Иван Атанасов е финансист с над 20 години опит в сферата на финансовите услуги и баща на 2 деца. Яна Аврамова се занимава с разработването на иновативни инструменти за личностно и професионално развитие и също е майка на 2 деца. Двамата се събират с идеята да помагат на родители да развиват у децата си навици и умения, свързани с управлението на парите. Така се ражда Monety – стартъп, чиято мисия е да създава образователни инструменти за финансова грамотност за деца под формата на игра.
- Здравейте, бихте ли ни разказали малко повече за идеята, свързана със създаването на образователен продукт за финансова грамотност за деца?
Иван: Смятаме, че децата трябва да се научат да боравят с пари от ранна детска възраст, да разбират това понятие, както и какво включва и защо парите са важни в живота. Постепенно да придобиват навици да боравят с тях и да ценят стойността на парите. Според наши данни, родителите изпитват трудност да обяснят какво означават парите, което води до лоша комуникация в това отношение и дори често до кризи свързани с различни желания от страна на децата, когато искат да им се закупят скъпи играчки и други. Всъщност, каквото разбиране заложим в децата от ранна възраст, то най-вероятно по този начин децата ще възприемат парите и като възрастни. В този смисъл, ако родителите предадат на децата си техните страхове или предразсъдъци към парите, то най-вероятно и децата, когато пораснат ще имат същите разбирания. За това ние искаме да помогнем на родителите да започнат разговор в една спокойна семейна среда, да обяснят на децата си, защо е важно да харчим разумно, защо е важно да разпределяме парите по различни пера, защо е важно да се спестява, да се инвестира и да се дарява. Това отношение трябва да се развива и поощрява от родителите. Липсата на такъв предмет в училище, всъщност води до липса на достатъчно образователни инструменти и продукти в областта на финансовата грамотност, особено във възрастта от 3 до 14 години и от тази гледна точка ние създадохме нещо ново, иновативно, което да помага на децата да учат по-лесно.
- За каква възраст е подходящ и защо финансовата грамотност е важна да започне именно в този етап на развитие на децата?
Яна: Ние вярваме, че децата могат да започнат да учат около 3 годишна възраст, като разбира се всяко дете е различно и приема по различен начин информацията. Тази възраст е едно добро начало, да започне обяснение какво представляват парите, за какво се използват и да се въведат основни термини. За нас родителите днешната употреба на пари, с различен вид карти и инструменти, се е случила по един друг начин и вече я приемаме за даденост, но самите ние не сме подготвени как да обясним на децата, че тегленето на пари от банкомат е свързано с други процеси. В този смисъл колкото по-рано започне да се обяснява на децата как получаваме пари и какво означава всъщност това, толкова повече ще им позволи да изградят едни положителни навици, които ще им помогнат да се развиват като личности. Например: Ако децата се научат да разграничават нуждата от желанието и да знаят, че това, което в момента искат (примерно нова играчка), не е нужда, а желание и се научат да се въздържат, защото реално нямат необходимост, то е научно доказано, че това умение ще им гарантира в живота по-голяма успеваемост. Деца, които в ранна детска възраст са можели да отлагат някаква награда или удоволствие, в друга възраст те са много по-емоционално стабилни и успешни. Образователните карти конкретно са предназначени за деца от 7 до 14 годишна възраст, защото в тази възраст децата вече могат да четат и на тях им е по-лесно да работят с този инструмент и също така вече са в периода, в който започват да развиват причинно-следствените връзки. Това означава, че освен усвояване на финансови термини, могат да използват играта и за развиване на стратегическо мислене.
- Какво включва сетът на MONETY и как може да бъде най-ефективно използван от децата, а и техните родители?
Иван: Сета включва големи и малки карти за игра. Големите карти са 40 на брой финансови понятия илюстрирани с картинка и текст и могат да се ползват по най-различен начин. Може да се покажат на детето и то само да обясни, какво вижда и да каже, какво според него този финансов термин означава, а родителя ако е нужно да коригира или да даде още информация. Освен тях, комплекта включва 14 карти с копирите на банкнотите на българските лева и евро, както и стотинките и евро центовете. Идеята е децата да придобият представа за истинските пари и как всъщност изглеждат. Моят син, който е на 8 години нямаше представа, че 50 ст. събрани с 50 ст., прави 1 левче. За това е хубаво да се покаже на децата как се събират, как се харчат парите, какво е ресто и как се получава стойност на покупките. Също така имаме 12 карти, които включват 12 домакински задачи с илюстрации. Идеята ни е родителите да включват децата в домакинските задължения на регулярна основа.
Яна: По нашите географски ширини смятаме, че децата не могат да изкарват пари най-малкото, защото е забранено със закон, но също така те не участват активно в домакинството и често трябва да им се молиш или дори да ги заплашваш, за да помогнат в почистването например. Един от начините, по който могат да бъдат въвлечени децата в домакинската работа е при определени задачи да им бъде заплащано в точки или пари. Разбира се тук е много важно да се обясни и ние дори направихме кратко видео – кои задачи са домакински задължения и кои са свързани с изграждане на навици, т.е. оправянето на леглото не е домакинска задача, а навик, който ние бихме искали да изградим в нашите деца. От чисто психологична гледна точка има два различни подхода – на северните държави като Америка, Холандия, Германия, където е напълно нормално да се плаща на детето за домакинска работа, и южната школа – Испания, Франция и ние включително, които възприемат това като лудост. Това води до объркване в родителите за кое да се плаща, и за кое не. В тази връзка ние сме дали пример с 12 задачи, но всяко семейство може да ги допълни или промени според своите разбирания. Така се определя един набор от дейности, активности, които също могат да бъдат обяснени на децата.
