Повечето тийнейджъри се нуждаят от 8 до 10 часа сън всяка нощ. Получаването на нужното количество сън е важно за всеки, който иска да се справя добре в училище или да даде най-доброто от себе си в спорта. За съжаление много тийнейджъри не спят достатъчно.
Защо тийнейджърите не спят достатъчно?
Тийнейджърите често остават до късно вечер, успиват се за училище и заспиват по време на час. Но съня при тийнейджърите е различен от този на възрастните и на по-малките деца.
През тийнейджърските години ритъмът на тялото (вътрешния биологичен часовник) се „нулира, като „казва“ на човек да заспива по-късно и да се събужда по-късно. Тази промяна най-вероятно се дължи на мозъчния хормон мелатонин, който при тийнейджърите се освобождава по-късно през нощта, отколкото при възрастните и децата. Това може да затрудни подрастващите да заспиват рано.
Промените в този ритъм съвпадат с доста натоварено време от живота. За повечето тийнейджъри натискът да се справят добре в училище е по-интензивен и е по-трудно да се преодолее, без да се учи усилено. А тийнейджърите имат и други занимания, които отнемат от времето им – всички спортни занимания и други извънкласни дейности до работа на непълно работно време, при някои от тях. Използването на дигитални устройства – включително телефони, таблети и компютри, също затруднява заспиването. Много тийнейджъри остават до късно вечер, за да си „чатят“ с приятели, да играят електронни игри и да гледат видеоклипове.
Ранното събуждане за училище също играе роля при загубата на сън. Тийнейджърите, които заспиват след полунощ също трябва да стават рано за училище, което означава че могат да получат най-много 6 – 7 или по-малко сън за денонощие. Няколко часа пропуснат сън на нощ, може и да не ви се струват като голям проблем, но с времето това е възможно да доведе до значителен дефицит на сън.
Защо сънят е важен?
Сънят е важен, за да бъдем в най-добрата си форма. Тийнейджърите се нуждаят от сън, за да:
- Бъдат концентрирани в училище и да се учат добре;
- За да подобряват физическата си форма;
- За да растат и да се развиват нормално;
- За да са здрави;
Малкото сън може да доведе до ниски оценки, проблеми в отношенията и опасно шофиране поради сънливост при тези от тях, които са във възраст, която позволява и това умение.
Хората с постоянен дефицит на сън могат да имат:
- Здравословни проблеми, като сърдечни заболявания и затлъстяване;
- Проблеми в борбата с инфекциите;
- Емоционални проблеми, като депресия;
Как да разберат тийнейджърите дали спят достатъчно?
Признаците дали се нуждаят от повече сън са няколко основно:
- Трудно се събуждат сутрин;
- Имат проблем с концентрацията;
- Заспиват по време на час;
- Чувствате се раздразнителни, тъжни или депресирани;
Ето няколко правила, които помагат (не само на тийнейджърите) да спим повече и по-добре:
Лягайте си и се събуждайте по-едно и също време. Старайте се да се придържате към своя график на лягане дори по време на уикендите, като удължавате времето на будуване не повече от час или два.
Правете редовни физически упражнения. Редовната физическа активност може да ви помогне да спите по-добре. Опитайте се обаче да не се упражнявате непосредствено преди лягане, защото това може да затрудни заспиването.
Избягвайте кофеина. Не пийте напитки съдържащи кофеин като сода, чай или кафе след вечеря. Никотинът (пушенето и наргилетата) и алкохолът вечер могат да направят човек неспокоен и да нарушат съня.
Направете осветлението приглушено. Светлината сигнализира на мозъка, че е време да се събуди. Стоенето далеч от ярките светлини (включително екраните на устройствата), слушането на успокояваща музика или медитирането преди лягане може да помогне на тялото ви да се отпусне.
Изключете електрониката. Не използвайте телефона си (включително текстови съобщения), таблети, компютър или телевизор поне 1 час преди да си легнете.
Не задрямвайте задълго. Ако спите повече от 30 минути през деня или подремвате твърде близо до часа за лягане, това може да ви попречи да заспите по-късно.
Създайте подходяща среда за сън. Хората спят най-добре в тъмна стая, която е леко хладна. Използвайте звуци от природата (или приложение), ако трябва да блокирате шумна среда отвън.
Източник: Kidshealth.org
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.