Мисия работа от вкъщи
Възможно е.
Как да работите продуктивно от разстояние – като същевременно съчетавате родителство и домакински задължения? Ето няколко съвета, които ще ви бъдат от помощ:
ПОСТАВЕТЕ ГРАНИЦИ
Когато работите от дома, вече нямате същото разпределение на деня, както при работа в офис. Когато свърши работния ден, вие не се прибирате, защото вече сте вкъщи. Липсва ясен знак, че е време да приключите работа и да напуснете офиса, защото освен всичко друго не можете да видите и вашите колеги, които тръгват към вкъщи. Лесно можете просто да продължите да работите. И може би си мислите: „Работата ми не е ли продуктивна? Какво не е наред в това да работим повече?“ Почивките са изключително важни за креативността, производителността, фокуса и нивата на стрес.
В проучване през 2019 г. 22% от работещите от вкъщи съобщават, че приключването на работния ден е най-трудно за тях.
Определянето на някои граници ще бъде полезно да запазите здравият си разум, а също така ще бъде полезно и за вашата продуктивност. Уверете се, че:
- Имате фиксирано редовно работно време, което спазвате. Рутината е нещо полезно, както и границите. Поддържането на работното време ви помага да прекъснете връзката, когато ви се налага, и да не оставяте работата да заеме всички аспекти на живота ви.
- Изберете специално място за работа. Изберете едно място в къщата си, от което ще работите. И избягвайте да работите в спалнята си, ако е възможно.
ОСТАНЕТЕ ФОКУСИРАНИ
В офис ние се разсейваме средно на всеки 11 минути. Нивото на разсеяност във вашия дом може да бъде по-високо или по-ниско, в зависимост от това кой друг живее в него. Но в допълнение към разсейванията, които имаме в офиса, имаме и някои много специфични, много различни разсейвания у дома. Все още имаме всички звукови сигнали идващи от технологиите, освен това имаме своите мисли, които ни разсейват, но сега в допълнение имаме нашето семейство или може би съквартиранти, домашни любимци, домакински задължения и дразнения от телевизор или видео игра. Какво да направим в тази ситуация?:
- Определете източниците на тези разсейвания и намалете тяхното влияние – Седнете за няколко минути и наистина помислете за това, което ви разсейва най-много у дома и измислете план за ограничаване на тези разсейвания, така че да можете да настроите себе си и заобикалящата ви среда за успех. Това е различно за всички. (Аз? Имам нужда от абсолютно мълчание, когато работя. Така че за моето семейство, това означава създаване на отделно работно пространство, в отделна стая, за всеки член на домакинството, където не можем да чуваме обажданията /онлайн обучението на децата ни.
- Кажете твърдо не на ТВ / видео игри дори когато почивате. Този наклон е твърде хлъзгав, затова си създайте ясно правило и се придържайте към него.
ДОБРАТА КОМУНИКАЦИЯ Е КЛЮЧЪТ
Ако работите от вкъщи и училищата са затворени, важно е да поддържате отворена линията на комуникация с вашия работодател и семейство.
В зависимост от възрастта и нуждите на децата ви, може да се наложи да промените работното си време, за да можете да се справяте със задълженията си. Проведете откровен разговор с шефа си, за да разберете неговите очаквания, докато работите от вкъщи. След като сте постигнали споразумение, не забравяйте да споделите работните си часове с вашия екип, разсрочете срещите, ако е необходимо и блокирайте времето, когато планирате да сте офлайн.
Не по-малко важно е да проведете разговор с членовете на вашето семейство относно новия си работен график, така че всички да са наясно кога мама или татко могат да играят и кога работят от вкъщи и не трябва да бъдат прекъсвани (освен в случай на спешност, разбира се).
Комуникацията от разстояние е малко по-различна от това да сте в едно и също пространство с другите. Тя губи своята непринуденост. Трябва да се изразяваме по-ясно. Добре известното правило на д-р Мехрабян 7-38-55% ни казва, че само 7% от значението, което приписваме на нечия комуникация идва от думите им. Останалото е глас / тон (38%) и език на тялото (55%). Какво означава това за вас?
