Преживяхте храненията в 2 през нощта, бурите по време на израстването и започването на училище, тогава защо думата „тинейджър“ ви причинява толкова много притеснения?
Тийнейджърските години са период на интензивен растеж, не само физически, но и в емоционален и интелектуален аспект, и е напълно разбираемо, че това е време на объркване и катаклизми за много семейства.
Въпреки негативните възприятия на някои възрастни за тийнейджърите, те често са енергични, с добре обмислени и идеалистични възгледи и с дълбок интерес към това, което е справедливо и правилно. В този смисъл, въпреки периода на конфликти между родител и дете, тийнейджърските години са време, в което можете да помогнете на децата си, да се превърнат в отделни и самостоятелни личности.
Разбиране на тийнейджърските години
И така, кога започва юношеството? Всеки се развива с различно темпо – има ранно „развити“, по-късно „развиващи се“, а други се развиват с бавно, но устойчиво темпо. С други думи, има голям набор от онова, което се счита за нормално.
Важно е обаче да се направи разграничение между пубертет и юношество. Външните белези със сигурност са най-видимите признаци на пубертета и предстоящата зрялост, но децата, които показват физически промени (между 8 и 14 години или повече), също могат да преживеят куп промени, които не се виждат лесно отвън. Това са промените в юношеството.
Много деца обявяват началото на юношеството с драматична промяна в поведението към родителите си. Те започват да се отделят от мама и татко и стават по-независими. В същото време децата на тази възраст все повече осъзнават как другите, особено техните връстници, ги виждат и отчаяно се опитват да се впишат. Техните връстници стават много по-важни от родителите, що се отнася до вземането на решения.
Децата често започват да „опитват“ различни визии и идентичности и така те разбират как се различават от връсниците си, което може да доведе до епизоди на страдание и конфликт с родителите.
Един от често срещаните стереотипи на юношешеството е непокорният, див тийнейджър, който непрекъснато спори с мама и татко. Въпреки че може да е така за някои деца, това е време на емоционални възходи и падения и този стереотип със сигурност не е представителен за повечето тийнейджъри.
Но основната цел на тийнейджърските години е постигането на независимост. За целта тийнейджърите трябва да започнат да се отръпват от родителите си – особено от родителя, с когото са най-близки. Това може да се почувства, с промяна на поведението и честите противоречия, в които тийнейджърите влизат с родителите си, както и нежеланието им да бъдат около тях, както преди.
С напредване на тийнейджърството, те започват да мислят по-абстрактно и рационално. Формират своя морален кодекс. И родителите на тийнейджъри могат да открият, че децата, които преди са желаели да се съобразят, за да им угодят, изведнъж ще започнат да отстояват себе си и своето мнение и да се бунтуват срещу родителския контрол.
Може да се наложи да помислите внимателно колко пространство давате на тийнейджъра си, за да бъде самостоятелен индивид като си зададете въпроси като: „Аз контролиращ родител ли съм?“, „Вслушвам ли се в моето дете?“ и „Разрешавам ли на моя тийнейджър да има различно мнение и вкусове от моите?“
Съвети за родителство по време на тийнейджърските години
Имате нужда от карта, за да намерите пътя през тези години? Ето няколко съвета, които ще ви помогнат:
Образовайте себе си
Прочетете книги за тийнейджъри. Върнете се назад във времето и помислете за собствените си тийнейджърски години. Спомнете си вашата борба с акнето или неудобството ви от това да се развивате по-бавно или по-бързо от останалите. Очаквайте някои промени в настроението на вашето обикновено слънчево дете и бъдете готови за повече конфликти, тъй като той или тя узрява като индивид. Родителите, които знаят какво предстои, могат да се справят по-добре с него. И колкото повече знаете, толкова по-добре можете да се подготвите.
Говорете с децата си от рано и често
Отговорете на ранните въпроси, които децата имат за телата, като какви са разликите между момчетата и момичетата. Но не ги претоварвайте с информация – просто отговорете на техните въпроси. Ако не знаете отговорите, помолете за помощ доверен приятел или вашият педиатър.
Вие познавате децата си. Можете да чуете кога то започва да се променя и да видите кога вниманието към външния му вид се е увеличило. Това е подходящ момент да започнете темата със собствени въпроси като:
- Забелязваш ли промени в тялото си?
- Имаш ли чуства, които не можеш да си обясниш?
- Тъжно ли ти е понякога без да знаеш защо?
Годишния задължителен преглед на физическото състояние е чудесен момент да започнете този разговор. Лекарят може да каже на детето ви и на вас самите какво да очаквате през следващите няколко години. Прегледът може да бъде отправна точка за добра дискусия между родители и деца. Колкото повече отлагате този разговор, толкова по-голяма става вероятността вашето дете да формира погрешни схващания или да се страхува от физически и емоционални промени.
И колкото по-рано „отворите“ линиите на комуникация със своето дете, толкова по-добри са шансовете да ги запазите по време на тийнейджърските години. Дайте на децата си книги за пубертета, написани за деца, които преминават през него. Споделете спомени от собственото си юношество. Няма нещо, което да успокой и улесни децата повече от това да знаят, че мама и татко също са минали през този период.
Поставете себе си на мястото на вашето дете
Практикувайте съпричастност, като помагате на детето си да разбере, че е нормално да се чувства загрижен и самосъзнателен, като един голям човек и е напълно естествено в следващата минута да се държи и да се чувства като дете.
Избирайте вашите битки
Ако вашият тийнейджър иска да боядиса косата си, да лакира ноктите си в черно или да носи странни дрехи, помислете два пъти преди да възразите. Тийнейджърите искат да шокират родителите си и е много по-добре да ги оставите да правят неща, коита са временни и безобидни, за да запазите възраженията си за неща, които наистина имат значение, като тютюнопушене, употреба на наркотици и алкохол или постоянни промени във външния им вид.
