- Здравейте, вие работите като логопед и педагог на деца със специални образователни потребности. Можете ли накратко да опишете какви са нарушенията, които най-често възпрепятстват образователното развитие на децата?
Здравейте! Да, аз съм логопед и специален педагог, работя с различни възрасти деца като част от образователна група „Светлина“ и съм щастлива, че имам възможност чрез своята работа да помагам на много дечица днес. В дигиталния свят, в който живеем, притиснати от технологиите и зависимостта си от тях, най-честите нарушения, с които се сблъсквам в моята практика са наличието на проблеми в речевото развитие на децата. От една страна е възможно да се наблюдава добро разбиране на речта, правилно декодиране, но беден активен речников запас и ограничено говорене. А от друга страна се наблюдава неправилно построяване на изречения, хаотична реч, неправилно съгласуване, невъзможност детето да се изкаже, поради беден пасивен речников запас.
Разбира се доста чести са и артикулационните нарушения, т.е. трудности при изговаряне на определени звукове. Все по-честа причина за тях, като изключим вродените анатомични нарушения на говорния апарат, са продължителното използване на биберон, смукането на пръст и т.н. Това уврежда и изменя говорните органи и води до затруднение при изговарянето на някои звукове.
- Какви са най-ранните знаци, че едно дете има определени дефицити в своето развитие? Възможно ли е да бъдат те преодолени?
Развитието на всяко едно дете е строго индивидуално, но има общоприети норми и стандарти за всяка една възраст. Запознаването на родителите с тях със сигурност би улеснило ранното долавяне на определени дефицити. Накратко можем да обособим няколко основни области – физическо и двигателно развитие, социално, емоционално, познавателно, езиково и комуникационно развитие. Всички те са тясно свързани помежду си. Първата усмивка на бебето, кога започва гукането, кога проговаря, кога прохожда и още куп други показатели имат определен период, в който да се случат. Ако в една област се появи дефицит и се наблюдава забавяне в развитието, то това може да бъде причина за поява на трудности в редица други области. Относно това дали могат да бъдат преодолени – ранното установяване на дефицита е от изключителна важност. Голяма част от трудностите могат да бъдат преодолени напълно, а други – сведени до минимум, така че да не влияят особено негативно върху развитието на детето.
- Какви са мерките, които могат да бъдат взети, за да бъде едно такова дете подкрепено в своето развитие навреме?
Ако родителите се съмняват, че детето им среща затруднения в някоя област от развитието си, е редно да потърсят съответния специалист. Той ще направи нужното подробно обследване, за да потърси първопричината, ще изготви план за работа и разбира се ще разчита на тяхната непрекъсната подкрепа. От много голямо значение е ролята на родителя при преодоляването на даден дефицит особено в ранното детско развитие. На първо място родителят трябва да признае и осъзнае, че в действителност детето му среща затруднения и да бъде готов с решението то да започне работа със специалист, който да му помогне.
- Каква е ролята на фината моторика за когнитивното и речевото развитие на едно дете?
Фината моторика оказва голямо влияние върху цялостното развитие на детето. Тази съвкупност от двигателни умения, които съдействат за успешното изпълняване на точни движения и действия на китката, дланта и пръстите, имат отношение към координацията на по-малките мускулни групи и често се определят с понятието „сръчност“. Фината моторика се разглежда и като съвкупност от координирани действия на нервната, мускулната и костната система, често в съчетание и със зрителната система. При развитието на движенията, основно значение имат упражненията, които стимулират моториката. При ограничени движения и недостатъчна стимулация през първите периоди от живота на детето може да се стигне до проблеми в познавателното и езиковото развитие. Например затруднението с фините движения на ръката води до трудно овладяване на писането в училищна възраст, което затруднява и овладяването на ченето, понеже са в тясна връзка. Научно доказано е, че фината моторика има пряка връзка с речта, поради това че формирането на речевите области в мозъка се извършва под влияние на импулса от пръстите на ръцете. При децата с по-добре развита фина моторика се наблюдава по-добра концентрация, логическа мисъл и памет.
- Могат ли родителите да се справят сами в грижата и развитието на дете със специални образователни потребности?
Напълно сами родителите трудно биха се справили в грижата за развитието на дете със специални образователни потребности. Редно е да получат подкрепата на специалисти – логопед, психолог, специален педагог и др., в зависимост от потребностите. Родителите са главни герои в живота на детето си. Нужна е непрекъснато взаимодействие между тях и специалистите за постигането на наистина добри резултати и ефективна работа.
- Вие сте автор и водещ на видео уроци с логопедични занимания като част от екипа със специалисти на най-новата платформа с видео уроци за развитие на деца от 0-6 г. – Edutalents.me. Какви са отзивите от родители, които гледат вашите видеа?
Щастлива съм, че имам възможността да бъда от помощ на повече семейства в грижата и развитието на техните деца у дома чрез видео заниманията, които създавам и водя в платформата Edutalents. Решихме да създадем видеа, специално насочени към децата със специални образователни потребности, защото осъзнаваме, че липсват такива ресурси онлайн, а и защото вярваме, че това е още една възможност за родителите да подкрепят своите дечица в развитието им у дома. Затова в самите видеа обикновено включвам занимания, които са лесни и могат родителите да правят със своите деца сами вкъщи. Отзивите до момента са изключително добри и много родители споделят, че единствено в нашата платформата намират такъв тип съдържание. Съвсем скоро предстои да заснемем още видеа с логопедични занимания, които вярвам, че ще бъдат наистина полезни за децата.
- Благодаря ви, желаем ви успех!
Ако искате да получавате първи най–новите новини и статии от блога на Pedagogika, запишете се за нашия бюлетин.