Децата, учениците и студентите в България да получават по-качествено образование. Към тази цел ще са насочени основните усилия на Министерството на образованието и науката (МОН) през 2022 г.
Усилията в тази посока включват редица действия сред които разширяване на обхвата на безплатен достъп на децата от детските градини в цялата страна. В момента само на определени общини родителите са освободени от такса за тригодишните деца. Тази мярка цели възможно най-много деца да бъдат включени от най-ранна възраст в предучилищната подготовка, което е изключително важно за доброто академично представяне на детето след това.
Предвид различията в качеството на образование между учениците от големите градове и тези от малки населени места, МОН предвижда въвеждането на нова методика за оценка на добавената стойност на обучението. Тя ще бъде използвана като основен фактор на оценката за качеството на преподаване в училищата, отчитайки техните обективни специфики като например тип населено място, образователен статус на родителите и др.
Друга иновативна идея е създаването на Единна електронна платформа за образователни услуги и съдържание или т.нар. електронен образователен облак, който да даде възможност за лесен достъп на всички учители, ученици и техните родители до наличните в системата образователни ресурси.
От изключително значение за здравословното развитие на всяко дете е намерението на МОН да насочи сериозни инвестиции за обогатяване на извънкласните дейности, ремонт и изграждане на физкултурни салони и спортни площадки. Това не само ще подобри физическото здраве на децата, но ще им даде възможност да общуват и да възстановят социалните си контакти след дългите месеци на изолация и обездвижване.
Специално внимание МОН предвижда да обърне на професионалното образование, за да стане то привлекателно за младите хора и да отговори на нуждите и търсенето на професионалисти в съответните региони. Именно за това се цели изграждането на по-тесни връзки с бизнеса и привличането на преподаватели от реалното производство. В тази връзка ще бъдат изцяло обновени и преоборудвани 24 професионални гимназии, които да се превърнат в училища – хъбове в своите региони.
Качественото образование преди всичко обаче зависи от нивото на преподаване и добрата квалификация на преподавателите. Именно заради това МОН предвижда серия от мерки в тази посока, за да гарантира високото ниво на тяхната подготовка. Това включва както увеличение на учителските заплати, така че размерът им да надхвърля с 25 процентни пункта средното възнаграждение за страната, така и увеличение на стандарта за издръжка на образователните институции. Във висшето образование освен преструктуриране на висшите училища, се предвиждат промени в акредитацията на професионалните направления, както и в атестацията на преподавателите.
Друг важен акцент от програмата на МОН за 2022г. е намерението да започнат част от дейностите по Плана за възстановяване на устойчивост по двете европейски програми – за образование и наука. Министерството заявява своята готовност да насочи много усилия по подготовката и безпроблемното започване на образователни и научни проекти, които ще бъдат финансирани със средства от ЕС.
Източник: Министерство на образованието и науката
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.