Независимо дали детето ви открито настоява, че неговият въображаем приятел се нуждае от собствен стол на масата за вечеря или понякога го чувате да разговаря с въображаем приятел, когато е само в стаята, тези невидими спътници са доста често срещани в детството.
И макар, че няма нищо нередно при децата, които нямат въображаеми приятели, тези, които имат такива, също не трябва да будят безпокойство. Всъщност някои проучвания показват, че наличието на въображаеми приятели има много ползи.
Значение на въображаемите приятели
Всички деца се преструват, че куклите им говорят или че играчките им притежават магическа сила. Но някои деца задълбочават тази игра с още една крачка и измислят въображаем приятел.
Някои изследвания показват, че децата, които са първородни или са единствени деца в семейството са по-склонни да имат въображаеми приятели, но това не означава, че въображаемите приятели са само за деца, които са самотни. Всъщност проучванията показват, че децата, които имат такива приятели, са доста социални и креативни.
Въображаемите приятели обикновено не са знак, че детето е притеснено. Но те могат да бъдат инструмент, който децата използват, за да се справят с проблемите си. Децата, които са преживели травма, например, могат да разчитат на въображаеми спътници, за да им помагат, когато имат нужда.
Някои родители се притесняват, че измислянето на въображаем приятел означава, че детето им няма истински приятели, но всъщност това не е показател за наличие на социални проблеми или липса на социални умения. Въображаемите приятели обаче могат да служат като безопасен начин за практикуване на умения за приятелство, като разрешаване на конфликти и споделяне.
Разговорът с въображаем приятел може дори да подобри комуникативните умения на детето. Воденето на диалог с въображаем приятел изисква от детето да възприеме друга перспективата. Следователно, както показват и проучванията, децата с въображаеми приятели могат да разбират по-добре гледната точка на другия участник в общуването.
Как да взаимодействате с въображаемия приятел на вашето дете
Не оспорвайте съществуването на въображаем приятел на вашето дете. Вместо това е добре да играете заедно.
Това обаче не означава, че трябва да сервирате на въображаемия приятел на детето си отделна закуска. Можете да зададете някои ограничения за това, което сте готови да направите. Насърчавайте решаването на този тип проблеми, като казвате неща като: „Защо не споделиш сандвича с приятеля си.“
Не позволявайте на въображаемия приятел на вашето дете да поеме вината за лошо поведение. Кажете неща от рода на: „Не ме интересува кой от вас е направил бъркотията, но очаквам да я оправите.“
Добре е да задавате въпроси за въображаемия приятел, като например „Какви неща обича твоя приятел да прави за забавление?“ Вашето дете вероятно ще се радва да ви разкаже всичко за своя приятел.
Кога детето ви ще надрасте въображаемите приятели
Повечето деца надрастват своите въображаеми приятели в началното училище, но няма конкретна възраст, в която трябва да настоявате детето да спре да общува с въображаемия си приятел. Дори през първите години в училище все още да има въображаем приятел, вероятно това не е проблем.
Децата разбират, че техният въображаем спътник наистина не е там – дори когато настояват, че приятелят им се нуждае от собствена бисквитка.
В редките случаи, когато едно дете се бори да отдели реалността от фантазията, е важно да поговорите с педиатъра. Вероятно това е проблем, ако детето ви не може да разбере, че неговият приятел наистина не съществува (което може да е знак за проблем с психичното здраве). Но знайте, че психозата при децата е рядкост.
Въображаем приятел в детството също не е предпоставка за психоза по-късно в живота. Проучване от 2019 г. заключава, че децата с въображаеми спътници не са по-склонни да развият дисоциативни симптоми в зряла възраст.
Затова оставете детето си да реши кога да спре да общува с въображаемия си приятел. Междувременно се насладете на допълнителната компания във вашия дом.
Източник: Verywellfamily.com
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.