Венцислава Николова е ръководител „Подбор“ и Център за знание, „Еконт Експрес“ ООД. Тя се грижи за откриването на подходящите хора за „Еконт“ – тези, които ще допринесат с таланта си за бъдещето, както на компанията, така и на България. Работи активно, за да бъде усъвършенстван процесът на подбор, въвеждането и развитието на експертите в компанията.
Еконт Експрес и Еконт: „Куриери на бъдеще“ са част от нашите партньори в реализацията на дългоочакваното второ издание на единствения по рода си семинар за тийнейджъри – Teen Power: Промени живота си за 6 часа, който тази година ще се проведе на 4 юни (събота) от 11 до 17 ч. в Международното висше бизнес училище на ул. Винсент Ван Гог N:7 в гр. София. Pedagogika.bg е част от организаторите на събитието, съвместно с Фондация „Бъдеще в Светлина“ .
- Здравейте, можете ли да ни разкажете малко повече за кампанията: Куриери на бъдеще“, която стартирахте през миналата година съвместно със „Заедно в час“?
„Куриери на бъдеще“ е съвместна дарителската инициатива на „Еконт“ и „Заедно в час“.
Целта на кампанията е да съберем 1 милион лева, с които да подкрепим дейността на „Заедно в час“ в различните програми на фондацията в цялата страна.
Всеки може да се включи като дарител в „Куриери на бъдеще“ и да подкрепи инициативата, като направи дарение във всеки офис на „Еконт“, през куриер или през сайта на инициативата – куриеринабъдеще.com.
- Защо решихте да започнете тази инициатива и каква е основната цел на кампанията?
Започнахме тази кампания, защото желанието ни е да бъдем активни в промяната на България и българското образование. Силно сме притеснени от растящата функционална неграмотност на децата ни и решихме, че е много по-добре да направим нещо, отколкото да останем безучастни наблюдатели.
Наблюденията ми през последните години са, че ние, българите, можем да се обединяваме около общи каузи. А каква по-добра обща кауза от качествено образование за всяко българско дете? Товане е задача само на Министъра на образованието или на МОН. Това е наша обща задача – на бизнеса, на родителите, на учителите, на обществото, на експертите.
Затова и целта на кампанията е да наберем достатъчно инвестиции, които да подпомогнат организации като „Заедно в час“ да стартират реформата на образованието отдолу нагоре.
- Вие също така подкрепяте събитието за тийнейджъри „Teen Power: Промени живота си за 6 часа”, което е създадено специално в подкрепа на младите хора. Защо са важни тези инициативи според вас?
Младите хора имат нужда да се докоснат до професиите, в които някой ден ще стават експерти. Един от начините е точно инициативата “Teen Power”, където ще видят хората от бизнеса, какво правят, как го правят, как изглеждат, кои са. В училище все още е трудно да усетят какво наистина означава да си предприемач, продуцент, актьор. А на събитието ще получат знания и практически опит от първа ръка. И тези знания ще са както за плюсовете, така и за минусите на тези професии. По този начин заедно създаваме среда за младите да се ориентират рано и да вземат информирани и логични решения.
- Имате ли лична история/среща от тийнейджърските си години, която е била повод за вдъхновение и ви е мотивирала към промяна в живота ви?
Аз лично силно вярвам в личния пример. В училище и университета се вдъхновявах от учителите и преподавателите си (благодаря Ви, г-жо Върбанова, г-жо Вартан и доц. Коцев). След това започнах да вземам пример от колегите си в Еконт. Винаги гледам резултатите, които човек постига. Наблюдавам какво прави, как го прави. Правя проучване дали и други правят така и това довело ли е до добър резултат. Опитвам и аз да валидирам за себе си това работи ли добре за мен и за моята работа.
Колкото до промяната – нямам нужда от мотивация за нея. Научена съм да я търся и да я посрещам доброволно. Няма нищо по-хубаво от това да си в постоянна промяна, защото това означава, че всеки ден научаваш нови неща, излизаш от зоната си на комфорт и ставаш своята все по-добра и по-добра версия.
- Какво е вашето послание към младите хора днес?
Да бъдат смели. Да не се отказват. Да търсят знания навсякъде и по всяко време. Да се опитат да запазят фокуса си в една посока. Да си поставят много ясна цел – „Искам да съм най-добрия в това“ и да го постигнат. И разбира се, нека не забравят за промяната и това, че тя идва искаш или не. Важното е да си адаптивен и да виждаш възможностите в нея, а не ограниченията.
Яна Митровска
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.