На гости ни беше бащата на Мартин Ковачев от 1 – ви „а“ клас – Михаил Ковачев. Той разказа за неговата професия и отговори на любопитни и интересни въпроси от първокласниците.
Гостуването започна тематично – с гатанка към децата, които нетърпеливо очакваха да чуят и научат нови неща за самолетите.
„Не е птица, а лети, не е бръмбър а бръмчи. Що е то ?“.
Първокласниците отговориха в един глас „самолеeет“.
1. Здравейте, г-н Ковачев, може ли да се представите ?
Здравейте на всички! Приятно ми е да се запознаем, аз съм Михаил и съм баща на Марти от 1 „а“ клас. Пилот съм в „Емирейтс“ – авиационна компания.
2. Разкажете ни, как се става пилот ?
Първото и най-важно умение, което се изисква, за да станеш пилот е да си добър по математика. Нужно е, за да се изчисляват изминаващите километри от самолета, ускорение, кацане и излитане. Всичко това се учи и трябват много упражнения. Другото задължително умение е владеенето на английски език. Този предмет присъства в системите, с които работим, учебниците, по които се обучаваме и в разговорите ни с другите пилоти и назаемните станции. Важно умение, което трябва да притежава един пилот е и комуникацията с хората, работата в екип, уважението и толерантността. Да работиш с хора е много важно, защото всеки полет е с различен екипаж и трябва да умееш да общуваш с всеки един от тях. Отговорността е едно от най-значимите умения, които са необходими, защото в нашите ръце са поверени около 500 човешки живота и ние сме длъжни те да се чувстват комфорно и да кацнат безопасно на желаната от тях дестинация.
3. Какво е чувството да работиш в облаците ? Повечето от родителите на присъстващите тук, работят в офис, болница, стадион и прочие. Разкажете ни за Вашето работно място.
Чувството е невероятно. Всеки ден работното ми място е на различна дестинация с уникална гледка. Пейзажът се променя непрекъснато – ден, нощ, сняг, облаци, пустиня, Северен полюс. Виждам различни култури, забележителности и светове. Постоянно съм в движение и променям позицията си ежедневно. Столът на пилота е като люлка, работното табло е наситено с копчета с различни функции.
Господин Ковачев разказа на децата и още интересни факти, като например за горивото на самолетите. То се нарича керосин и се намира в крилата и опашката на въздушното превозно средство. Събира около 240 тона гориво, за да може да лети на дълги разстояния. Най-дългия полет, който съществува е 18 часа без да спира. На борда има 4ма пилоти, за да може да се сменяват, когато разстоянията са големи. Винаги има двама в пилотната кабина и двама, с които през определен интервал се разменят. „Знаете ли защо винаги трябва да има двама пилоти?“ – попита ги той. Защото понякога се случва човек да греши и това е нормално. Не е страшно и притеснително, затова винаги сме двама, за да може да се съветваме и да действаме заедно, за да избегнем грешките.
Дискусията с децата продължи като пилотът показа снимките на учениците от различни полети, разказа им за маршрутите, които изминава и отговори на въпросите им. Обясни им за частите на самолета върху макет, който беше подготвил. Подробно описа за процедурата преди полет, за отношението към пътниците и отговорностите, които има. Насърчи ги да бъдат любознателни и да изберат професията, която ги кара да се чувстват щастливи и пълноценни.
В края на гостуването, г-н Ковачев получи подарък за спомен и благодарност от първокласниците.