В ЧОУ „Светлина“ вярваме, че истинската стойност на образованието не се крие единствено в знанията, а в развитието на компетенции и готовност за живота.
Симеона Маринова, мениджър “Обучение и развитие” в ЧОУ “Светлина”, споделя за Pedagogika.bg:
Стратегическата ни посока е: развитие на учениците ни до ниво на компетенции и готовност за живота, а не усвояване на отделни знания и умения. С екипа търсим, адаптираме и създаваме нови подходи и решения, които надграждат очакванията на формалната система, за да постигнем целта си.
Усилията за промяната
Мислим за ученето като процес за всеки член на училищната общност, а не само на учениците. Вярваме, че на първо място възрастните трябва да са подходящ ролеви модел. Ръководството е с нагласа търси и управлява промяната и да инвестира в нея вяра, усилия и ресурси.
Основните подходи за учене в екипа са три:
- учене от собствената практика;
- учене чрез вътрешната система за професионално развитие;
- от добри практики от България и света.
Новата роля на учителите е не само да преподават, а и да изследват света и бъдещето, заедно с учениците. Нагласата за развитие в екипа е ключова и базисно условие за прогрес. Изисква се учителите да преодолеят психологически лични и професионални бариери, да са готови осъзнато да излязат извън комфортната зона на познатите практики и поведения в класната стая. Прилагаме все по-рядко задачи за преписване, възпроизвеждане на информация и развитие на механичната памет. Задаваме все повече въпроси, поставяме задачи за сравнение, за търсене на връзки, за анализ, за набелязване на идеи, за правене на изводи и оценки, за вземане на решения, за учене в сътрудничество и за рефлексия.
Нужна е психическа устойчивост за пускане на контрола в процеса на учене, за овластяване на учениците все повече в отговорна за ученето си и осъзната роля. За да се случи това градим в екипа култура на учене от опита, включително на учене от грешките, а не само реактивното отбелязване и поставяне на изисквания. Мислим за предизвикателствата като за ценен ресурс и единствен път за учене и за подобрение. Знаем, че промяната изисква време и сме готови да инвестираме повече усилия.
Отплатата
Наблюдаваме по-спокойна атмосфера и подобрена среда за задълбочено учене. Мотивацията на учениците нараства и не бързат да излязат в междучасие. Задават повече въпроси по темите на уроците. Успяват да измислят, опитват и намират свои решения. Разрешават междуличностните си спорове все по-често сами и се саморегулират при нужда като група. Скуката намалява, нараства шума от дискусии по темата на урока. Учениците дават все повече примери от личния си опит или този в семействата им във връзка с учебните теми и цели. Стават все по-търпеливи, (само)критични и организирани. Постигаме го като следваме набелязан фокус за развитие на социално-емоционални умения за всеки клас и интегриране на методически иновации: игровизации, проектно-базирано учене и активно експериментиране. Учениците имат условия да опознават себе си, стила си на учене, да си поставят и проследяват лични цели, използват инструменти за планиране, анализ, самоорганизация. Пример за иновативна практика е, че в 7ми клас в “Час на класа” учениците ни не учат на теория за поредна година правилата за безопасно движения по пътищата. Те ще решават листовки на специализиран сайт и ще оценяват рискове на маршрути за изграждане на компетенции и вземане на решения в симулирана, но близка до реалната среда. Учат не само как да пазят себе си, но и другите не само като пешеходци, но и като бъдещи водачи на МПС. Практиката е насочена за постигане на социална осъзнатост с този клас.