Иван: В сета са включени и 4-ри карти без изображение на тях, за да може всяко домакинство да добави задача или финансово понятие, което е важно за конкретното семейство. Това е нашето предизвикателство към родителите и децата, да добавят от тях нещо, което определят за специфично и важно.
Яна: Картите са много визуални и с приятен формат и съдържат освен текст и картинка, също и термина на английски език, защото много често той се използва в ежедневието ни. Те позволяват на семейството да започнат един разговор на всички теми. Ние сме предложили няколко начина, по които може да се играе, но силно насърчаваме всяко семейство да измисля и свои варианти. Ние даваме инструмент на родителите, който те да ползват спрямо нуждите на собственото си семейство.
Иван: Това, което работи в едно семейство, може да не е валидно за друго. Всяко семейство е различно и ние можем да дадем препоръки, но родителите в диалог с децата трябва заедно да решат, какво в момента е важно за тях. Ако сега това е да се почиства стаята или да се оправя леглото, в следващ момент може акцент да е умението да се спестява или нещо друго. В различно време, има различни нужди и приоритети.
Също така за да има и по-забавна част, измислихме семейна настолна игра, която се казва „Избегни Фалита“. Целта на играта е да не загубиш, защото това означава загубилият да изпълни предварително определена домакинска задача. По този начин децата се въвличат по-лесно чрез игра в правенето на домакинските дейности и усвояване на финансовите термини. Играта е забавна и интересни и може да развива способността за измисляне на различни стратегии. Децата много интуитивно измислят нови начини за игра и всеки път тя се разиграва по различен начин.
- Защо именно под формата на карти се представя на децата тази толкова сериозна и важна тема?
Иван: От една страна решихме, че е важно да дадем на децата физически продукт, който те могат да докоснат и да използват и в семейна среда заедно с родителите, брат или сестра, да общуват помежду си, т.е. да не е дигитална игра, която детето играе само и не комуникира с никой. В днешно време децата прекарват достатъчно много време на устройства и именно заради това решихме да направим продукт за децата, който да е извън дигиталното пространство.
Яна: Липсата на комуникация, която забелязваме заради забързаното ежедневие се превръща в основен проблем за семействата и заради това, тази игра е повод всички да се съберат и да прекарат забавно и полезно време заедно. Хората визуално запаметяват много добре и виждайки често картинките от картите, децата постепенно започват да проявяват любопитство и да запомнят термините и техните значения. Предизвикателството е да изкараме децата от виртуалния свят, но вярвам че всеки родител се чувства удовлетворен и щастлив, когато успява да върне детето си тук и сега. Покрай играта децата се отпускат и започват да споделят, но е важно родителите да са склонни да отделят време и внимание за това. Картите са инструмент за колаборация.
Иван: Когато родителите са въвлечени в игра с децата, те растат по-устойчиви емоционално и психически, защото се чувстват подкрепени и споделеното време в игра спомага за създаването и укрепването на връзка в семейството. Също така играта е начин родителите да си починат и да намалят стреса от ежедневието, защото това е начин да излязат от реалността и да се почувстват заредени отново с енергия и положителни емоции покрай децата си.
- Какви препоръки бихте дали на родителите? Как тези знания ще помогнат на децата в бъдеще?
Иван: Темата за парите не трябва да бъде табу в семейството, трябва да се говори защо са важни, как се получават, защо се прави дадена покупка, дали е скъпа или евтина и да се обясни каква е ползата от нея, защото не е важно само стойността като сума колко струва, а и колко е полезна за нас или семейството. Да се казва, какви разходи има в семейството, защо е важно да се бюджетира и да се разпределят парите по отделни пера, да се спестява за дългосрочни цели или за по-големи покупки. Може да се дадат на децата няколко касички, в които те сами да разпределят парите си. Бащата може да играе ролята на банка и да дава лихва върху спестените пари, да има друга касичка за ежедневни нужди и отделна за дарение примерно. Кога да започнат да се дават джобни пари на децата зависи от това, кога родителите решат, че момента е подходящ и е индивидуално решение за всяко семейство. Определянето на продукти като твърде скъпи, може да създаде усещане у децата за липса на пари и проблемна ситуация, която те могат да пренесат в бъдеще, за това по скоро трябва да се обясни защо тази цена е неприемлива и каква стойност и полза би имала за нас.
Яна: Мога само да допълня, че отговорността да научим децата на полезни знания и умения е на родителите, образователните институции имат допълваща и развиваща роля, но основата се полага от нас. От друга страна говорейки с децата, те обикновено задават нестандартни въпроси, които ни карат да се замислим и изчистим понятията и за самите себе си, т.е. полезно е както за децата, така и за нас възрастните, за да подредим и припомним или научим важни неща. Също така е важно да научим децата на въздържание и отлагане на удоволствието, сами да си слагат граници, защото това умение е полезно в много сфери.
- Благодаря ви!
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.