- Използвайте видео чат, когато е възможно, и особено за трудни или сложни разговори, докато комуникирате през този период на социално дистанциране
- Прекарайте известно време като се уверите, че разполагате с необходимите технологии за ефективна комуникация. Достатъчен силен ли е вашият интернет за видеоконференции? Имате ли настроени апликации за чат? Помислете кои комуникационни канали да използвате и за какви цели? Ако имате въпроси или нужда от помощ, попитайте мениджъра си.
ОСТАНЕТЕ СВЪРЗАНИ
Имате ли приятели от офиса? (Надявам се, да.) И как обикновено поддържате тези отношения? Най-вероятно чрез случаен разговор в офиса, кафе в почивката и т.н., нали? И така, какво можете да направите, за да продължите да поддържате тези отношения (и подкрепата, която следва от тях), докато работите от дома?:
- Направете си график за виртуално кафе / обяд с колега. И двамата трябва да обядвате (или да пиете кафе), така че защо да не го направите заедно във видео чат?
- Създайте среда за непринудена комуникация, използвайте чат или социална мрежа за споделяне на планове за уикенда, просто поздрав и т.н.
СЪЗДАЙТЕ СИ НОВА ПРОГРАМА
Всички деца, независимо от възрастта си, имат нужда от предвидимост и яснота в живота си и в тези несигурни времена никога не е било толкова важно колкото сега да създадете ежедневна програма както за вас, така и за вашето семейство. Въз основа на обхвата на грижите за децата и изискванията за работа, създайте график за вас и вашите деца (време на хранене, спокойно време или работно време, време за игра, онлайн обучение и домашни задачи и др.) Стандартизирането на дните, ще ви помогне да съхраните децата си в безопасност и спокойствие и ще ви позволи да бъдете продуктивни.
Ако и вие, и вашият партньор работите от вкъщи създайте семейния график спрямо натовареността на всеки един от вас, така че един от вас да бъде с децата, докато другият може да прекара известно време в работа без да бъде прекъсван.
РАННА ПТИЦА ЛИ СТЕ ИЛИ КЪСНА СОВА?
Предпочитате да ставате сутрин рано или да оставате вечер до късно? Сега е моментът да се възползвате от тези естествени предпочитания, особено ако няма кой да се грижи за децата през стандартното работно време. Това може да ви е от полза, ако сте свикнали да пътувате дълго до работното си място. Опитайте да се събуждате по едно и също време сутрин и да използвате това време, което би ви било нужно за пътуване в домашния офис, докато децата ви все още спят. Ако сте нощна сова, можете да се справите с основните задачи, които изискват сътрудничество с колегите по време на част от редовния работен ден, но да посветите вечерта за справяне с по-голямата част от домашните си задължения.
Кои са нещата, които ви безпокоят най-много? Кризата и реалността да работим от дома за продължителен период от време, провокират безпокойство в повечето от нас. Притеснявате ли се за сигурността на работата си? Управлението на време и граници между работа и грижа за децата? Постигане на качество на няколко „фронта“? Какво ще направите, ако един или и двамата се разболеете сериозно? Във времена на криза много от нас възприемат твърда позиция и това засилва нашите притеснения. Разбирането на ключовите проблеми на другия е изключително важно, защото ни прави по-внимателни и чувствителни. И когато разберем загрижеността и притесненията на партньора си, можем да предприемем практически стъпки, за да ги успокоим или смекчим.
Изправени пред криза, фокусът ни често се стеснява към непосредствените задачи. Както една жена, отбеляза: „Лесно е в тази ситуация да се поставим просто в режим на изпълняване на задачи. Осъзнавам обаче, че трябва да измислим нов начин, за да преминем през нея.“ Семействата, които работят заедно и с разбиране към своите нужди са тези, които поставят отношенията си на първо място и така по-лесно преминават през кризи. Едва след това преминават към ежедневните проблеми.
И накрая, това е временно състояние. Помага, когато го кажем. Предпазните мерки, които предприемаме, са правилните. Историята ни го казва. Ще преминем през това. Ще оцелеем. Това е време за прекомерни мерки, но не и за свръх реакции. И вярвам, че ще намерим смисъл във всичко това.
Източник: Thrive Global
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.