Съвети за финансово възпитание от Робърт Кийосаки
Как да помогнем на децата си да се превърнат в щастливи, свободни и успели личности?
Робърт Кийосаки, предприемач, инвеститор и автор на книгата „Богат татко, беден татко“, смята, че преди всичко трябва да научим децата си на предприемачество и финансова интелигентност.
Неща, които няма да научат в училище (неща, на които няма да ги научат в повечето български училища), а в България едва ли дори ще чуят някой да говори за тях. Дори повече, ако думите финансово възпитание, дете и предприемачество се явят в едно изречение рискуваме да ни обвинят в отнемане на детство и експлоатация на детски труд.
Защо трябва детето да е финансово грамотно?
На първо място родителството ви ще е по-лесно. Обяснете на вече порасналото си дете например, каква е разликата между пасив и актив. Обяснете му, че ако си купи поредната кукла от поредицата Х, това е пасив, защото води след себе си само разходи (дрехи, количка, татко и т.н.), но ако си купи комплект за изработване на накити от мъниста, това е актив, т.е. нещо което може да носи допълнителни доходи и ако детето желае може да се опита да спечели от своя труд.
Един ден, няколко години по-късно, най-малкото ще можете да се похвалите как „днес моят собствен наследник” предпочете да не си купува скъпа кола с половината капитал на семейната компания…
И така отговорността, скъпи родители, баби, дядовци, учители, приятели и всички ние всъщност, за финансовото и бизнес възпитание на децата ни, се пада на нас!
Робърт Кийосаки започва своето обучение по предприемачество когато е само на 9 години, и „свършва” когато е на 39 години. През цялото това време той бива обучаван от неговият „богат татко”, който всъщност е таткото на най-добрият му приятел. Начинът, по който те двамат започват, когато са на 9 години е притча в предприемачеството. Прибира се от работа неговият си, „беден” татко, и заварва двамата юнаци сред поле от бял прах (от боята върху опаковките) топят опаковки от пасти за зъби, оловни по онова време, за да си „направят пари”. След този случай, по препоръка на „бедният” татко (университетски преподавател) и по тяхно желание, „богатият татко” започва да ги обучава. Той ги изпраща в негов магазин, където да редят щандове, а в края на един работен ден два изтощителни месеца по-късно, Робърт забелязва, че кориците на непродадените комикси се късат от служител, а самите комикси се връщат на издателя. Следват изчистване на мазето, привличане на първият служител (по-голямата сестра на едното момче) и първият „бизнес” – библиотека за четене на комикси срещу 10 цента на дете. Оттогава до днес опитът на Кийосаки му помага да напише над 20 книги, като 2 от тях заедно с Доналд Тръмп.
Основната теза на Кийосаки е, че в информационната ера моделът на успелия човек се е променил – вече не е достатъчно да се учиш добре, да си намериш работа и да се развиваш в нея.
Затова е време да спрем да възпитаваме у децата си мисленето, че когато пораснат, ще станат нечии служители и ще работят за някого. Според автора такова мислене лишава човек от самочувствие и му пречи да забогатее.
Вместо това нека научим децата си как да мислят като инвеститори и собственици на бизнеси. Попитайте детето си дали предпочита да работи във фирма, или да я притежава.
Дръжте децата си далеч от идеята, че трябва да работят за пари.
Съветът, който самият Кийосаки получава от „богатия си баща“ е: „Бедните и средната класа работят за пари. Парите работят за богатите.“ Богатите купуват или създават активи, които работят вместо тях.
Вместо това научете децата си да работят за знания и умения. За да постигнат успех, те трябва да се научат да управляват пари, бизнеси и хора, а това идва с професионалния опит.
Изградете у тях идеята, че ученето не се изчерпва със завършване на образование и че трябва да почерпят мъдрост и опит от всяка житейска ситуация. Един от важните уроци в промяната на нагласите е да не казваме „не мога“. Вместо „не мога да си го позволя“ Кийосаки предлага да си зададем въпрос – „Какво да направя, за да мога да си позволя това?“. Там, където другите виждат пречки, вие търсете възможности.
Това е философия в педагогическо отношение, която в България се преподава в малко места.
Според автора моделът на „сигурен“ финансов път, фокусиран върху спестяванията и дългосрочните нискорискови инвестиции, е моделът на бедните. Основното, на което трябва да научим децата си във финансово отношение, е да осъзнават разликата между активи и пасиви. Обяснете я на децата простичко – „активите слагат пари в джоба ти“, пасивите ти ги взимат. Богатият човек умее да прави разликата между двете и да прецени кое ще умножи доходите му и къде не си заслужава да прави разходи. Способността на децата да разберат важността на пасивните доходи от инвестиции и недвижими имоти е от основна важност за финансовото им бъдеще, смята Кийосаки.
Позволете на децата си да видят как изглежда бизнесът на практика. Можете да ги помолите да ви помогнат на работа с дребни задачки, които да изпълнят самостоятелно и които ще повдигнат самочувствието им. Можете също да ги насочите към управлението на собствен бизнес, свързан с нещо, което харесват. Няма значение дали е особено доходоносен. Важното е детето да види какво е да изкарваш пари от това, което обичаш да правиш. Вдъхновете го с истории за успели деца като Джейлън Бледсоу, който на 12 години създава собствена технологична компания, а на 15 вече е милионер.
Животът на децата ви може да е много по-различен, ако не прекарват 40 часа на седмица в работа, която дори не харесват. Ако изберат предприемачеството, то може да им осигури живота на мечтите им и в същото време да им изкара много пари, да им даде свобода и да ги отведе към щастието.