Срещаме ви с Красимира Славчева, педагог в образователна група “Светлина”. Работи с деца на възраст от 1 до 6 години. Обича да преподава, създава и разпространява щастие и позитивност чрез работата си с децата, защото вярва, че за развитието на потенциала на всяко дете е най-важна средата. Като учител в 21-ви век в своята педагогическа работа използва съвременни методики и иновативни подходи, които прилага с новите поколения деца. Красимира е продуктов мениджър на най-новата платформа с видео уроци за развитие на деца на възраст от 0 до 6 г. – Edutalents.me
- Напоследък все повече се говори за нуждата от ранно развитие за децата, още от първите години от тяхното раждане. Вие сте част от екипа на Edutalents.me – най-новата и единствена по рода си в България платформа с видео уроци за развитие на деца от 0 до 6 г. възраст, какво е специфичното в заниманията за тази ключова за децата възраст?
Здравейте! Изключително щастлива и горда съм от факта, че имам възможността да работя по този така вълнуващ, нов и интересен проект. Абсолютно прави сте, че в България това е нещо съвсем ново и ние сме единствените, които предлагаме образователни видеа с педагогическа насоченост за децата между 0 и 6 години. Зад проекта стои един много креативен екип от експерти и педагози, които съобразявайки редица компоненти, важни за холистичното (цялостното) развитие на децата в тази възраст, създаваме крайния продукт, а именно видео уроците. Заниманията в тази възраст трябва да бъдат поднесени на интересен и познат на децата език, да бъдат добре онагледени, защото 80% от информацията, която имат децата идва през зрението. В същото време е важно да бъдат разнообразни, т.е да включват различни образователни направления – български и чужд език, математика, английски език, околен свят и природни явления, музика, спорт и подвижни игри, упражнения за емоционална, социална, екологична и финансова интелигентност и изкуства, упражнения ляво и дясно полукълбо на мозъка, упражнения за нагледно възприятие и любимите на всички деца т.нар. мозъчни почивки.
Видеата в сайта са с продължителност между 6 и 10 минути, като във всяко видео има включени между 4-7 направления! Това е най-специфичното за заниманията за тази ключова детска възраст, съобразено с потребностите на сегашното поколение деца. Всичко, което правим е съобразено с потребностите на детето в 21 век.
- Много често употребяваме фразата „липсват му първите 7“ за дете, което се държи по начин, който е извън установени правила или норми. Най-често си задаваме тези въпроси в тийнейджърството, когато на преден план излизат постъпки на подрастващото дете, които родителите не могат да управляват. С какво са важни първите 7?
Ако трябва да съм честна, когато детето е в училищна възраст (7 г.) вече е късно. За нашето поколение много популярна беше максимата „Най-важни са първите седем“. Тук искам да отбележа, че живеем в 21-век, много неща са различни и динамични и търпят непрестанна промяна и прогрес. Съответно, приложимата максима за 21-век е „Най-важни са първите четири!“. Тази констатация може да бъде направена на базата на опита ни в работата с поколението Алфа, което включва децата родени след 2010 г. Така нареченото алфа поколение е поколението на дигиталната книга /е – book/. Много деца още преди да са проходили и проговорили, имат достъп до различни електронни устройства, което съответно забавя горепосочените процеси. Не можем да отречем, че в съвременния свят те са в „голяма помощ“ на родителите и има много деца, които за съжаление прекарват часове пред екраните. За жалост, често със съдържание, което не е полезно за тяхното развитие и дори не е харесвано от родителите.
Защо казвам първите четири? Периодът до третата/четвъртата година е изключително важен и сензитивен, защото бъдещото здраве и щастие на всяко дете зависят от преживяванията и средата, в която то е прекарало точно това време. Затова е важно да помним, че ранните моменти са от значение за всяко дете. Няма период с по-голямо значение за развитието на детето, от първите 1000 дни от живота му. По време на този период мозъкът на детето формира по 1000 нови връзки всяка секунда. Но тези важни връзки се осъществяват само, ако детето получава 3 важни неща – пълноценно хранене, стимулация и закрила. Чувството за сигурност и обичта, която получават децата, стимулират мозъчните вериги, които дават възможност детето да изследва света и да научава нови неща.
- Имайки предвид, че в ранна детска възраст основната грижа за децата пада върху техните родители или хората, които се грижат ежедневно за тях у дома. Какво могат да правят заедно с децата вкъщи, така че да бъдат в подкрепа на тяхното развитие?
Развитието на децата започва още в пренаталния период, когато са в корема на мама. Т.е. още по време на бременността движението и физическата активност на майката имат пряко въздействие върху психо-моторното развитие на детето. В нашия сайт имаме специални видеа за развитие на бебето още в първи, втори и трети триместър. Всеки съвременен и осъзнат родител може и трябва да има достъп до системата за ранно детско развитие и всичко опира най-вече до желанието на родителите да помогнат на своите деца, за да се развиват правилно и хармонично, така че физическо и психическо развитие да вървят ръка за ръка. За съжаление, във все по-динамичния и модерен начин на живот именно децата са най-чести жертви на липсата на внимание, а това както всички знаем, е основната причина за ненавременното развитие на някои деца. Така че на този въпрос мога да отговоря с една дума – внимание. Важно е родителите да знаят, че не количеството време е важно, а качеството. Затова дори 15 пълноценно прекарани минути на ден със своето дете са изключително важни за него. В нашите видеа често предлагаме и приложни активности, които могат да споделят и правят заедно със своето дете. Видеата в секцията ни 0-36 месеца идват в помощ на всички родители, които искат да прилагат съвременни и доказани практики за развитие на децата.
- Платформата Edutalents.me включва занимания в различни направления, съобразени с конкретната възраст на децата. Трябва ли родителите да следват специфична програма/план за използването на отделните видеа?
С оглед рутината и устойчивостта, които са важни, за да могат децата да учат и запомнят новата информация дълготрайно, в момента ние изготвяме специална програма, която да бъде в помощ на родителите, използващи сайта ни. В нея ще бъдат описани кои видеа и активности са подходящи за гледане сутрин, кои следобед, кои видеа са за ежедневно гледане, съответно такива, които има нужда да бъдат гледани повторно през определено време. С разширяването на обема от видеа, планираме изготвянето и на месечни програми.
- Какво бихте посъветвали родителите да правят в свободното си време със своите деца като учител с над 6-години практически опит в работата с децата от 0-6 г.?
Аз смятам, че всеки родител е специалист за своето дете и той най-добре познава неговия свят и интереси. Активности като пеенето, игрите, четенето и говоренето с децата помагат за засилването на привързаността в семейството и формират позитивни взаимоотношения, които аз вярвам, че всеки родител иска да изгражда с детето си. Начинът по който се грижим за децата, изгражда основите на мозъчната им архитектура, затова всички ние трябва да го правим много внимателно и осъзнато.
Благодаря ви!
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.