Попитайте вашият тийнейджър защо иска да се облича или изглежда по определен начин и се опитайте да разберете как се чувства. Можете да се опитате да обсъдите заедно как може да бъде възприет от другите хора – помогнете на вашия тийнейджър да разбере как той или тя изглежда в очите на останалите.
Задайте очаквания
Тийнейджърите могат да бъдат недоволни от очакванията, които родителите имат към тях. Въпреки това, те обикновено разбират и трябва да знаят, че родителите им се грижат достатъчно за тях, за да очакват определени неща като добри оценки, приемливо поведение и спазване на домашните правила. Ако родителите имат основателни очаквания, тийнейджърите ще се опитат да ги оправдаят. Без поставяне на такива разумни очаквания от страна на родителя, тийнейджъра е възможно да реши, че не се интересувате от нея или него.
Информирайте своя тийнейджър – и се информирайте Вие самите
Тийнейджърските години често са време на експерименти и понякога експериментирането включва и рисково поведение. Не избягвайте темите, които са важни за здравето и развитието на детето. Обсъждането на тези теми открито с децата, преди те реално да се сблъскат с тях, всъщност увеличава шанса те да се държат отговорно, когато се наложи. Споделете семейните си ценности с вашият тийнейджър и говорете за това, което смятате, че е правилно и грешно и защо.
Запознайте се с приятелите на детето си, както и техните родители. Редовната комуникация между родителите може да спомогне за създаването на една безопасна среда за тийнейджърите в дадена група. Родителите могат да си помагат взаимно като проследяват дейностите на децата, без да ги карат да се чувстват следени.
Разчитайте предупредителните знаци
Определена промяна е нормална през тийнейджърските години. Но твърде драстична или крайна промяна в поведението може да сигнализира за истински проблеми, които се нуждаят от професионална помощ. Внимавайте за тези предупредителни сигнали:
- Екстремно наддаване или загуба на тегло;
- Проблеми със съня;
- Бързи, драстични промени в личността;
- Внезапна промяна на приятелите;
- Често пропускане на часове в училище;
- Влошаване на успеха;
- Говори или дори се шегува на тема самоубийство;
- Признаци на употреба на цигари, алкохол или наркотици;
- Нарушаване на закона;
Всяко друго неприемливо поведение, което продължава повече от 6 седмици, също може да е знак за скрити проблеми. Може да очаквате някоя и друга лоша оценка, но не и перманентно влошаване на успеха на вашето иначе добре учещо се дете. Също така не е приемливо от дете, което прекарва нормално време с приятели навън, да се превърне в постоянно отсъстващ от вкъщи. В този случай вашият лекар или психолог могат да ви помогне с подходящи съвети.
Уважавайте личното пространство на детето си
За някои родители това е много трудно. Те смятат, че всичко, което децата им правят е тяхна работа. Но за да помогнете на вашия тийнейджър да стане пълнолетен, ще трябва да му дадете малко лично пространство. Ако забележите предупредителни знаци за неприятности, тогава можете да нахлуете в личния живот на детето си, за да стигнете до основата на проблема. Но в противен случай е добре да се откажете.
С други думи, стаята, съобщенията, майлите и телефонните обаждания на вашия тийнейджър трябва да останат лични. Освен това не трябва да очаквате от вашия тийнейджър да споделя всички мисли или дейности с вас по всяко време. Разбира се, от съображения за сигурност, винаги трябва да знаете къде отива, кога ще се върне, какво прави и с кого, но не е необходимо да знаете всеки детайл. И определено не трябва да очаквате да бъдете поканени!
Започнете с доверие. Кажете на тийнейджъра си, че му се доверявате, но ако загуби доверието ви, той или тя ще се радва на по-малко свобода, докато го възстанови отново.
Контролирайте какво децата ви гледат и четат
Телевизионните предавания, списания и книги, интернет – децата имат достъп до тонове информация. Бъдете наясно какво гледат и четат децата ви. Не се страхувайте да поставяте ограничения за времето, което прекарват пред компютъра или телевизора. Бъдете осведомени какво учат от медиите и с кого могат да общуват онлайн.
Тийнейджърите не трябва да имат неограничен личен достъп до телевизия и интернет – това трябва да са открити, обществени дейности. Достъпът до технологии също трябва да бъде ограничен след определени часове (например след 22:00 часа), за да се осигури достатъчно добър сън. Не е неразумно от ваша страна, ако изключвате мобилните телефони и компютрите след определено време.
Направете подходящи правила
Времето за лягане на тийнейджъра трябва да е подходящо за възрастта му, точно както е било, когато е бил бебе. Тийнейджърите все още се нуждаят от около 8-9 часа сън, за това ги насърчавайте да се придържат към график, който ще отговори на тези нужди.
Наградете вашия тийнейджър, за това че заслужава доверие. Преместете вечерния час до 22:30 през уикенда. Трябва ли вашият тийнейджър да идва винаги на семейните излизания? Насърчете разумно количество семейно време заедно, но бъдете гъвкави. Не се обиждайте, когато растящото ви дете не винаги иска да бъде с вас. Помислете назад: вероятно вие сте се чвуствали по същия начин с майка ви и баща ви.
Ще свърши ли това някога?
Докато децата ви напредват през тийнейджърските години, ще има трудни и лесни периоди. И в крайна сметка те ще станат независими, отговорни, комуникативни млади хора.
Така че запомнете мотото на много родители с тийнейджъри: Преживяваме това заедно и ще излезем от него – заедно!
Източник: kidshealth.org
Ако искате да получавате първи най-новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.