си език.
Използването на тази естествена способност се насърчава много, защото изучаването на втори език е толкова лесно, колкото и изучаването на първия за едно малко дете. Може да звучи като огромна тежест, но всъщност не е така. Човешкият мозък е изумителен. От момента, в който сме родени, ние се учим чрез шест основни метода:
- Визуален;
- Вкус;
- Мирис;
- Звук;
- Допир;
- Действие;
Въз основа на информацията, която получаваме през първите няколко години, всичко, което сме научили, се развива по-късно в живота. Изследванията показват, че 50% от способността ни да учим се развива до 4-годишна възраст и още 30% до 8-годишна възраст. Ето защо тригодишните деца се насърчават да учат втори език. Това обаче не означава, че 80% от знанията или интелигентността на човек се формират преди да навърши 8 години. Това просто означава, че децата развиват основните си умения за учене през първите няколко години от своя живот.
Проучванията показват, че колкото по-малък е обучаемият, толкова по-лесно може да възприеме произношението и да пресъздаде нови звуци.
След тийнейджърските години мозъкът се променя и става по-трудно за възрастен да научи чужд език. Това не означава, че в по-късен етап не бихте могли да научите нов език, а само, че няма да можете да го направите по същия начин като едно дете, защото механизмите, които подпомагат изучаването на езици, не са същите като във възрастта между 2 и 5 години.
Има три основни причини, поради които се смята, че способността за изучаване на нов език намалява след 18 годишна възраст: социални промени, намеса от основния език и продължаващо развитие на мозъка. На 18 години децата обикновено завършват гимназия и продължават да учат в университет или започват работа на пълен работен ден. След като го направят, те вече няма да имат същото свободно време, възможност или среда за учене, за да изучават втори език, каквито са имали като по-малки. Също така е възможно, след като човек овладее първия език, уменията, които е усвоил, да пречат на способността да научи втори. И накрая, промените в мозъка, които продължават през късните тийнейджърски години и началото на 20 -те години, могат по някакъв начин също да затруднят обучението.
Децата научават по-добре втори език, ако са го усвоили в семейните си общности, а не в класната стая.
Освен допълнителното владеене, двуезичните деца не само говорят два езика по-рано от другите едноезични връстници, но също така са по-добри в изпълнението на задачи, които изискват промяна на вниманието. Изследванията доказват, че децата, които първо усвояват майчиния си език и след това учат втори език, овладяват чуждия език, но така и не успяват да достигнат нивото на владеене на тези, които са усвоили двата езика едновременно.
Ами двуезичните деца, които смесват думи от два езика? Трябва ли да се притеснявате за това?
Не се страхувайте, че изучаването на два езика ще обърка или разсее вашето дете. Не забравяйте, че мозъкът им е гъвкав и уменията, които се развиват отвъд изучаването на втори език са неизмерими. Двуезичните деца научават, че обектът остава същият, въпреки че има различно име в различните езици. Проучванията също така многократно сочат, че изучаването на чужди езици увеличава уменията за критично мислене, креативност и гъвкавост на ума.
Да, може да срещнете гледни точки, които осъждат превключването от един език на друг, идващи от образователни и здравни специалисти, които виждат това като пречка за езиковото развитие на децата. И все пак доказателствата показват, че всички двуезични хора (без значение на тяхната възраст) понякога използват и разменят думи от различни езици, което не е индикация за езиково разстройство или объркване.
Когато става въпрос за деца в предучилищна възраст, които учат втори език, те могат да превключват между тях поради множество причини. Като се има предвид, че двуезичните деца обикновено не владеят в еднаква степен двата езика, е възможно да превключват между тях, докато разговарят с другите. Понякога те ще избират по-добре познати думи, независимо от кой език идват. Това, разбира се, води до смесване на думи от двата езика в изречение.
Трябва също така да се отбележи, че двуезичните деца (дори двегодишните) са забележително запознати с езиковите предпочитания на човека, с когото разговарят. Това ги прави напълно способни да използват най-доброто от двата езика, за да предадат посланието си на своите връстници. Така че не е необичайно да виждате двуезични деца да използват езика, който партньорът им в разговора най-много обича!
След като навършат четиригодишна възраст, двуезичните деца са по-наясно кой език да използват в общността и обществените места. Можете също така да очаквате те да са разработили достатъчен речник както на майчиния си, така и на втория език, и ще могат да поддържат разговор на един език, вместо да превключват. Ясно е, че малките деца изучават чужди езици с голям потенциал и способности, които ние, родителите, не вярваме, че могат да имат на такава ранна възраст!
Дори като родител да не сте убедени коя е най-подходящата възраст детето да започне да учи втори език, винаги можете да му дадете възможност да опита. Ако видите, че изпитва сериозни затруднения, то вие знаете по-добре от всеки експерт, какво да правите. В края на краищата, винаги има време да научи нещо ново, дори на малко по-голяма възраст.
Източник: Parents.com
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.